EU a NATO tlačí na Řecko a Španělsko: Dejte Ukrajině své Patrioty

Řecko a Španělsko jsou pod stále větším tlakem spojenců z Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), aby dodaly Ukrajině více systémů protivzdušné obrany. Uvedl to server Financial Times.

Zdroje britského deníku tvrdí, že lídři členských zemí EU během loňského summitu v Bruselu naléhali na španělského a řeckého premiéra, Pedra Sáncheze a Kyriakose Mitsotakise, aby svou protivzdušnou obranu dali Kyjevu.

Ukrajina, která více než dva roky čelí ruské invazi, dlouhodobě hlásí nedostatek vojenského personálu i zbraní. Mezi její kritické požadavky patří dělostřelecká munice, střely pro systémy protivzdušné obrany a rakety dlouhého doletu.

Španělské a řecké ozbrojené síly společně disponují více než desítkou protiraketových systémů Patriot i jinými včetně systémů S-300, píše deník FT.

Předpokládá se, že Ukrajina má pouze dva systémy Patriot. Jeden z nich používá k obraně Kyjeva, zatímco druhý nasadili blíže k frontové linii, v důsledku čehož jsou velké části země vystaveny riziku.

Ruské síly cílenými útoky střelami poškodily a vyřadily z provozu několik ukrajinských elektráren, což způsobilo výpadky elektřiny v některých částech Ukrajiny včetně druhého největšího města Charkov, ve kterém žije přibližně 1,3 milionu lidí.

Německo poskytne Ukrajině třetí systém protivzdušné obrany Patriot, oznámilo v sobotu německé ministerstvo obrany. Jedná se o systém Patriot z arzenálu německých ozbrojených sil (Bundeswehru), který má být zaslán do Kyjeva okamžitě. 

Dosud Německo dodalo Ukrajině dva Patrioty, které se osvědčily v boji proti ruské agresi. Třetí systém byl rozhodnuto dodat na základě žádosti Kyjeva a v koordinaci se spojenci.

"Ruský teror proti ukrajinským městům a infrastruktuře této země způsobuje nesmírné utrpení. Ohrožuje zásobování lidí energií a ničí operační připravenost ukrajinských ozbrojených sil," uvedl německý ministr obrany Boris Pistorius.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již reagoval na oznámení dodání dalšího Patriotu a poděkoval německému kanceláři Olafu Scholzovi na sociálních sítích.

"Jsem kanceláři vděčný za rozhodnutí dodat Ukrajině další systém Patriot a rakety k již používaným systémům protivzdušné obrany... Je to skutečný projev podpory pro Ukrajinu v pro nás kritickém čase," uvedl Zelenskyj na platformě Telegram.

Dvojice také v sobotu spolu telefonovala, přičemž Scholz potvrdil "neochvějnou solidaritu s Ukrajinou" a vyjádřil se k rozsáhlým ruským útokům, zejména na civilní energetickou infrastrukturu. Shodli se také na nutnosti, aby spojenci Kyjeva nadále posilovali jeho protivzdušnou obranu. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) NATO válka na Ukrajině Řecko Španělsko rakety Patriot

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy