Dánsku leží v žaludku ruská "stínová flotila". Je to mezinárodní problém, přiznává

Dánsko zvažuje omezení plavby starých tankerů přepravujících ruskou ropu přes Baltské moře, uvedl dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen. Upozornilo na to Rádio Svobodná Evropa.

Rusko přepravuje přibližně třetinu své ropy po moři, což představuje 1,5 % celosvětových dodávek, přes Dánské úžiny, vstupní bránu do Baltského moře. Jakýkoli pokus o zastavení těchto dodávek by vedl k růstu cen ropy a ovlivnil finanční situaci Kremlu.

Rasmussen uvedl pro Reuters, že Dánsko vytvořilo skupinu spojeneckých zemí, které zkoumají opatření zaměřená na tzv. stínovou flotilu starších lodí přepravujících ruskou ropu. Nezmínil konkrétní opatření, která jsou v úvaze.

Mezi zúčastněnými zeměmi byly další státy z regionu Baltského moře a členové Evropské unie, jak informoval dánský ministr.

"Existuje shoda v tom, že stínová flotila je mezinárodní problém a že jsou potřebná mezinárodní řešení," řekl Rasmussen. "Je důležité, aby všechna nová opatření byla prakticky realizovatelná a právně v souladu s mezinárodním právem," dodal.

Rusko začalo využívat "stínovou flotilu" tankerů k obcházení sankcí při vývozu ropy.

Odborníci tvrdí, že tato flotila tankerů s nejasným vlastnictvím nebo bez řádného pojištění umožňuje Kremlu pokračovat ve vývozu ropy navzdory západním sankcím a omezením cen při celosvětovém prodeji.

Finská pohraniční stráž v dubnu varovala před zvýšeným rizikem úniku ropy do Baltského moře kvůli špatnému stavu těchto starých tankerů.

Související

Více souvisejících

dánsko lodní doprava

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy