EU se potýká s nárůstem migrace. V Řecku vyšetřují potopení přeplněného plavidla

Evropská unie zveřejnila nejnovější data ohledně nelegální migrace, zatímco řecké úřady pokročily ve vyšetřování jedné z největších tragédií při převaděčství. Středeční potopení lodi si vyžádalo desítky potvrzených obětí, mrtvých je ale zřejmě mnohem více. 

Řecké úřady zatkly devět osob podezřelých z převaděčství, o kterých se domnívají, že sehrály svou roli při potopení přeplněné lodi, informuje deník Guardian. Záchranné práce dnes opět pokračovaly. Potvrzeno zůstává 78 obětí tragédie, místní policie se však domnívá, že až 500 dalších lidí se pohřešuje. 

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex v pátek uvedla, že za prvních pět měsíců letošního roku bylo zaznamenáno 102 tisíc nelegálních přechodů vnějších hranic Evropské unie, o 12 procent více než před rokem. 

Nejpoužívanější migrační trasou do EU zůstává ta přes centrální Středomoří, kde se počet detekcí zvýšil na více než dvojnásobek oproti loňskému roku a je tak nejvyšší od roku 2017. Na tuto cestu připadá zhruba polovina všech nelegálních přechodů. Na všech ostatních místech migrantů v meziročním srovnání ubylo. 

Frontex zmínil, že více než 2700 zaměstnanců se podílí na operacích, při nichž pomáhají členským státům i sousedícím zemím s ochranou vnějších hranic unie i bojem proti zločinu. 

Související

Více souvisejících

migrace uprchlíci EU (Evropská unie) Frontex Řecko

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 31 minutami

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy