Přítomnost Ruska v Sýrii vysvětlena. Co tam vlastně dělá?

Damašek/Moskva – Agentura Stratfor dlouhodobě sleduje budování ruské armády na základně vzdušných sil Basila al-Asada a během září kontrolovala nárůst vojenských kapacit. Kromě vzdušných jednotek a pozemních obranných možností se objevují zprávy o dalších možných aktivitách Ruska v různých oblastech na pobřeží Sýrie, tvrdí zpravodajská společnost.

Fotografie, které se objevily 13. září, odhalily stavbu ve skladišti zbraní Istamo a také stany v al-Sanobaru, vojenské základně na jihu Lázikíje. Ačkoliv to vedlo k závěrům, že by v těchto komplexech mohli být přítomní ruští vojáci, zdá se, že novější a detailnější fotografie od AllSource Analsis tuto domněnku vyvrací.

Satelitní snímky al-Sanobaru z 23. září nevykazují žádné známky důležité vojenské činnosti Ruska. Stany, které se objevily na fotografiích z 13. září, nyní úplně zmizely. Navíc nebylo možné s jistotou identifikovat žádné ruské vybavené nebo vozidla.

Ruské síly se v oblasti s největší pravděpodobností často pohybují, už z důvodu jejich aktivit v lázikíjském přístavu, na základně Basila al-Asada a cest ruských poradců a trenérů pro syrské přední linie, kde dochází k jejich integraci do vojenských jednotek.

Pouhé dočasné ležení?

Proto je možné, že snímky z 13. září zachytily dočasné ležení ruských vojáků operujících na pobřeží, a ne trvalejší nasazení bojových jednotek v al-Sanobaru. V Istamu se objevilo několik velkých změn. Rozsáhlé plochy byly vybetonované, nebo se na nich v současnosti pracuje, a také se chystá stavba možného skladiště paliva.

Začátek těchto projektů bylo možné vidět už na fotografiích z 13. září. Na novějších snímcích je vidět postup v těchto pracích. Ačkoliv se podobná výstavba provádí i na základně Basil al-Asada, existují přesvědčivé důkazy, že komplex Istamo není zamýšlen pro využívání ruskými jednotkami.

AllSource Analysis indetifikoval helikoptéry, viditelné na nově vybetonovaných plochách v Istamu, jako transportní helikoptéry Kamov Ka-27 a Ka-28, jež využívá syrská armáda. KA-27 byly stroje, které syrské námořnictvo předtím využívalo na základně Basila al-Asada. Toto vybavení však na základně již vidět není a většina výbavy teď s největší pravděpodobností patří Rusům.

Budování hlavní ruské základny

Ačkoliv nemůžou být z nejnovějších snímků vyvozovány žádné definitivní závěry, je ruská přítomnost na základně v Istamu pravděpodobně jen výsledkem přemisťování místních jednotek. Rozšířený ruský kontingent v komplexu Basila al-Asada by jinak nahradil letecké síly syrského námořnictva.

Vybudování velké letecké základny vyžaduje prostor, čas a obranu. Vyloučení syrských jednotek umožňuje Rusku vyšší stupeň bezpečnosti. Moskva bude chtít základnu řídit – a s ní také všechny další operace odtud vedené – nezávisle na Damašku.

Související

Islámský stát (ISIS)

Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu

Syrské vládní síly aktuálně pátrají po desítkách trestanců napojených na teroristickou organizaci ISIS, kterým se podařilo uprchnout z věznice v severovýchodní části země. K hromadnému útěku došlo v pondělí v zařízení al-Shaddadi v provincii Hasaka, a to v momentě, kdy nad oblastí přebírala kontrolu armáda od kurdských jednotek SDF. Syrské ministerstvo vnitra v úterý oznámilo, že z celkového počtu 120 uprchlíků se již podařilo 81 dopadnout a bezpečnostní složky intenzivně pátrají po zbývající skupině.

Více souvisejících

Sýrie Ruská armáda Vojenská letadla

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Saúdská Arábie

Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje

Ománský ministr zahraničí Bádr Albusajdí vyjádřil hluboké znepokojení nad násilím, které zachvátilo Blízký východ. Albusajdí, který v uplynulém měsíci působil jako zprostředkovatel nepřímých jaderných rozhovorů mezi USA a Íránem, uvedl, že je zděšen tím, jak byla vážná diplomatická jednání opět podkopána. Ve svém prohlášení na sociálních sítích zdůraznil, že tato situace neslouží zájmům Spojených států ani světovému míru, a vyzval Washington, aby se nenechal vtáhnout hlouběji do konfliktu se slovy: „Toto není vaše válka.“

před 1 hodinou

Ájatolláh Sajjid Alí Chameneí

Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác

V Teheránu a řadě dalších íránských měst byly zaznamenány četné exploze, které otřásly celou zemí. Podle dostupných informací se terčem úderů stala i kancelář nejvyššího íránského duchovního vůdce a prezidentský palác v hlavním městě. Svědci z Teheránu hlásí stoupající dým právě z oblasti, kde se nachází sídlo hlavy státu.

před 2 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět

Světoví lídři a mezinárodní organizace začínají reagovat na zprávy o úderech Spojených států a Izraele proti Íránu i na následnou odvetu Teheránu na Blízkém východě. Záběry ověřené stanicí CNN zachycují útok na komplex íránského ministerstva rozvědky v severní části Teheránu. Šéfka zahraniční politiky Evropské unie Kaja Kallas označila současný vývoj za nebezpečný.

před 3 hodinami

F-16 Israel Defense Forces

Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety

Íránské revoluční gardy (IRGC) podnikly v odvetě za útoky na íránská města údery proti čtyřem americkým základnám na Blízkém východě. Podle informací íránské státní tiskové agentury Fars byly terčem raketových útoků základny Al-Udeid v Kataru, Al-Salem v Kuvajtu a Al-Dhafra ve Spojených arabských emirátech. Zasažena byla také základna páté flotily amerického námořnictva v Bahrajnu.

před 3 hodinami

Pákistánská armáda

Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv

Mezi Afghánistánem a Pákistánem propukl otevřený ozbrojený konflikt, který doprovází dělostřelecká palba a raketové útoky napříč jejich hornatou hranicí. Pákistánský ministr obrany Khawaja Asif prohlásil, že trpělivost jeho země „přetekla“, a vyhlásil svému sousedovi ovládanému Tálibánem „otevřenou válku“. Jde o vyvrcholení dlouhodobého napětí mezi jadernou mocností a zkušenými bojovníky Tálibánu.

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump

Izraelské vojenské síly se připravují na rozsáhlou operaci, která by mohla trvat několik dní. Podle informací z izraelských zdrojů jsou údery naplánovány tak, aby v případě potřeby pokračovaly i v delším časovém horizontu. Podobnou připravenost potvrzuje i americká armáda, přičemž prezident Donald Trump označil probíhající útoky za masivní.

před 5 hodinami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie

Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán

Izrael a Spojené státy zahájily v sobotu ráno údery proti Íránu. Tuto informaci potvrdil izraelský ministr obrany Israel Katz a dva američtí představitelé. Nad íránským hlavním městem Teheránem byl po explozích spatřen stoupající sloup kouře.

před 7 hodinami

Jaro, ilustrační fotografie

Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní

Začíná víkend, kdy skončí meteorologická zima a zároveň únor a odstartuje meteorologické jaro a březen. Počasí má být podobné jako v posledních dnech, denní maxima budou stoupat nad 10 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Petr Nečas

Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou

Definitivní tečku za vztahem, jenž sehrál důležitou roli i ve vrcholné české politice, napsali bývalý premiér Petr Nečas a jeho druhá manželka Jana Nagyová. Někdejší životní partneři se rozvedli. Již loni se Česko dozvědělo, že už netvoří pár. 

včera

včera

včera

včera

Princ Andrew

Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa

V Británii se po nedávném zadržení bývalého prince Andrewa začíná intenzivněji řešit, co se dělo, když mladší bratr současného panovníka byl v roli zvláštního zástupce pro mezinárodní obchod. Podle tvrzení bývalého státního úředníka mu platili daňoví poplatníci za masáže a drahé zahraniční cesty. 

včera

Jaro, ilustrační fotografie

Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů

Česko má sice před sebou ještě jeden den meteorologické zimy, ale už na konci února u nás panuje jarní počasí. V pátek dokonce poprvé v letošním roce vyšplhala teplota alespoň na 20 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené

Americký velvyslanec v Izraeli Mike Huckabee řekl zaměstnancům velvyslanectví, aby Izrael opustili dnes, pokud o tom uvažují. Uvedl to americký deník New York Times. Výzva diplomata k jeho podřízeným může souviset s očekáváním, že se bude stupňovat napětí v regionu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy