Elon Musk si po boku Netanjahua napravuje reputaci v kibucu Kfar Aza, kde vraždili teroristé z Hamásu

Po boku izraelského premiéra Benjamina Netanjahua navštívil Elon Musk izraelský kibuc Kfar Aza, kde byly při útocích 7. října zabity desítky lidí. Píše New York Times.

Elon Musk odcestoval do Izraele, kde se v pondělí setkal s premiérem Benjaminem Netanjahuem a navštívili kibuc, který byl terčem útoku ze strany Hamásu. Tato návštěva měla za cíl uklidnit rozhořčení ohledně jeho podpory antisemitské konspirační teorie na jeho vlastně platformě X.

Desítky velkých značek pozastavily svou reklamu na X poté, co Musk tento měsíc souhlasil s příspěvkem, který obvinil židovské komunity z prosazování „nenávisti vůči bílým, o kterých tvrdí, že chtějí, aby je lidé přestali používat proti nim“. Hrozilo, že ztráta inzerentů bude stát X desítek milionů dolarů a Bílý dům odsoudil Muska za „ohavnou propagaci antisemitské a rasistické nenávisti“.

Po svém příletu do Izraele se v úterý Elon Musk vyjádřil na platformě X tím, že "činy mluví hlasitěji než slova". Následně navštívil kibuc Kfar Aza, který byl terčem teroristického útoku ze strany Hamásu ze dne 7. října, při kterém přišly o život desítky lidí.

Video sdílené kanceláří premiéra Netanjahua ukazuje dva muže v doprovodu bezpečnostního personálu, jak procházejí vesnicí v dešti a prohlížejí zčernalé ruiny domu. Pan Netanjahu na platformě X řekl, že poskytl Muskovi prohlídku, „aby mu zblízka ukázal zločiny proti lidskosti spáchané Hamasem“.

V rozhovoru s izraelským premiérem vysílaném na X, Musk nazval návštěvu Kfar Aza za „znepokojující“ a řekl, že mu byly také ukázány záběry masakru ze 7. října, které považuje za také „znepokojivé“.

Během rozhovoru se Netanjahu snažil Muskovi vysvětlit zdůvodnění války v Gaze. Elon Musk souhlasně uvedl, že je klíčové "zbavit se těch, kteří jsou odhodláni vraždit židovské lidi", s tím, že je rovněž důležité minimalizovat civilní oběti v oblasti. Musk také zdůraznil potřebu čelit "druhu propagandy, která přesvědčuje lidi, aby se účastnili vražd," což lze chápat jako narážku na ideologii, která vedla k útoku ze strany Hamásu. Netanjahu se v rozhovoru nevyjádřil k Muskovým příspěvkům na sociálních sítích a Musk se nezmínil o roli platformy X při formování veřejného názoru na antisemitismus.

Musk v posledních dnech také čelil širší kritice za to, že na své platformě sociálních médií toleruje a dokonce podporuje antisemitské zneužívání. Zaútočil na George Sorose, finančníka, který je častým terčem antisemitského zneužívání, a pohrozil žalobou Anti-Defamation League, právnické skupině, která upozorňovala na nárůst antisemitismu na X.

V květnu přirovnal 93letého přeživšího holocaustu k Magnetovi – superpadouchovi X-Men, který má židovské kořeny – a řekl , že pan Soros „nenávidí lidstvo“.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Hamás Elon Musk Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy