Istanbul - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval světové mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny. Americký prezident Donald Trump se minulý týden rozhodl uznat Jeruzalém za metropoli Izraele.
Erdogan dnes na mimořádném zasedání Organizace islámské spolupráce (OIC) v Istanbulu řekl, že rozhodnutí USA je odměnou za izraelské "teroristické činy".
"Vyzývám země, které brání mezinárodní právo a spravedlnost, aby uznaly okupovaný Jeruzalém za hlavní město Palestiny," citovala Erdogana agentura AFP. Podle ní se tak turecký prezident snaží sjednotit islámské státy pod svým vedením. Muslimské země jsou ale v současnosti rozdělené a řada států v regionu v čele se Saúdskou Arábií chtějí raději udržovat dobré vztahy s USA, zejména kvůli rivalitě s Íránem.
Změnu statusu Jeruzaléma, který nebyl z mezinárodněpolitického hlediska dořešen, a to v neprospěch Palestinců, označil Erdogan za překročení nejzazší meze, za kterou muslimské státy nemíní ustoupit. Proto vyzval USA, aby zvrátily svoje "nelegální a provokativní rozhodnutí". Erdogan rovněž řekl, že je nezbytné urychlit proces zařazení palestinské autonomie do všech mezinárodních smluv.
Palestinský vůdce Mahmúd Abbás, který ovládá palestinská území na Západním břehu Jordánu, na konferenci prohlásil, že bude požadovat po Radě bezpečnosti OSN, aby "anulovala" Trumpovo rozhodnutí. Podle Abbáse "celý svět" odmítá Trumpův krok, který palestinský předák označil za provokaci a kriminální čin.
Íránský prezident Hasan Rúhání na twitteru napsal, že Trumpovo rozhodnutí ukazuje, že ani v nejmenším nerespektuje legitimní práva Palestinců. Podle něho USA pouze usilují o ochranu zájmů "sionistů".
Jordánský král Abdalláh II. odmítl jakýkoli pokus o změnu statusu Jeruzaléma a posvátných míst a dodal, že region nebude mít mír, dokud nebude vyřešen izraelsko-palestinský konflikt.
Související
Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
Tureckem otřásají masivní demonstrace. Úřady se po zatčení Erdoganova rivala snaží blokovat sociální sítě
Recep Tayyip Erdogan , Jeruzalém , palestina , Mahmúd Abbás , USA (Spojené státy americké) , Izrael , Saúdská Arábie , Írán
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Počasí trápí i hasiče. Požáry hrozí v dalších oblastech, platí nové varování
před 56 minutami
Extrémní počasí dál sužuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, Británie hlásí rekordní výjezdy sanitek
před 1 hodinou
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
před 1 hodinou
Venezuelu možná nezasáhla dvě zemětřesení, ale jedno masivní. Experti popsali, proč je v tom obrovský rozdíl
před 2 hodinami
Evropa zažívá největší vlnu veder v historii. Bez globálního oteplování by nikdy nenastala, zjistili vědci
před 3 hodinami
Jak urychlit rozšiřování EU? V srdci Unie se rodí nový plán
před 4 hodinami
Írán zaútočil na nákladní loď v Hormuzském průlivu
před 5 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele jsou už stovky mrtvých a tisíce zraněných. Zpod trosek zní volání o pomoc
před 6 hodinami
Počasí: Předpověď na víkend ukazuje, kde mohou teploty překročit čtyřicítku už v sobotu
včera
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
včera
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
včera
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
včera
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
včera
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
včera
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
včera
Ukrajinské útoky na Rusko zaujaly Trumpa. Vyzval Zelenského, aby byl odvážnější
včera
Bělorusko po ultimátu Kyjeva stáhlo opakovače signálu. Lukašenko odolává tlaku Putina na zapojení se do války
včera
Francie vypíná jaderné elektrárny, Londýn představil krizový plán. Vlna extrémního počasí má už stovky mrtvých
včera
Ropa už je levnější než před válkou. Trump obvinil čerpadláře z umělého zdražování, v Česku ceny zůstávají vysoké
včera
Počet mrtvých po zemětřesení ve Venezuele dramaticky roste
Počet obětí ničivého dvojitého zemětřesení ve Venezuele dramaticky vzrostl. Úřadující prezidentka Delcy Rodríguezová oznámila, že katastrofa si vyžádala nejméně 164 mrtvých a 971 zraněných. Tyto bilance znamenají prudký nárůst oproti předchozím zprávám, které hovořily o 32 obětech. Úřady navíc vyjadřují vážné obavy, že počty porostou s tím, jak pokračují záchranné práce v sutinách. Otřesy o síle 7,2 a 7,5 stupně patří k nejsilnějším, jaké zemi zasáhly za poslední více než století.
Zdroj: Libor Novák