Teherán/Bagdád - Íránská a irácká armáda v reakci na kurdské referendum uspořádají v nadcházejících dnech poblíž vzájemné hranice společné vojenské cvičení
Írán také přijme opatření pro zajištění bezpečnosti na hranici a umístí na své pohraniční přechody vojáky.
Kurdská regionální vláda v pátek odmítla předat centrální vládě v Bagdádu kontrolu nad hraničními přechody Kurdistánu. Irácké ministerstvo obrany oznámilo, že kontrolu nad hranicemi plánuje převzít společně s Tureckem a Íránem.
Pro nezávislost Kurdistánu se v pondělním referendu v autonomní oblasti vyslovilo 92 procent hlasujících, ale Bagdád hlasování označil za neústavní. Nesouhlasně se k referendu staví i Turecko a Írán, kde rovněž žije kurdská menšina.
Pro Bagdád je problémem hlavně fakt, že se v referendu hlasovalo i na územích, která nespadají do nynější kurdské autonomie. V případě uznání výsledku plebiscitu by to znamenalo vytyčení nové hranice. Centrální vláda by přišla o značné množství ropných nalezišť na severu země. Nejvýznamnější z nich je Kirkúk. Agentura Reuters uvedla, že poslanci dali premiérovi mandát vyslat do sporné oblasti Kirkúku armádu. V mnoha těchto oblastech jsou teď jednotky kurdských pešmergů, které z těchto částí Iráku pomohly vyhnat radikály IS.
Související
Trump nevyloučil nasazení vojáků v Íránu. Kurdy požádal, aby nebojovali
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
Kurdové , Irák , Írán , Armáda Irák , Armáda Írán
Aktuálně se děje
včera
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
včera
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
včera
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
včera
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
včera
Pavel a Babiš budou jednat o rozpočtu či bezpečnostní situaci
včera
Žádné výmluvy a výjimky. Trumpova Amerika reaguje na české obranné výdaje
včera
Tyhle kecy poslouchat nebudu. Vondra odešel z debaty se slovenským politikem
včera
Íránci se mohou zúčastnit MS ve fotbale, s ohledem na jejich životy to ale nedoporučuji, prohlásil Trump
včera
Hrozí největší narušení dodávek ropy v historii, varuje IEA. Je důležitější, že Írán nebude mít jaderné zbraně, míní Trump
včera
První prohlášení íránského vůdce: Chámeneí požaduje od USA kompenzace, nařídil blokaci Hormuzského průlivu
včera
Válka v Íránu nahrává Putinovi. Pomáhá financovat jeho invazi na Ukrajinu
včera
Válka v Íránu stojí USA miliardy dolarů. Námořnictvo není připraveno eskortovat tankery přes Hormuzský průliv
včera
Tlačte na Putina, ne na nás, vyzval Zelenskyj Trumpa
včera
Šichtařová úplně končí v politice. Nezmění ji ani volby, prohlásila
včera
Ukrajinci plánují útoky na mou rodinu, prohlásil Orbán
včera
Írán označil Trumpa za Satana: Je to nejhloupější prezident v dějinách USA
včera
Cena za barel ropy opět překonala hranici 100 dolarů. Rusko jedná o dodávkách paliv s USA
včera
Počasí o víkendu: Teploty budou pozvolna klesat
11. března 2026 21:26
Co udělá rekordní uvolnění 400 milionů barelů ropy s cenami pohonných hmot?
11. března 2026 20:12
Trump opět otočil: Válka s Íránem ani zdaleka neskončila
Americký prezident Donald Trump před Bílým domem hovořil s novináři o aktuálním vývoji konfliktu v Íránu. Na otázku, co je zapotřebí k ukončení bojů, odpověděl, že bude pokračovat ve stejném postupu a následně se uvidí, jaký to přinese výsledek. Podle jeho slov Írán přišel o své námořnictvo, letectvo i veškerá protiletadlová zařízení a radarové systémy.
Zdroj: Libor Novák