Britská letadla stráží lodě s obilím v Černém moři, tvrdí deník

Britská RAF stráží nebe nad Černým mořem, aby ochránila lodě s ukrajinským obilím, které jsou ohroženy od chvíle, co Rusko odstoupilo od obilné dohody. Podle ostrovních médií o tom informoval úřad konzervativního premiéra Rishiho Sunaka. 

O zesílené aktivitě RAF nad Černým mořem informoval deník The Telegraph. Podle premiérova úřadu dobře slouží informace od zpravodajských služeb či z průzkumné činnosti. "Britské letectvo v rámci těchto operací provádí lety nad oblastí, aby odradilo Rusko od ilegálních útoků na civilní plavidla převážející obilí," uvedla Downing Street. 

List napsal, že se tak děje poté, co Velká Británie avizovala, že v listopadu hodlá pořádat summit, jehož hlavním tématem bude potravinová bezpečnost. Ukrajinská vývozní kapacita se totiž od července kvůli ruským útokům snížila o třetinu. Během úderů na infrastrukturu došlo ke znehodnocení obilí, které by po celý rok uživilo přes milion lidí. 

Moskva po ukončení své účasti na černomořské obilné dohodě oznámila, že bude považovat všechny lodě mířící do ukrajinských přístavů v Černém moři za potenciální přepravce vojenského materiálu. Některé části moře byly Ruskem prohlášeny za "dočasně nebezpečné" pro plavbu.

Kyjev reagoval recipročním opatřením, které platí pro lodě mířící do ruských či Ruskem okupovaných přístavů. Rovněž označil vody šesti ruských přístavů v Černém moři za zóny válečného rizika, příslušné varování zveřejnila ukrajinská státní hydrografická služba.

Související

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

USA a Británie podnikly druhý společný útok na pozice Husíů

Spojené státy a Spojené království provedly dnes útok na několik pozic jemenských povstalců, včetně lokalit poblíž letiště v jemenské metropoli Saná, uvedlo britské ministerstvo obrany. Pentagon sdělil, že cílem byly podzemní sklady, munice a další vojenské pozice. Tento akce je dalším v řadě odvetných úderů, kterými Spojené státy a Británie reagují na útoky šíitských rebelů podporovaných Íránem na námořní dopravu v Rudém moři.

Více souvisejících

Armáda U.K. lodní doprava válka na Ukrajině Ukrajina Velká Británie Royal Air Force

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení o plánech Ruska na rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. Tuto informaci uvedl na nedávném jednání své bezpečnostní rady, kde současně diskutoval s nejbližšími spolupracovníky o neutralizaci hrozeb ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy