Gaza - Předseda palestinské vlády Ramí Hamdalláh dnes zahájil návštěvu Gazy, která se koná v rámci snah sjednotit vedení Pásmo a Západní břeh Jordánu. Sjednocení palestinské správy dle analytiků umožní Mahmúdu Abbásovi vyvrátit tvrzení Izraele, že nemá jednotnou protistranu do mírových rozhovorů.
Radikální Hamas, který Izrael a Západ považují za teroristickou skupinu, se Pásma Gazy zmocnil před deseti lety, zatímco umírněnější hnutí Fatah šéfa palestinské samosprávy Abbáse si podrželo vládu na Západním břehu Jordánu. V roce 2011 podepsalo v Káhiře 13 palestinských stran, včetně Fatahu a Hamasu, dohodu o usmíření, která předpokládala sestavení společné vlády a přípravu voleb, naplněna však nebyla.
Hamas minulý měsíc oznámil, že chce vrátit administrativní správu nad enklávou Západem podporované vládě vedené Hamdalláhem. "Vracíme se do Gazy, abychom docílili národní jednoty, uzavřeli mírovou dohodu, ukončili bolestný dopad rozdělení a znovu vybudovali Gazu," řekl Hamdalláh během uvítacího ceremoniálu.
Hamas je silně oslabený izraelskou a egyptskou blokádou, třemi válkami s Izraelem a mezinárodní izolací. Navíc pásmo sužuje nedostatek elektřiny kvůli tomu, že Abbás v červnu zastavil platby Izraeli za dodávky proudu do Gazy. Abbás také o 30 procent zkrátil mzdy 60.000 Gazanů zaměstnávaných palestinskou samosprávou. Většina obyvatel oblasti už beztak žije v chudobě a polovina lidí je bez práce.
Na návštěvu Hamdalláha zareagoval na twitteru koordinátor OSN pro blízkovýchodní proces Nikolaj Mladenov."Cesta před námi bude dlouhá a těžká, ale snaha urychlit usmiřování by neměla být ignorována," napsal.
Zástupce izraelského ministra zahraničí v kabinetu premiéra Benjamina Netanjahua je ale skeptický. Řekl, že podobná situace se "opakuje každé dva až tři roky", a pokud bude Hamas mít nadále přístup ke zbraním, nic se nezmění.
Související
Rada bezpečnosti konečně udělala něco správně. Přesto OSN zůstává zoufale nefunkční
RB OSN posvětila Trumpův plán pro Gazu. Gratuluji celému světu, reagoval šéf Bílého domu
Pásmo Gazy , Izrael , Hamás , Fatah , Mahmúd Abbás
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 53 minutami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 1 hodinou
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 2 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 2 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 3 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.
Zdroj: Libor Novák