Palestina chce, aby se Izrael okamžitě vrátil k jednacímu stolu

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN označil čtvrteční výzvu izraelského premiéra Jaira Lapida k dvoustátnímu řešení desetiletí trvajícího konfliktu Izraele s Palestinci za pozitivní vývoj. Důkazem, že Lapid myslí svou výzvu vážně, by ale podle Abbáse byl izraelský návrat k jednáním, píše agentura Reuters.

"Skutečnou zkouškou důvěryhodnosti a serióznosti tohoto postoje je okamžitý návrat izraelské vlády k jednacímu stolu," řekl Abbás v projevu, jehož značnou část věnoval kritice izraelské okupace palestinských území.

Izrael obsadil východní Jeruzalém, Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy - oblasti, na kterých Palestinci usilují o vytvoření nezávislého státu - při válce v roce 1967. Izrael stáhl své vojáky a osadníky z Pásma Gazy v roce 2005, avšak stále udržuje území pod blokádou s odvoláním na obavy o bezpečnost. Rozhovory zprostředkované Spojenými státy, jejichž cílem bylo vytvoření palestinského státu na území okupovaném Izraelem, zkrachovaly v roce 2014.

"Naše důvěra v dosažení míru založeného na spravedlnosti a mezinárodním právu bohužel slábne kvůli izraelské okupační politice," řekl Abbás a označil Izrael za "režim apartheidu".

Palestinci a lidskoprávní skupiny tvrdí, že Izrael upevnil svou kontrolu nad okupovanými palestinskými územími prostřednictvím vojenské nadvlády nad miliony Palestinců a vytrvalé výstavby osad. Někteří z nich proto pochybují o tom, zda je takzvané dvoustátní řešení konfliktu stále proveditelné.

"Izrael nám kvůli své zběsilé osadnické expanzi neponechal žádnou půdu, na které bychom mohli založit svůj nezávislý stát," řekl Abbás. "Kde bude náš lid žít svobodně a důstojně?" dodal.

Palestinci, kteří mají na Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, tvrdí, že jim osady znemožňují vytvořit životaschopný stát. Stejně jako mnoho zemí světa je považují za nelegální z pohledu mezinárodního práva a překážku k míru. Izrael to odmítá. Odvolává se přitom na bezpečnostní hledisko a biblické a historické vazby na toto území.

Lapidovo vyjádření o dvoustátním uspořádání odráželo srpnové prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena, který se přihlásil k tomu, že dlouholetý konflikt ukončí vytvoření samostatné Palestiny. Zároveň šlo o první podobné prohlášení izraelského lídra na půdě OSN za mnoho let.

Lapid se k řešení desetiletí trvajícího konfliktu vyjádřil necelých šest týdnů před volbami, které se budou v Izraeli konat 1. listopadu a které by mohly vrátit k moci bývalého pravicového premiéra Benjamina Netanjahua, dlouholetého odpůrce dvoustátního uspořádání.

Abbás prohlásil, že vlády západních států se na jednu stranu drží dvoustátního plánu, avšak zároveň braní jeho realizaci, jelikož neuznávají Palestinu jako stát a chrání Izrael před spravedlností. Požádal OSN, aby uznalo členství Palestiny jako plnohodnotného státu a vypracovalo plán na ukončení izraelské okupace.

Abbás také řekl, že reportérku televize Al-Džazíra Šírín abú Aklahovovou v květnu při práci na reportáži zabil izraelský odstřelovač. Palestinský lídr poukázal na to, že novinářka měla vedle palestinského také americké občanství a vyzval USA, aby usilovaly o spravedlnost. Izraelské vyšetřování smrti Aklahové dospělo k závěru, že ji pravděpodobně zastřelil izraelský voják, ale že to nebylo úmyslné.

Související

Více souvisejících

Mahmúd Abbás palestina Izrael

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 57 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy