Irácká armáda: Při odvetných útocích USA zahynulo v Iráku šest lidí

Pět členů iráckých bezpečnostních sil a jeden civilista přišli o život při náletech, které armáda Spojených států uskutečnila v odvetě za středeční raketovou palbu na základnu severně od Bagdádu. Uvedla to dnes irácká armáda, podle níž dalších 12 lidí utrpělo zranění. Pentagon tvrdí, že nálety mířily na pět zařízení proíránské šíitské milice operující v Iráku.

Podle irácké armády ale útoky zasáhly i lokality, v nichž působí oficiální irácká policie a vojáci. Mluvčí ministerstva zahraničí řekl, že Irák vznese stížnost u Rady bezpečnosti OSN.

Irácký prezident Barham Sálih americké údery označil za narušení suverenity Iráku. Velitel amerických vojsk na Blízkém východě Kenneth McKenzie ale podle agentury Reuters řekl, že USA s Irákem předem operaci konzultovaly. Podle něj dávají USA jasně najevo, že nebudou tolerovat nepřímé íránské útoky na americké cíle, při nichž útočníci používají íránské zbraně. Generál si je jist, že americké údery zasáhly pět zbrojních skladů a budou dostatečně odstrašujícím příkladem. "(Íránská) hrozba je stále velká, napětí neopadlo," sdělil McKenzie.

Sálih ale prohlásil, že násilí, jemuž je Irák vystaven, "nebezpečným způsobem oslabuje schopnosti a pověst země v době, kdy Irák čelí bezprecedentním potížím v oblasti ekonomiky, bezpečnosti, financí i zdravotnictví". "Může to vést k chaosu a selhání státu," dodal Sálih.

Irácké ministerstvo zahraničí si kvůli nočním náletům předvolalo velvyslance Spojených států a Británie.

Americké ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že Spojené státy podnikly přesné údery na sklady zbraní milice Katáib Hizballáh v Iráku. Podle sdělení Pentagonu se jednalo o odvetu za středeční palbu, při níž zahynuli dva američtí a jeden britský voják.

Irácká armáda dnes uvedla, že americké nálety zasáhly čtyři lokality, z nichž některé využívaly polovojenské skupiny, jiné ale oficiální irácká policie a armáda. Při útocích zahynuli tři iráčtí vojáci, dva policisté a jeden civilista. Další čtyři vojáci, dva policisté, jeden civilista a pět příslušníků polovojenských sil utrpělo zranění, sdělila armáda, která americkou akci odsoudila. Podle iráckých náboženských úřadů je mrtvým civilistou dělník, který byl zabit, když jeden z amerických úderů zasáhl rozestavěné civilní letiště v iráckém posvátném městě Karbalá.

"Tvrzení, že jsou tyto údery odpovědí na útok na Tádží, je falešná záminka. Povede k dalšímu násilí a nic se nevyřeší," uvedla armáda.

McKenzie řekl, že Iráčané udělali chybu, když byli poblíž objektů používaných skupinou Katáib Hizballáh. Není dobrý nápad být na pozicích Katáib Hizballáh po útoku, při něž zemřeli Američané a členové koalice, dodal.

Írán varoval amerického prezidenta Donalda Trumpa před dalšími akcemi. "Místo nepodložených obvinění a provádění nebezpečných akcí by prezident Trump měl přehodnotit americkou vojenskou přítomnost a chování vojáků USA v regionu," uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Músáví.

Skupina Katáib Hizballáh se k nočním náletům nevyjádřila, avšak jiná proíránská organizace Haharaka Hizballáh an-Nudžabá, kterou USA řadí k teroristickým, pohrozila odvetou ve stylu "oko za oko, zub za zub".

Situace v Iráku je napjatá od doby, co americká armáda 3. ledna zabila íránského generála Kásema Solejmáního a člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Írán pak 8. ledna vypálil na základny v Iráku, kde působí Američané, množství raket. USA až s odstupem přiznaly, že desítky amerických vojáků byly zraněny. Irácký parlament po útoku na Solejmáního hlasoval pro odchod 5200 amerických vojáků ze země. Vláda nicméně dosud rozhodnutí nevymáhala.

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Armáda Irák Irák Mark Esper USA (Spojené státy americké) Pentagon Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 8 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 8 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 10 hodinami

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

Tajný obřad, nebo tělo Navalného zůstane ve věznici. Jeho matka dostala na rozhodnutí tři hodiny

Ruské úřady daly ultimátum matce zesnulého opozičního vůdce Alexeje Navalného: buď souhlasí s tajným pohřbem svého syna bez účasti veřejnosti, nebo bude Navalnyj pochován ve vězení, kde před týdnem zemřel za nejasných okolností. Uvedla to Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, podle níž Ljudmila Navalná toto ultimátum odmítla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy