Bejrút - Podle libanonských úřadů požádalo zhruba 3000 syrských uprchlíků o návrat do vlasti, Bejrút o jejich přepravě jednal s vládou v Damašku. Migranti dosud žili ve městě Arsál a mají se vrátit do 20 kilometrů vzdálené syrské oblasti Kalamún, od které je dělí hory.
Starosta Arsálu Básil Hudžajrí v telefonickém rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že uprchlíci sami o návrat požádali.
Do sousedního Libanonu po propuknutí syrské občanské války v roce 2011 uprchl asi milion lidí, což je zhruba čtvrtina libanonské populace. Libanonská vláda tvrdí, že ve skutečnosti je v zemi 1,5 milionu uprchlíků a jejich přítomnost představuje značnou zátěž pro libanonskou ekonomiku a veřejné služby.
Poté, co se syrské armádě podařilo opět získat kontrolu nad značnou částí Sýrie, z řad některých libanonských politiků včetně prezidenta Michela Aúna zazněly názory, že nastal čas k repatriaci běženců. Jde však o kontroverzní téma, jelikož podle mnohých představitelů mezinárodních společenství situace v Sýrii stále není pro návrat uprchlíků bezpečná. Bejrút opakovaně ujistil, že lidé nebudou k návratu nuceni.
Návrat utečenců se podle starosty Arsálu uskuteční před muslimským svátkem íd al-fitr, kterým končí muslimský postní měsíc ramadán a letos zřejmě připadne na 14. června, kdy má být spatřen srpek nového měsíce.
Minulý týden libanonské bezpečnostní složky informovaly, že Bejrút na navrácení uprchlíků, kteří chtějí domů, spolupracuje s vládou syrského prezidenta Bašára Asada.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) agentuře Reuters sdělil, že na přesunu uprchlíků zpět do Sýrie nespolupracuje, ale byl s nimi v kontaktu, aby zajistil, že mají veškeré doklady potřebné k tomu, aby se v Sýrii opět zapojili do života a měli přístup k pomoci.
6. prosince 2025 8:27
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
Související
Trumpova administrativa zostřuje migrační represe: USA přezkoumají všechny zelené karty občanů z 19 zemí
Trump po střelbě ve Washingonu trvale zastaví migraci ze zemí třetího světa. Cizincům sebere dotace a dávky
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 7 minutami
Tragický útok na ulici v Brně. Žena nepřežila, policie má podezřelého
před 59 minutami
Česko se s Patrikem Hezuckým rozloučí v pátek, odhalila Evropa 2
před 1 hodinou
Turek se má stát ministrem, koalice ho nechává na seznamu
před 2 hodinami
Rekordně teplé prosincové počasí. V Žatci bylo až 15 stupňů
před 3 hodinami
Babiš bude od úterý premiérem, potvrdil Hrad. Další postup není jasný
před 4 hodinami
U břehů Japonska udeřilo zemětřesení. Úřady varují před tsunami
před 5 hodinami
Smartwings v tureckých rukou. Expert prozradil, co může prodej způsobit
před 5 hodinami
Američané předem ví, co je v sázce. Útokem na Venezuelu způsobí hned dvě krize
před 6 hodinami
Turek se ozval z nemocnice, kde podstoupil vyšetření
před 7 hodinami
OBRAZEM: Motoristé mluvili s Pavlem o prioritách vlády. Na Turka se čekalo marně
před 9 hodinami
Trump se vzdá vůdčí role v jednáních s Ruskem, tvrdí bývalý vyslanec. USA už poskytnou jen podporu
před 10 hodinami
Thajská armáda zahájila nálety proti Kambodži
před 11 hodinami
Zelenskyj míří do Británie, sejde se s předními evropskými lídry
před 11 hodinami
Jsem zklamaný, Zelenskyj si mírový návrh dosud nepřečetl, prohlásil Trump
před 13 hodinami
Počasí se příští víkend ochladí. Teploty místy klesnou téměř k nule
včera
Rusko při poškození rampy v Bajkonuru přišlo o možnost vysílat lidi do vesmíru
včera
Tajemné historické adventní postavy: Děti neděsil jen čert, ale i ženy s velkými noži
včera
FAČR mluví už jen o dvou jménech v souvislosti s novým koučem národního týmu
včera
Turek pondělní schůzku s prezidentem Pavlem zrušil
včera
USA už neoznačují Rusko za hrozbu. Kreml se raduje
Rusko uvítalo novou Strategii národní bezpečnosti USA prezidenta Donalda Trumpa a označilo ji za „do značné míry konzistentní“ s vizí Moskvy. Třiatřicetistránkový dokument, který americká administrativa představila minulý týden, navrhuje, že Evropa čelí „civilizačnímu vymazání“ a neoznačuje Rusko za hrozbu pro Spojené státy.
Zdroj: Libor Novák