Tvrdá rána pro Islámský stát? Komando dopadlo druhého muže chalífátu

Komandu složenému z členů amerických speciálních jednotek a jejich spojenců z Syrských demokratických sil (SDF) se povedlo zadržet teroristu známého v hierarchii IS jako Abú Zejd. Tento Syřan zastával v takzvaném Chalífátu pozici ministra vnitra a měl na starosti bezpečnost.

Ve východním cípu Sýrie stále probíhají boje mezi silami SDF podporovanými mezinárodní koalicí a zbývající kapsou Islámského státu. Ten sice ztratil většinu svého někdejšího území, na východním břehu Eufratu se však jeho bojovníci stále urputně brání a v zemi má nadále své spící buňky. Zadržení vysoce postaveného člena vedení tak může pomoci v dalším boji s touto teroristickou organizací.

Speciální komando zatklo Abú Zejda, známého pod vlastním jménem jako Usama Awajd al-Ibrahim, když se skrýval v podzemním tunelu v jedné z místních vesnic. Podle serveru Kurdistan24 bylo při zatčení nalezeno i značné množství zlata a peněz a dvacet mobilních telefonů. Při jeho zadržení údajně asistovala i teroristova sestra, která mu zabránila odpálit připravenou sebevražednou vestu.

Abú Zejd byl dříve důstojníkem v syrské armádě. Brzy po vypuknutí občanské války ale z jednotky dezertoval a přidal se k odpůrcům režimu. Během následujících let prošel řadami Syrské svobodné armády (FSA), Fronty an-Nusra (syrská odnož Al-Káidy) a nakonec skončil u Islámského státu (IS), kde postupně rostl v hierarchii skupiny. V současné době měl zastávat druhou nejmocnější pozici, hned po vůdci organizace Abú Bakru al-Bagdádím.

Přestože Islámský stát přišel o většinu svého území, jeho akceschopnost je stále vysoká a nebezpečná. V posledních měsících se na východním cípu Sýrie, přímo u hranic s Irákem, snaží ofenzíva Syrských demokratických sil zlomit poslední odpor islamistů. Ti jsou však stále schopni uštědřovat svým nepřátelům těžké ztráty. O minulém víkendu například využili písečné bouře, během které koalice nebyla schopna poskytovat leteckou podporu. Při následných tvrdých bojích padly na obou stranách desítky, podle některých zdrojů až stovky lidí.

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Sýrie Kurdové Terorismus Abú Zejd (IS)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 9 hodinami

včera

včera

Ukrajina se potýká s nedostatkem elektřiny. Rusové zaútočili na tepelnou elektrárnu

Ukrajina ve čtvrtek vyzvala své obyvatele, aby šetřili elektrickou energii poté, co Rusko zaútočilo na elektrárnu v blízkosti frontové linie. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy