Turecko a Rusko se dohodly na detailech o příměří v severní Sýrii, které minulý týden sjednali prezidenti obou zemí. Oznámil to dnes turecký ministr obrany Hulusi Akar.
Ruská delegace v Ankaře jednala od úterka a podle Akara v turecké metropoli prozatím dál zůstává. Předmětem rozhovorů byl především koridor na severu Sýrie, který budou od 15. března střežit turečtí a ruští vojáci, informuje agentura Anadolu. Je široký 12 kilometrů a táhne se podél klíčové dálnice M4 spojující západní Sýrii s východní částí provincie Idlib.
Rusko v Sýrii bojuje na straně syrské armády, zatímco Turecko stojí za některými z povstaleckých skupin, jež bojují proti Damašku a působí v Idlibu.
Syrská armáda tam před několika týdny znásobila útoky ve snaze ovládnout hlavní silniční tahy a umožnit spojení Damašku se severní Sýrií. Turecko má v regionu několik pozorovatelských postů obsazených vojáky a nehodlá se jich vzdát. Jeho prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil, že se Turci v případě nových bojů budou vojensky bránit.
Příměří začalo platit minulý týden a boje se od té doby v původní síle neobnovily. Kvůli těm předchozím uprchlo v Idlibu z domovů až milion lidí.
Související
Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků
Syrská krize , Turecko , Ruské angažmá v Sýrii , Sýrie , Recep Tayyip Erdogan
Aktuálně se děje
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
včera
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
včera
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
včera
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
včera
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
včera
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
včera
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
včera
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
Je před námi poslední pracovní den před víkendem, jenž může přinést jednu letošní premiéru. Potvrzuje to i nejnovější předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na nadcházející volné dny.
Zdroj: Jan Hrabě