Mahmúd Abbás

Související články:

Mahmúd Abbás, též známý jako Abú Mázin, palestinský politik, který v současnosti zastává post prezidenta Palestinské samosprávy.

Palestina chce, aby se Izrael okamžitě vrátil k jednacímu stolu

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN označil čtvrteční výzvu izraelského premiéra Jaira Lapida k dvoustátnímu řešení desetiletí trvajícího konfliktu Izraele s Palestinci za pozitivní vývoj. Důkazem, že Lapid myslí svou výzvu vážně, by ale podle Abbáse byl izraelský návrat k jednáním, píše agentura Reuters.
Mahmúd Abbás, též známý jako Abú Mázin, palestinský politik, který v současnosti zastává post prezidenta Palestinské samosprávy.

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd Abbás rezignoval. Podle agentury AP výsledek odráží rozhořčení mnoha Palestinců kvůli červnové smrti kritika palestinské samosprávy Nizára Banáta při zatýkání a kvůli následnému potlačení protestů.
Mahmúd Abbás

Palestinský vůdce Abbás odcestoval k léčbě do Německa

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes odcestoval na léčbu do Německa. Palestinské zdroje uvádějí, že má jít o rutinní vyšetření. Izraelský server The Times of Israel upozornil, že pětaosmdesátiletý Abbás řešil své zdravotní potíže v Německu už v minulosti, naposledy při své návštěvě v srpnu 2019.
Palestina

Izrael vrátil palestinské samosprávě zadržené miliardy šekelů

Izrael uvolnil palestinské samosprávě přes miliardu dolarů (22 miliard korun) dosud zadržovaných kvůli sporu o to, jak samospráva s těmito penězi nakládá. Měsíčně Izrael převáděl Palestincům 600 milionů šekelů (téměř čtyři miliardy korun) pocházejících z celních poplatků a daně z přidané hodnoty, kterou Izrael pro Palestince vybírá.
Jeruzalém

Izrael urychlil spornou výstavbu domů ve východním Jeruzalémě

Izrael urychlil sporný plán výstavby domů v citlivé oblasti východního Jeruzaléma. Podle kritiků tak učinil ve snaze posunout projekt blíže realizaci ještě předtím, než se nově zvolený americký prezident Joe Biden ujme úřadu. Dnes o tom informovala agentura Reuters.
Mahmúd Abbás

Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75. zasedání Valného shromáždění OSN vyzval k uspořádání mezinárodní konference, která by počátkem příštího roku "zahájila skutečný mírový proces". Zároveň kritizoval nedávné rozhodnutí dvou arabských států normalizovat vztahy s Izraelem.
António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)

Šéf OSN vítá posílení míru a bezpečnosti na Blízkém východě

"Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě je vítaná," prohlásil dnes generální tajemník OSN António Guterres. Reagoval tak na oznámení dohody o normalizaci vztahů mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem, kterou pomohly zprostředkovat Spojené státy, informovala agentura Reuters.
Mahmúd Abbás, též známý jako Abú Mázin, palestinský politik, který v současnosti zastává post prezidenta Palestinské samosprávy.

Abbás by se měl vyjádřit k platnosti dohod s Izraelem

Mezinárodní trestní soud (ICC), který se chystá rozhodnout o své pravomoci na palestinských územích, dnes požádal palestinského vůdce Mahmúda Abbáse, aby sdělil, zda považuje mírové dohody s Izraelem stále za platné. Abbás totiž dříve v květnu prohlásil, že Palestinci tyto dohody vypovídají.
Izrael, ilustrační foto

Abbás hrozí pádem dohod, pokud Izrael přistoupí k anexi

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes řekl, že jeho vláda bude považovat předchozí dohody s Izraelci a Američany za neplatné, pokud Izrael anektuje Západní břeh Jordánu, který okupuje. Informovala o tom agentura Reuters. Prohlášení je reakci na možný záměr nové izraelské vlády území anektovat a na dnešní vyjádření americké diplomacie, podle níž další kroky závisí na Izraeli.
Mahmúd Abbás, též známý jako Abú Mázin, palestinský politik, který v současnosti zastává post prezidenta Palestinské samosprávy.

