Vídeň/Ankara - Evropské země se opět šikují proti Ankaře. Rakousko zakázalo tureckému ministrovi hospodářství Nihatu Zeybekcimu, aby se v alpské republice zúčastnil akce k výročí loňského nezdařeného puče v Turecku. Podobně Nizozemí už v pátek prohlásilo, že turecký vicepremiér Tugrul Türkeş není v zemi vítaný.
Loni 15. července se část turecké armády pokusila svrhnout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, vláda ale povstání zmařila.
"Mohu potvrdit, že ministr zahraničí (Sebastian) Kurz zakázal tureckému ministrovi hospodářství vstup do země," citovala agentura Reuters prohlášení rakouské diplomacie. Zeybekciho cesta by prý představovala pro Rakousko ohrožení veřejného pořádku.
Ankara rozhodnutí Vídně kritizovala. Skutečnost, že se Nihat Zeybekci nemůže "zúčastnit vzpomínky na ty, co při ochraně demokracie během zrádného pokusu o převrat položili život či byli raněni, dokazuje, že snahy Rakouska o obranu demokracie nejsou míněny upřímně", uvedlo turecké ministerstvo zahraničí v prohlášení.
Vztahy mezi Ankarou a některými evropskými zeměmi jsou dlouhodobě vyhrocené, například Německo a Nizozemsko Turecko kritizují za politické změny a tvrdý postup při vyšetřování puče. Turecko ze zosnování převratu obviňuje hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který dlouhodobě žije v USA. Gülen to odmítá a obviňuje Erdogana, že akci zorganizoval, aby si upevnil moc v Turecku.
Související
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
Rakušané potrestali mladíka, který chtěl útočit na koncertech Taylor Swift
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 1 hodinou
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
včera
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
včera
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
včera
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
včera
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
včera
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
včera
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
včera
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
včera
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
včera
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
včera
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
včera
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
Česko má před sebou měsíc charakterizovaný pokračujícími vysokými teplotami a přetrvávajícím nedostatkem srážek. Podle nejnovějšího měsíčního výhledu meteorologů se teplá vlna z uplynulých dvou týdnů promítne i do nadcházejících dnů a nadprůměrné hodnoty se udrží až do konce první zářijové dekády.
Zdroj: Libor Novák