Bagdád - Jednotky kurdských bojovníků-pešmergů hlásí další postup v boji proti Islámskému státu (IS). Ve čtvrtek osvobodili oblast horského pásu Sindžár, v neděli se pak údajně podařilo dobýt zpět i větší část významného města Sindžár. Džihádistické dezertéry čeká smrt.
Úplné osvobození města Sindžár by znamenalo významnou strategickou výhodu v boji s radikály. Přerušilo by se tím totiž spojení mezi oblastmi, které radikální islamisté ovládají v severovýchodní Sýrii, a Mosulem, největším městem na severu Iráku, které IS obsadil při bleskové ofenzivě letos v červnu.
"S boží pomocí město (Sindžár) zcela osvobodíme," uvedl v neděli prezident kurdské autonomie Masúd Barzání při návštěvě pešmergů přímo na frontě. "Osvobozením tohoto regionu během pouhých 24 hodin se pešmergové zapsali do dějin," dodal.
Jak dnes oznámilo americké velení, v pondělí spojenecké letouny podnikly v Iráku celkem deset náletů, zaměřily se na okolí měst Sindžář, Mosul, Tall Afar a Fallúdža. V Sýrii pak spojenci provedli 12 leteckých úderů na pozice islamistů v okolí Kobani, Halabu a města Rakka.
Jako trest za porážku v Sindžáru prý nechali velitelé IS popravit kolem 45 vlastních bojovníků. Už v sobotu informovala syrská exilová organizace SOHR o popravě asi stovky zahraničních bojovníků IS v syrském městě Rakka, kteří se údajně chystali dezertovat.
Při postupu proti islamistům v pohoří Sindžár se kurdským bojovníkům podařilo minulý týden osvobodit i příslušníky menšiny jezídů, kteří se do hor uchýlili v létě. Členové IS přinutili tisíce členů této menšiny přijmout islám, ale zajali i tisíce jejich žen, které využívají jako otrokyně.
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že syrská vláda povolila dodávat humanitární pomoc do tří nových oblastí, do kterých se předtím jejich pracovníci nemohli dostat. Podle Elizabeth Hoffové z WHO jde o oblast města Halab, damašské předměstí Muadamíja a oblast nazývanou východní Ghúta ležící v blízkosti syrské metropole.
Související
Trump nevyloučil nasazení vojáků v Íránu. Kurdy požádal, aby nebojovali
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
Kurdové , Islámský stát (IS) , Irák
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Trump vyzval Čínu, aby mu pomohla s odblokováním Hormuzského průlivu. Jinak za Si Tin-pchingem nepojede
před 1 hodinou
IEA uvolňuje historicky rekordní množství barelů ropy. Proč ale ceny paliv neklesají?
před 1 hodinou
Izraelská armáda zahájila pozemní operaci v Libanonu
před 2 hodinami
Pokud nepomůžete s Íránem, bude to mít velmi negativní dopad na NATO, varoval Trump
před 3 hodinami
Vyhráli jsme, tvrdil Trump o Íránu minulý týden. Proč nyní potřebuje pomoc s Hormuzským průlivem?
před 4 hodinami
Trump vyzval k vytvoření koalice, která bude chránit lodě v Hormuzském průlivu
před 5 hodinami
Počasí bude příští víkend slunečné, zkazí ho ale občasný déšť
včera
Orbán a Magyar rozdělili Maďarsko. Za oba tábory vyrazily do ulic statisíce lidí
včera
Rusko a Čína poskytují Íránu v probíhající válce vojenskou podporu, tvrdí Teherán
včera
Jak Íránci obcházejí informační blackout? Hitem je „spojovací překupník“
včera
Modžtaba Chámeneí byl ruským letadlem převezen na operaci do Moskvy, píše blízkovýchodní tisk
včera
Ceny paliv jen tak neklesnou. Izrael neukončí nálety na Írán ještě několik týdnů
včera
Útok na ostrov Charg může pohřbít poslední naděje na zlevnění pohonných hmot
včera
Izraelská armáda zabila vysoké představitele Hamásu
včera
Hádka kvůli ropě: Okamura prosazuje nákupy z Ruska, Schillerová připustila zásah do cen pohonných hmot
včera
Írán má zájem o jednání, tvrdí Trump. Dohodu s Teheránem ale odmítá
včera
Izraelská armáda oznámila, že zahájila vlnu rozsáhlých úderů napříč západním Íránem
včera
Írán hrozí po Trumpově prohlášení další eskalací války
včera
Íránský lídr Modžtaba Chameneí podle Trumpa možná vůbec nežije
včera
Počasí příští týden: Mírně se ochladí, v noci bude nadále mrznout
Nadcházející týden přinese do Česka proměnlivé jarní počasí, které se bude postupně stabilizovat.
Zdroj: Libor Novák