Povstalecká skupina Tálibán dnes uvítala rozhodnutí administrativy Donalda Trumpa stáhnout zhruba polovinu amerických vojáků přítomných v Afghánistánu. Podle Tálibánu rozhodnutí povede k rychlejšímu konci bojů, píše agentura AFP.
Rozhodnutí stáhnout do 20. ledna příštího roku 2000 z 4500 amerických vojáků rozmístěných v této asijské zemi ale vzbuzuje obavy spojenců USA. Podle generálního tajemníka NATO hrozí, že se z Afghánistánu znovu stane útočiště teroristických organizací, jako je Islámský stát.
"Čím dříve odejdou zahraniční vojska, tím dříve skončí válka," prohlásil mluvčí Tálibánu. Povstalecká skupina v únoru uzavřela se Spojenými státy dohodu, podle které se Američané z Afghánistánu stáhnou do konce května 2021. Tálibán se za to zavázal, že nebude útočit na Spojené státy a jejich spojence a že zabrání teroristickým skupinám, jako je Islámský stát či Al-Káida, působit v Afghánistánu. Experti ale mají pochybnosti, že Tálibán dohodu zcela dodržuje.
Podle afghánské rady bezpečnosti stažení amerických vojáků neznemožní aktivity afghánské armády. "Afghánské bezpečností síly již dnes provádí 96 procent operací samy a jsou připraveny i nadále bránit zemi před jejími nepřáteli," uvedl mluvčí rady.
Oznámení Pentagonu o stažení části vojsk vzbudilo obavy u amerických spojenců. Německý ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že se zpráva může negativně promítnout do jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem, jež začala v září v Kataru. Rozhovory o budoucnosti zatím nepřinesly žádný konkrétní výsledek.
K částečnému stažení vojsk se dnes vyjádřil i český ministr obrany Lubomír Metnar. "Platí, že společně jsme do Afghánistánu přišli a společně odejdeme. A nadále platí i to, že boj proti terorismu zůstává společnou prioritou," uvedl Metnar.
"Islámský stát by mohl v Afghánistánu znovu vybudovat kalifát teroru, o který přišel v Sýrii a Iráku," uvedl v úterý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Stoltenberg se domnívá, že "cena za příliš rychlé či nekoordinované stažení může být velice vysoká". Pod vlajkou NATO slouží v Afghánistánu přes 10.000 vojáků, zhruba polovina z nich pochází z jiných zemí, než jsou Spojené státy.
Související
Vraťte nám základnu, nebo se stanou špatné věci, vzkázal Trump Afghánistánu. Tálibán to odmítnul
Afghánistán zasáhlo mohutné zemětřesení. Stovky mrtvých, přes 1500 zraněných, Tálibán žádá svět o pomoc
Tálibán , Afghanistán , NATO , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
včera
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
včera
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
včera
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
včera
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
včera
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
včera
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
včera
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
včera
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
včera
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
včera
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
včera
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
včera
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
včera
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
včera
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
včera
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
včera
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
včera
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
23. března 2026 21:48
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
23. března 2026 20:43
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Tato otázka se stala velmi aktuální poté, co se Írán minulý pátek pokusil zasáhnout společnou britsko-americkou vojenskou základnu Diego Garcia v Indickém oceánu. Britský ministr obrany John Healey potvrdil, že byly vypáleny dvě rakety – jedna selhala a druhá Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? la úspěšně sestřelena.
Zdroj: Libor Novák