Vůdce Palestinců Abbás kritizuje Trumpův mírový plán

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás označil za konspiraci mírový plán pro Blízký východ, který dnes představil americký prezident Donald Trump. Šéfovi Bílého domu a izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi zároveň Abbás podle agentury Reuters vzkázal, že palestinská práva nejsou na prodej.
Izraelská armáda se chystá k útoku

Izrael posílil jednotky na jordánské hranici. Mírový plán USA zřejmě rozzlobí Palestince

Izraelská armáda dnes posílila jednotky u jordánské hranice. Opatření souvisí s mírovým plánem, který má dnes být zveřejněn ve Washingtonu, kde je nyní izraelský premiér Benjamin Netanjahu i zástupci židovských osadníků. Ti ovšem s plánem nesouhlasí, protože počítá i s ustavením palestinského státu. Palestinské vedení Mahmúda Abbáse na dnešek svolalo mimořádnou schůzi a účast přislíbilo i radikální hnutí Hamás, které s ním má jinak dlouhodobé spory. Palestinci plán už dopředu odmítají.
Mahmúd Abbás, též známý jako Abú Mázin, palestinský politik, který v současnosti zastává post prezidenta Palestinské samosprávy.

Palestinci přijmou peníze od Izraele, od února je odmítali

Palestinská samospráva přijme od Izraele miliony šekelů, které předtím odmítla ve sporu s Izraelem o výplatu cel a daní, jež pro Palestince vybírá Izrael. Izrael měsíčně podle agentury AP převáděl samosprávě 600 milionů šekelů (téměř čtyři miliardy korun). Loni ale Izraelci rozhodli, že z této sumy budou odečítat peníze, které samospráva vyplácí rodinám Palestinců usvědčeným z útoků na Izraelce.
Donald Trump

Trump má velmi rád palestinského vůdce Abbáse, tvrdí Kushner

Americký prezident Donald Trump má palestinského vůdce Mahmúda Abbáse velmi rád a je ochoten s ním jednat v pravý čas o americkém mírovém plánu. Podle agentury Reuters to dnes řekl Trumpův zeť a poradce Jared Kushner, který byl Trumpem pověřen vypracovat mírový plán pro Izrael a Palestinu a který minulý týden odhalil ekonomickou část tohoto návrhu na konferenci v Bahrajnu.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Ukrajinská armáda střeží své území

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u 15 obcí. Putin ale počítá s dlouhou válkou

Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ve svodce je opět zmíněn Bachmut, kde se v poslední době odehrávají nejtvrdší boje. Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na "dlouhou imperialistickou válku". 

před 23 minutami

Jižní Korea, ilustrační foto

Jižní Korea omladí populaci, zruší tradiční způsob počítání věku

Jižní Korea dnes schválila zákon, který od června 2023 ruší tradiční způsob počítání věku a zavádí standardizované počítání věku podle data narození běžné jinde ve světě. V zemi doposud podle jedné z tradičních metod platilo, že dětem je jeden rok už při narození a další rok se jim přičítal s každým dalším 1. lednem. Mnoho lidí tak v Jižní Koreji na oficiálních dokumentech omládne o rok a někteří dokonce o dva, informovala dnes agentura Reuters.

před 39 minutami

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Sněmovna zřejmě schválí pravidla prodloužení ochrany uprchlíků z Ukrajiny

Navrhovaná pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí o jeden rok do konce března 2024 Sněmovna zřejmě schválí. Zakotví je vládní novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou dnes podpořil bezpečnostní výbor. Plénum by mělo schvalovat předlohu v úterý, a to zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Aktualizováno před 58 minutami

Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v říjnu a v září. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Úřad práce ČR. Nové místo si jeho prostřednictvím hledalo 257.187 lidí, o zhruba 1400 víc než v říjnu. Počet nabízených míst proti říjnu naopak mírně klesl. Podle analytiků bude volných pozic dál ubývat a nezaměstnanost se v příštích měsících mírně zvýší.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Ukrajinci mají ruské vojáky za zločince. Jsou to hrdinové, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při udělování nejvyšších státních vyznamenání prohlásil, že hrdinou je každý ruský voják bojující na Ukrajině, uvedla agentura Interfax. Naopak ukrajinské úřady podezírají ruské vojáky ze spáchání válečných zločinů za války, která už trvá téměř deset měsíců, připomínají světové agentury.

