Varšava - Pátrání po zlatém vlaku u jihopolského města Walbrzych dnes skončilo, aniž by skupina hledačů vybavená těžkou technikou učinila jakýkoli podstatný nález. Podle polských médií to oznámil mluvčí týmu, podle něhož se neuskuteční původně plánované další odkrývání terénu. Legendami opředený nacistický vlak s pokladem se skupina zřejmě pokusí hledat ještě během září na nedalekém místě, pátrání však bude probíhat ve výrazně menším rozsahu.
Podle mluvčího Andrzeje Gaika ukončil dnes tým vedený polsko - německou dvojicí Piotr Koper - Andreas Richter práce na 65. kilometru železniční tratě mezi Vratislaví a Walbrzychem, kde proti svému očekávání neobjevil ani podzemní tunel, ani odstavený vlak. Ve čtvrtek proběhne demontáž techniky, jejíž provoz přišel duo financující práce na 140.000 zlotých (880.000 korun) a která dnes zahrabávala vykopané jámy.
Podle Gaika se však hledači své naděje nevzdávají a hodlají s polskými úřady domluvit povolení k výkopu na dalším místě, které by mohlo proběhnout v září.
Legenda z poloviny minulého století praví, že nacisté na konci druhé světové války vypravili z Vratislavi obrněný vlak plný zlata a cenností. Před Rudou armádou soupravu schovali v podzemním tunelu u Walbrzychu nedaleko hranic s Českem.
Dvojice hledačů na základě georadarového průzkumu nabyla přesvědčení, že geologická anomálie pod zemí bude tunelem ukrývajícím tento vlak a minulý týden zahájila za velkého zájmu médií pátrání. Ukázalo se, že anomálie nebyla dílem nacistů, ale dávného ledovce.
Místní obyvatelé si však bez ohledu na to hledače nemohou vynachválit, neboť jejich snažení výrazně zvedlo turistický ruch v jinak neatraktivním městě.
Související
Demokraticky legitimizovaní nacisté? AfD nabírá na síle a zpochybňuje poválečný konsenzus
Heydricha měla za hrdinu. Manželka protektora byla věrná nacismu až do smrti
nacisté , Poklad , II. světová válka
Aktuálně se děje
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
včera
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
včera
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
včera
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
včera
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
včera
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
včera
Trump se dnes sejde se Zelenským
včera
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
včera
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
včera
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
včera
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
Nadcházející víkend přinese do České republiky typické zimní počasí s převahou velké oblačnosti a rizikem nebezpečných jevů na silnicích. Podle aktuální předpovědi nás v sobotu i v neděli čeká zatažená až oblačná obloha, přičemž polojasné chvíle se objeví spíše ojediněle. Řidiči by si měli dát pozor zejména na mrznoucí mlhy a výjimečné mrznoucí srážky, které se mohou vyskytnout napříč celým územím.
Zdroj: Libor Novák