
Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd Abbás rezignoval. Podle agentury AP výsledek odráží rozhořčení mnoha Palestinců kvůli červnové smrti kritika palestinské samosprávy Nizára Banáta při zatýkání a kvůli následnému potlačení protestů.
Sondáž palestinského centra pro průzkum mínění (PCPSR) zároveň ukazuje, že islamistické hnutí Hamás, které Abbásovi konkuruje a které vládne v Pásmu Gazy, se těší velké podpoře i několik měsíců po skončení květnových bojů mezi ním a Izraelem. Mnozí Palestinci tehdy podle AP Hamás vnímali jako vítěze boje proti mnohem mocnějšímu Izraeli, zatímco Západem podporovaný Abbás byl upozaděn.
Pětačtyřicet procent Palestinců se podle aktuálního průzkumu domnívá, že by je měl vést a zastupovat právě Hamás. Naopak 19 procent respondentů uvedlo, že si vůdčí roli zaslouží Abbásův sekulární Fatah.
"Je to pro prezidenta nejhorší výsledek průzkumu, který jsme kdy viděli," uvedl ředitel PCPSR Chalíl Šikakí, který se průzkumy mínění Palestinců zabývá více než 20 let. "Nikdy nebyl v tak špatné pozici, jako dnes" dodal.
Navzdory jeho klesající popularitě a zrušení voleb považuje mezinárodní společenství 85letého Abbáse stále za vůdce palestinské věci a klíčového partnera v mírovém procesu s Izraelem, který se před více než deseti lety zastavil, píše AP. Letos v květnu a červenci se měly konat poprvé za 15 let na palestinských územích parlamentní a prezidentské volby. Abbás je ale zrušil pod záminkou, že panují neshody s Izraelem kolem hlasování Palestinců z východního Jeruzaléma. Průzkumy dávaly Abbásově Fatahu méně šancí než Hamásu.
Abbás v čele palestinské autonomie spravuje části Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu na základě prozatímních dohod s Izraelem, jež byly podepsány na vrcholu mírového procesu v 90. letech minulého století. Hamás vyhrál v roce 2006 volby na palestinských územích, ale vláda, v níž byl zastoupen, nezískala mezinárodní důvěru a rozpadla se. V bojích s umírněnějším Fatahem pak o rok později opanoval Pásmo Gazy, zatímco Fatah si podržel kontrolu na Západním břehu Jordánu.
Abbásovy nejnovější strasti začaly v dubnu, kdy odvolal palestinské volby, u nichž průzkumy předpovídaly další prohru Fatahu. Následující měsíc, uprostřed palestinských protestů v Jeruzalémě a po válce v Pásmu Gazy, popularita Hamásu prudce vzrostla. Mnozí Palestinci zároveň nařkli Abbásovu vládu, že nedělá nic, aby pomohla jejich boji proti izraelské okupaci.
Smrt tvrdého kritika palestinské samosprávy Nizára Banáta, který zemřel poté, co byl v červnu během nočního zatýkání zbit palestinskými bezpečnostními silami, vyvolal na okupovaném Západním břehu Jordánu protesty požadující Abbásovu rezignaci. Abbásovy bezpečnostní složky však proti protestům tvrdě zakročily a několik demonstrantů zbily a zatkly.
Osmasedmdesát procent Palestinců podle průzkumu chce, aby Abbás rezignoval. Pouze 19 procent respondentů si přeje, aby ve funkci setrval.
Třiašedesát procent Palestinců se domnívá, že Banát byl zabit na příkaz politických či bezpečnostních lídrů samosprávy, zatímco 22 procent si myslí, že k úmrtí došlo omylem. Samospráva nedávno oznámila, že 14 bezpečnostních činitelů, kteří byli do Banátova zatýkání zapojeni, stane před soudem. Devětašedesát procent Palestinců to však považuje za nedostatečné. Třiašedesát procent Palestinců podporuje demonstrace, které propukly po smrti aktivisty, a 74 procent si myslí, že zatýkání demonstrantů porušilo jejich svobody a občanské práva.
PCPSR uvádí, že hovořila s 1270 Palestinci na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy, přičemž statistická odchylka průzkumu činí tři procentní body.
Související

Mahmúd Abbás: Netanjahu nemá zájem o mír, jednat s ním ale budu

Palestina chce, aby se Izrael okamžitě vrátil k jednacímu stolu
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 11 minutami

Ruský otec odsouzený v souvislosti s obrázkem dcery byl zadržen v Minsku
před 22 minutami

Pobrexitový paradox: Britové mají větší důvěru v EU než ve svůj parlament
před 34 minutami

Papež se nejspíš zotaví do Velikonoc, klinika je v obležení novinářů
Aktualizováno před 34 minutami

Ředitelka základní školy měla falešný diplom. Teď jí hrozí osm let vězení
před 1 hodinou

Prezident Pavel tři týdny po inauguraci navštívil Senát
před 1 hodinou

Tchaj-wan očekává méně tvrdou reakci Číny na schůzku prezidentky v USA
před 1 hodinou

V USA se při výcviku srazily dva vojenské vrtulníky
před 1 hodinou

Nafta v Česku je nejlevnější od loňského ledna, zlevňuje i benzin
před 3 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Může ještě sněžit, ačkoliv bude nad nulou
před 3 hodinami

Velikonoce 2023: Suverénně nejdražší v historii. Češi utratí o 30 % více než loni a o 50 % více než průměrně v letech 2016 až 2022
před 3 hodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro se vrací do vlasti, řekl, že opozici vést nechce
před 3 hodinami

Hrdina Hotelu Rwanda, Paul Rusesabagina přiletěl do USA
před 3 hodinami

Firma vyrobila karbanátek z dávno vyhynulého mamuta
před 4 hodinami

Izrael podle syrských státních médií zaútočil raketami v oblasti Damašku
před 4 hodinami

Startují veletrhy zaměřené na zahradnictví a interiérový design v Praze
před 4 hodinami

Mrtvého člověka vytáhli z Labe u Chvaletic. Jde o pohřešovaného mladíka?
před 4 hodinami

Putin chce přijet do Turecka, otevře jadernou elektrárnu od Rosatomu
před 4 hodinami

Britský král Karel III. slíbil prohlubovat vztahy mezi Londýnem a Berlínem
před 4 hodinami

USA, Británie i Japonsko zkritizovaly rozpuštění barmských politických stran
Aktualizováno včera
Valné shromáždění OSN schválilo historickou klimatickou rezoluci
Valné shromáždění OSN přijalo klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu. Za přijetí historické rezoluce vedla čtyři roky kampaň skupina 18 zemí v čele s ostrovním státem Vanuatu, který se už nyní potýká s důsledky oteplování planety. Soudní dvůr by mohl své poradní stanovisko vydat za zhruba 18 měsíců, píše agentura Reuters.
Zdroj: ČTK