před 1 hodinou

Patrik Nacher

Nacher připustil podporu ANO pro menšinovou pražskou radu

Hnutí ANO v Praze o koalici se Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nejedná. Je ochotné podpořit menšinovou městskou radu do konce února, zatím jej Spolu ale oficiálně neoslovilo, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO předseda zastupitelského klubu hnutí Patrik Nacher.

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, ilustrační fotografie.

Ukrajinci ze sněmovního zařízení se mohou stěhovat, ubytování zajistil kraj

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Liberci zajistilo nové bydlení pro skupinu ukrajinských uprchlíků, kteří musí opustit rekreační areál Kanceláře Poslanecké sněmovny v Harrachově na Jablonecku. Objekt by měl sloužit v zimě k rekreaci zaměstnanců kanceláře. Pro 13 ukrajinských uprchlíků z původních 19 zajistili bydlení nedaleko původního místa, další si našli jiné ubytování sami, řekla dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. Většinou jde podle ní o ženy a děti.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Český rozhlas

Sněmovní výbor odmítl návrhy poslanců ANO na zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas

Poslanci opozičního hnutí ANO zřejmě neprosadí zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas (ČRo) o pět, nebo o deset korun měsíčně. Sněmovní volební výbor, jenž má na starosti média, dnes tyto úpravy k vládní novele o změně výběru radních České televize (ČT) a ČRo koaliční většinou odmítl. Podle vládních poslanců by poplatky měly být jedním z témat širší novely zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, kterou by měli zákonodárci dostat od kabinetu příští rok.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

vánoční cukroví

Vánoční cukroví: PŘEHLED surovin, za které si letos připlatíte a o kolik

Balení surovin na domácí pečení vánočního cukroví stojí letos v akci 1131 korun, což je o 11 procent více než loni. Balík surovin v akci, jako je například hladká mouka, cukr nebo vejce, zdražil o 112 korun. Zdražily téměř všechny ingredience, například cukr moučka na více než dvojnásobek toho, co stál loni. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi obchodních řetězců společnosti Česká distribuční na přelomu listopadu a prosince, kterou má ČTK k dispozici.

před 2 hodinami

Chorvatsko

Do Chorvatska bez hraničních kontrol. Bude přijato do Schengenu, tvrdí Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan doufá, že se jeho resortní kolegové ze zemí EU dnes v Bruselu shodnou na rozšíření schengenského prostoru o Rumunsko a Bulharsko, očekává o tom ale dlouhou a složitou debatu. Rozšíření prostoru volného pohybu o dvojici zemí, které už desetiletí splňují potřebné podmínky, dosud blokuje především odpor Vídně. Prakticky jisté je podle českého ministra dnešní rozhodnutí o vstupu Chorvatska.

Aktualizováno před 2 hodinami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty za poslední týden opět zlevnily, nafta o více než korunu

Pohonné hmoty za uplynulý týden dál zlevnily, nafta o víc než korunu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 38,47 koruny, před týdnem byl o 87 haléřů dražší. Nafta zlevnila na litru o 1,14 koruny, za litr teď řidiči dají průměrně 39,86 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Ceny klesají od konce října, od té doby Natural 95 zlevnil na litru o 4,50 koruny a nafta o 7,50 koruny.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Minimální mzda se zvýší od ledna lidem z bezpečnostních sborů. Přehled, koho se to týká a o kolik

Příslušníkům bezpečnostních sborů se příští rok zvednou tarify o deset procent, u prvních dvou tarifních tříd o 17 procent. Návrh nařízení vlády dnes kabinet schválil, řekl na tiskové konferenci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). O desetinu se od ledna zvednou také platy vojáků z povolání na tarifech.

Zdroj: ČTK

Další zprávy