Duda chce nechat upravit zákon o vyšetřování ruského vlivu v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pátek uvedl, že navrhne úpravy zákona o komisi, která má vyšetřit ruský vliv v zemi. Reaguje tak na kritiku toho, že by mohla vést k vyřazení některých politiků z veřejného života. 

Duda v pondělí podepsal zákon, kterým vzniká vyšetřovací komise zabývající se ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Lidé, kteří se rozhodli účastnit na veřejném životě, by podle Dudy měli mít odvahu se postavit před komisi a sdělit jí, jakou roli v uvedené době hráli a jaké byly jejich úmysly. "Věřím, že čestní lidé, kteří jednali ve prospěch Polska, nemají co skrývat a nemají se čeho obávat," zdůraznil.

Dnes však prezident oznámil chystané úpravy. "V reakci na tato nařčení jsem připravil pozměňovací návrh s řadou ustanovení, která upravují nebo mění otázky tohoto zákona, které vzbuzovaly největší kontroverze," řekl podle TVP.

"Navrhuji zanechat pouze konstatování komise, že u osoby bylo shledáno, že byla pod ruským vlivem, proto není zaručeno řádné vykonávání povinností," dodal Duda s tím, že ještě dnes obdrží parlament jeho návrh. 

Znepokojení nad původním zněním zákona vyjádřily EU i USA. Evropská komise v úterý uvedla, že z podnětu eurokomisaře Didiera Reynderse analyzuje nový zákon, který by podle Bruselu mohl jednotlivcům znemožnit ucházet se o veřejnou funkci. 

"Sdílíme obavy mnoha pozorovatelů, že tento zákon ustavující komisi, která má vyšetřit ruský vliv, může být použit k zablokování kandidatury opozičních politiků. Vyzýváme polskou vládu, aby tímto zákonem neomezovala možnost voličů vybrat si kandidáta podle vlastního uvážení," konstatoval mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller.

Související

Více souvisejících

Andrzej Duda Polsko Rusko EU USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy