Ramalláh - Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se dnes při návštěvě Ramalláhu položil věnec u hrobu bývalého šéfa palestinské samosprávy Jásira Arafata. Včera jednal v Izraeli, kde se snažil zmírnit napětí, které vzniklo po nedávné návštěvě ministra zahraničí Sigmara Gabriela.
Steinmeier prvním německým prezidentem, který tímto způsobem připomenul Arafatovu památku. Arafat dostal v roce 1994 Nobelovu cenu za mír za mírové rozhovory s Izraelem. Kromě něj byli oceněni i tehdejší izraelský premiér a ministr zahraničí Jicchak Rabin a Šimon Peres. V Izraeli Arafata mnozí považují za stoupence teroristických metod, Palestinci ho vidí jako otce jejich boje o nezávislost.
Steinmeier dnes jednal v Ramalláhu se současným palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem, který ho přijal v sídle samosprávy s vojenskými poctami.
Německý prezident je na návštěvě s manželkou Elke Büdenbenderovou a dnes s ní zavítal do palestinské školy u Jeruzaléma, kterou Německo financuje.
Premiér Benjamin Netanjahu se nedávno odmítl sejít s Gabrielem, protože měl ministr na programu také jednání se zástupci nevládních skupin, jež kritizují politiku izraelské vlády. Steinmeier v neděli v projevu na Hebrejské univerzitě hájil německé politiky, kteří se chtějí sejít i s organizacemi jako Breaking the Silence. Řekl, že si myslí, že ten, "kdo se vyjadřuje kriticky, ale zároveň respektuje názory ostatních, není zrádce".
Související
Němci se rozloučili s exprezidentem Köhlerem. Hned si nás získal, řekl Steinmeier
Steinmeier vystoupil na konferenci s nezvykle tvrdým projevem. I vy budete potřebovat spojence, vzkázal USA
Frank-Walter Steinmeier , Jásir Arafat , palestina , Izrael , Sigmar Gabriel , Německo , Benjamin Netanjahu , Mahmúd Abbás
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 1 hodinou
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
21. července 2026 18:24
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
21. července 2026 17:01
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
21. července 2026 15:52
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
Na pražském magistrátu proběhl v úterý policejní zásah, během kterého byl zadržen vysoce postavený úředník. Případem se zabývají pražští kriminalisté a celý proces prověřování probíhá pod dozorem Městského státního zastupitelství v Praze.
Zdroj: Libor Novák