Dubaj - Islamistická teroristická síť Al-Káida v pátek potvrdila smrt svého zakladatele, vůdce a sponzora Usámy bin Ládina, informuje agentura Reuters. V prohlášení proklela Ameriku, slíbila další útoky a vyzvala souvěrce v Pákistánu, aby povstali proti vládě.
"My v organizaci Al-Káida přísaháme na mocného Alláha a žádáme jej o pomoc, podporu a vytrvalost na cestě ve svaté válce, na cestě, po níž kráčeli naši vůdci, nad nimiž stál šajch Usáma," cituje z prohlášení teroristické sítě americké středisko SITE, které monitoruje webové stránky islamistických extremistů."Zdůrazňujeme také, že krev mudžáhida šajcha Usámy bin Ládina - ať je k němu Alláh milosrdný - má pro nás i každého muslima mnohem větší váhu a cenu, než aby byla prolita nadarmo," pokračuje Al-Káida v prohlášení.
Islamisté vyzývají pákistánské muslimy, aby povstali proti vládě a očistili se od "americké špíny", která zaplavila jejich zemi. "Vyzýváme muslimský lid v Pákistánu, na jehož půdě byl šajch Usáma zabit, aby povstal a očistil se od potupy, kterou na něj uvrhla klika zrádců a zlodějů. Vyzýváme je, aby očistili svoji zemi od špíny Američanů, která v ní rozšířila korupci," uvádí se v prohlášení."Bin Ládinova krev zůstane se souhlasem velkého Alláha prokletím, které bude Američany a jejich agenty pronásledovat v jejich vlastních zemích i mimo ně. Jejich štěstí se promění v žal, jejich krev se smísí s jejich slzami," pohrozili teroristé.Al-Káida také oznámila, že brzy zveřejní zvukovou nahrávku s hlasem Usámy bin Ládina, která byla pořízena týden před jeho smrtí. "Než šajch odešel z tohoto světa a než se s islámským lidem mohl podělit o svoji radost nad revolucemi vůči utiskovatelům, nahrál zvukový záznam s gratulacemi a radami, který s Alláhovou vůlí brzy zveřejníme," vzkázala teroristická síť.Usáma bin Ládin byl zabit v noci na pondělí při útoku amerického komanda v pákistánském městě Abotabád, severně od hlavního města Islámábádu. Příslušníci elitní jednotky Navy SEALs ho přepadli v rozlehlém areálu, v jehož centru byl třípatrový dům. Usáma tam žil šest let s rodinou.
Související
20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Aktuálně se děje
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
včera
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
včera
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
včera
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
včera
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
včera
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
včera
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
včera
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
včera
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
včera
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
včera
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
včera
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
včera
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
včera
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
20. ledna 2026 22:02
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
Protidrogová policie se den po propuštění Karlose Vémoly z vazby na kauci rozhodla odhalit, o co přesně v ostře sledované kauze jde. Některým obviněným v případu hrozí až 18 let za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě