Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF) podporovaná Spojenými státy obnovila operaci, která má Sýrii zbavit poslední kapsy ovládané takzvaným Islámským státem (IS) ve vesnici Baghúz na východě země. Informoval o tom dnes na twitteru mluvčí koalice Mustafa Bálí.
"Po evakuaci tisícovek civilistů a našich kamarádů, kteří byli v Baghúzu drženi jako rukojmí, byla právě dnes večer v 18:00 (17:00 SEČ) zahájena operace na vyčištění poslední zbývající kapsy IS," napsal Bálí. "V Baghúzu zůstali pouze teroristé," dodal Bálí.
Místní zdroje odhadují, že na malém území v Baghúzu, pod nímž je řada jeskyň a tunelů, zůstaly řádově stovky radikálů z IS. Vojenská operace proti nim byla minulý měsíc přerušena, aby se mohlo evakuovat civilní obyvatelstvo. Jenom minulý týden oblast podle OSN opustilo na 13.000 lidí.
Koalice SDF oznámila zahájení konečného útoku proti IS krátce poté, co Bálí popřel čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož boje už skončily a SDF dobyla 100 procent území dříve ovládaného IS. Trump už koncem loňského roku řekl, že považuje boj proti IS za skončený a že ze Sýrie stáhne všech 2000 amerických vojáků.
Bálí upozornil, že v Baghúzu u irácké hranice jsou stále bojovníci IS a že SDF očekává další tvrdý boj.
Baghúz leží ve východní provincii Dajr az-Zaur. Evakuace civilistů odtud trvala několik dní. Před zahájením rozhodujícího úderu se čekalo na potvrzení, že odešli všichni civilisté.
Související
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Aktuálně se děje
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
7. srpna 2026 19:37
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
7. srpna 2026 18:26
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
7. srpna 2026 17:09
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
7. srpna 2026 15:54
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
7. srpna 2026 15:15
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
7. srpna 2026 14:25
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
7. srpna 2026 13:11
Trump podepsal zavedení nových cel
7. srpna 2026 12:00
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
7. srpna 2026 10:50
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.
Zdroj: Libor Novák