Muslimské země se bouří kvůli karikaturám Mohameda, lidé pálí Macronovy portréty

V bangladéšské metropoli Dháce dnes demonstrovaly desítky tisíc lidí, kteří volali po bojkotu francouzských výrobků poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron hájil právo na zveřejňování karikatur islámského proroka Mohameda, informuje agentura AFP.

V řadě muslimských zemí se v nedávných dnech objevily negativní reakce na Macronův projev, v němž francouzský státník obhajoval právo na zveřejnění karikatur po smrti francouzského učitele. Toho zavraždil čečenský islamistický extremista kvůli tomu, že dějepisář na hodině při výkladu o svobodě vyjadřování žákům ukázal právě karikaturní vyobrazení muslimského proroka. Macron v reakci na vraždu pohrozil zásahem proti části muslimské komunity ve Francii a hodlá rovněž zakročit proti tomu, co nazval islámský separatismus.

Nous continuerons, professeur.Nous continuerons ce combat pour la liberté, ce combat pour défendre la République dont vous êtes devenu le visage. pic.twitter.com/0gRe9WIVjJ

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) October 21, 2020

Podle bangladéšské policie se dnešního protestního pochodu v Dháce organizovaného islámskou politickou stranou účastnilo 40.000 lidí. Policisté v některých ulicích postavili zábrany z ostnatého drátu a podařilo se jim demonstranty zastavit dříve, než dorazili k francouzské ambasádě. Jeden z představitelů strany, která pochod svolala, řekl davu shromážděnému před místní mešitou, že "Macron je jedním z těch vůdců, kteří milují Satana". Demonstranti podle AP také pálili Macronovy portréty.

Zástupce íránského ministerstva zahraničí dnes francouzskému chargé d'affaires sdělil, že reakce Francie na vraždu učitele "není moudrá". Íránské ministerstvo také vyjádřilo lítost nad tím, že Francie podle něj toleruje nenávist vůči islámu pod zástěrkou podpory svobody projevu. Vlivná asociace duchovních v íránském městě Kom vyzvala v pondělí vládu, aby Macrona odsoudila, a apelovala na muslimské státy, aby na Francii uvalily ekonomické a politické sankce.

An yi zanga-zangar nuna kyama ga Shugaban Faransa Emmanuel Macron kan zanen batanci ga Annabi Muhammad (SAW) a wasu ƙasashen Musulmi a duniya. pic.twitter.com/9vVAyd8CgC

— BBC News Hausa (@bbchausa) October 27, 2020

Saúdská Arábie zveřejnila prohlášení, v němž blíže neuvedený představitel ministerstva zahraničních věcí odsoudil karikatury proroka a také snahy spojovat islám s terorismem, píše AP s odvoláním na státní saúdskou agenturu SPA. Saúdská Arábie se však zároveň zdržela toho, aby se otevřeně přihlásila k výzvám dalších muslimských zemí k bojkotu Francie, píše agentura Reuters, přestože mnoho lidí na sociálních sítích vyzývalo řetězec Carrefour k bojkotu francouzských výrobků.

Macronovy výroky o víkendu odsoudil také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, v pondělí pak vyzval k bojkotu francouzského zboží. Francouzská ambasáda v Turecku v pondělí francouzské občany žijící v zemi varovala, aby byli kvůli situaci "velmi opatrní" a poradila jim, aby se vyvarovali jakýchkoli shromáždění nebo demonstrací na veřejných místech. Francouzského velvyslance si v pondělí předvolal také Pákistán, v Iráku se konal ve stejný den protest před francouzským velvyslanectvím v Bagdádu.

Francouzské ministerstvo zahraničí dnes vydalo novou výstrahu pro cestování do Indonésie, Bangladéše, Iráku a Mauretánie. Občany vyzvalo, aby v těchto zemích s ohledem na současné okolnosti dbali zvýšené obezřetnosti.

Předseda francouzské rady pro muslimskou víru Mohammed Moussaoui vyzval muslimy, aby karikatury ignorovali a neuchylovali se k násilí. Lidé by si podle něj měli vzít příklad ze samotného Mohameda, který podle islámské tradice ignoroval urážky, když se mu dav vysmíval, že je ošklivý. Věřícím také připomněl, že zveřejnění karikatur je v souladu s francouzskými zákony. "Stejné zákony nikoho nenutí, aby se mu (karikatury) líbily, a ani nikomu nezakazuje, aby je nenáviděl," řekl.

Karikatury proroka Mohameda, které už v roce 2005 otiskl dánský list Jyllands-Posten, na začátku září znovu zveřejnil francouzský satirický časopis Charlie Hebdo. Učinil tak u příležitosti začátku procesu se 14 lidmi obžalovanými z podílu na atentátu na redakci časopisu z roku 2015. Motivem pět let starého činu byla publikace stejných karikatur. Atentátníci tehdy zabili 12 lidí.

Související

Mette Frederiksenová je dánská politička a od června 2019 předsedkyně vlády Dánska. Od roku 2015 je vůdkyní sociálních demokratů a od parlamentních voleb v roce 2001 zasedá v parlamentu.

Dánsko plánuje zákaz pálení Koránu. Svobodu projevu to neomezí, říká premiérka

Dánsko zvažuje zákaz pálení islámské svaté knihy Korán. O takové možnosti informovala premiérka země Mette Frederiksenová. Ke kroku chtějí Dánové přistoupit po několika případech spálení textu. Opakovaně k tomu dochází i v sousedním Švédsku. Takové chování krajně pravicových extremistů totiž ohrožuje vztahy mezi skandinávskými a blízkovýchodními arabskými zeměmi. 

Více souvisejících

Muslimové Emmanuel Macron Írán Saúdská Arábie Bangladéš Charlie Hebdo Recep Tayyip Erdogan Samuel Paty (zavražděný učitel) islám Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy