Ankara/Damašek - Spojenecké oddíly turecké armády dnes vstoupily do severosyrského města Afrín. Podle mluvčího Svobodné syrské armády (FSA), což je spojenec Turků, se kurdské jednotky YPG z části města stáhly. FSA podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana získala kontrolu nad celým centrem města.
Cílem turecké ofenzivy proti celé pohraniční oblasti Afrín je vytlačit YPG od turecké hranice. Ankara tuto organizaci řadí k teroristickým.
Erdogan řekl, že celé centrum města Afrín je v rukou spojenců turecké armády a vlají nad ním turecké vlajky. "Většina teroristů uprchla se staženým ohonem," prohlásil Erdogan, podle nějž se nyní město čistí od min a zbylých kurdských bojovníků. Kurdský představitel Hadía Júsuf ale popřel tureckou zprávu o dobytí města a sdělil agentuře AP, že boje pokračují.
Vstup protureckých oddílů do Afrínu potvrdila také exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). "Turecké jednotky a jejich syrští spojenci získali kontrolu nad několika čtvrtěmi a boje pokračují," řekl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Podle této organizace je postup protureckých oddílů rychlý, v jejich rukou je nyní polovina města.
Oddíly syrských protureckých bojovníků do Afrínu vstupují podle svého prohlášení z východu i ze západu. Civilisté, kteří ve městě ještě zůstali, se skryli do sklepů.
Boje se odehrávají také ve východní Ghútě u Damašku, z níž civilisté odcházejí po tisících. Rusko jako spojenec Damašku zabezpečuje koridor, jímž mohou civilisté odcházet. Východní Ghúta je v obležení syrské armády od roku 2013 a byla domovem asi 400.000 lidí. Podle centra pro usmíření, které zajišťuje plnění dohody o lokálním příměří, odešlo od otevření humanitárního koridoru z východní Ghúty více než 68.000 lidí.
Do východní Ghúty dnes dorazil syrský prezident Bašár Asad. Setkal se s vojáky na bojové linii a fotografové ho zachytili mezi uniformovanými muži.
Související
Syrské opoziční síly nutí sekulární obyvatele Afrinu přijmout islamistická pravidla. Je to předzvěst etnického čistění, bojí se Kurdové
Macron se vložil do turecko-kurdské války v Sýrii, Ankara ho poslala k šípku
Afrin (Sýrie) , Sýrie , Turecká armáda , Kurdové , Turecko
Aktuálně se děje
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
22. července 2026 19:58
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
22. července 2026 18:47
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
22. července 2026 16:08
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.
Zdroj: Libor Novák