Juncker pronese zásadní projev před europoslanci. Bude plný vizí, očekávají diplomaté

Brusel - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu pronese důležitou řeč před europoslanci. V projevu sice dojde na závažná témata, podle diplomatů ale celkově vyzní optimisticky.

"Evropa plující s větrem v zádech, Evropa, která plní své sliby, a Evropa, která chrání," podobnými slovy popisují lidé obeznámení s přípravou Junckerova projevu tón, který předseda Evropské komise zvolit.

Juncker podle nich své vystoupení pokládá za zásadní, kromě jiného také proto, že půjde o poslední podobný projev v "normálním" provozním roce komise. Příští rok touto dobou už totiž bude zbývat jen pár měsíců do voleb do Evropského parlamentu a unie se bude chystat na volební kampaň.

Po loňském roce, kdy byla EU v šoku z britského rozhodnutí odejít, nyní představitelé Evropské komise připomínají především panující pozitivní atmosféru. Brexit nepochybně zmíněn bude, Juncker však z rozhovorů s Londýnem nehodlá dělat centrální bod svého vystoupení.

Například místopředseda komise Maroš Šefčovič v pondělí v rozhovoru s novináři připomínal raději růst evropského hospodářství nebo mimořádně vysokou zaměstnanost. "V klíčových volbách zvítězili představitelé, kteří chtějí prohlubovat evropskou spolupráci. Evropané si více uvědomují výhody evropské spolupráce," upozornil Šefčovič a dodal, že v unii nyní panují velká očekávání především ohledně nového "francouzsko-německého motoru".

Právě francouzský prezident Emmanuel Macron patří k těm, kdo nyní hlasitě hovoří o prohlubování spolupráce především v rámci eurozóny, například její větší institucionalizací, třeba zřízením postu "ministra financí eurozóny", a větším demokratickým dohledem právě v rámci europarlamentu.

Podle Sophie Russackové z bruselského Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS) bude cílem projevu snaha opět oživit debatu o budoucnosti unie a pobídnout premiéry a předsedy vlád členských zemí, aby se věci věnovali na svém prosincovém summitu.

"Junckerovou prioritou je zanechat dědictví, které se dotýká základních politických otázek, a které bude formovat další cestu unie. Proto se soustředí na svou vizi budoucnosti evropského projektu spíše než na výčet konkrétních návrhů," řekla ČTK Russacková. "Čekám projev plný vizí," dodala.

Podle informovaných představitelů šéf komise zdůrazní význam vlády práva v EU, neměl by však v této souvislosti jmenovat žádný konkrétní členský stát. Komise je ve vleklém sporu s Polskem a Maďarskem.

Možná přímo nevysloveným, přesto však citelným cílem Junckerova projevu má být naopak snaha překonat toto objevující se rozdělení mezi východní a západní částí unie. Několik zdrojů tak například potvrdilo, že šéf komise plánuje ve svém proslovu zmínit problém dvojí kvality potravin, což je téma, které dlouhodobě v Bruselu zmiňuje Česká republika a na které nedávno Junckera osobně upozornil také slovenský premiér Robert Fico.

Související

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Více souvisejících

Jean-Claude Juncker EU (Evropská unie) evropská komise evropský parlament

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Prezident Trump Prohlédněte si galerii

NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor

Americký prezident Donald Trump musel nečekaně zastavit operaci „Projekt Svoboda“, jejímž cílem bylo prolomit íránskou blokádu v Hormuzském průlivu a zajistit bezpečný průjezd lodí. K tomuto náhlému obratu došlo pouhých 36 hodin po spuštění akce poté, co klíčový spojenec v Perském zálivu – Saúdská Arábie – zablokoval americké armádě přístup ke svým základnám a vzdušnému prostoru.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hantavirus

Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?

Výskyt infekčních onemocnění na palubách výletních lodí není pro epidemiology žádnou neznámou. Obvykle jde o střevní potíže způsobené noroviry nebo bakteriemi E. coli, případně o respirační nákazy, jak ukázala pandemie koronaviru. Současná situace na nizozemském plavidle M.V. Hondius je však podle odborníků něčím naprosto výjimečným a nečekaným.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů

Situace kolem výletní lodi MV Hondius, kterou zasáhla vlna nákazy smrtícím hantavirem, nabírá na dramatičnosti. Podle nejnovějších informací nizozemského ministerstva zahraničí opustilo plavidlo na dálkovém britském území Svatá Helena mnohem více lidí, než se původně předpokládalo. Celkem se jedná o zhruba 40 cestujících, kteří se po první tragické události na lodi rozhodli nepokračovat v plavbě a vydali se do svých domovů komerčními lety.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?

Lékaři a vědci v současnosti upírají veškerou pozornost k výletní lodi MV Hondius, na které se rozšířila nebezpečná nákaza hantavirem. Klíčem k pochopení toho, co se na palubě děje, je studie tragického ohniska v argentinské vesnici Epuyen z roku 2018. Tehdy jediná narozeninová oslava spustila řetězec událostí, který vedl k jedenácti úmrtím a poprvé detailně popsal, jak se specifický kmen viru zvaný Andes dokáže šířit přímo mezi lidmi.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

MV Hondius

MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání

Výletní loď MV Hondius, která se stala dějištěm tragického propuknutí nákazy hantavirem, aktuálně míří k břehům kanárského přístavu Granadilla de Abona na ostrově Tenerife. Na palubě plavidla bylo doposud potvrzeno osm případů nákazy, přičemž tři lidé této nebezpečné nemoci podlehli. Očekává se, že loď dorazí do cíle v neděli ráno, kde na cestující budou čekat přísná bezpečnostní opatření a zdravotnické týmy připravené k okamžité evakuaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

David Pastrňák (hokejista)

Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů

Stejně jako každý rok i tentokrát realizační tým českého národního týmu vyhlíží příjezd možných reprezentantů z řad legionářů v kanadsko-americké NHL. Mezi těmi, kteří přicházeli v v úvahu, byla největší česká hvězda David Pastrňák, neboť i jemu již skončila v zámoří sezóna poté, co byl jeho Boston vyřazen z bojů o Stanleyův pohár. Tentokrát to ale vypadá, že se realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem bude muset obejít bez jeho služeb. Sám Pastrňák uvedl, že potřebuje po náročné sezóně pauzu. Také je jasné, že Rulík a spol. nebudou moct počítat s dalším hokejistou ze zámoří Radkem Flaksou. Mezitím realizační tým oznámil novou sedmičku hráčů, která dostane příležitost ukázat se na turnaji Euro Hockey Tour ve Švédsku.

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru v Českém Švýcarsku.

Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku

Policie pokročila s vyšetřováním požáru, který od uplynulého víkendu likvidují hasiči v národním parku České Švýcarsko. Strážci zákona mají blíže nespecifikované indicie k okolnostem vzniku požáru. Věc se vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

včera

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) jmenoval do funkce ombudsmanky Michaelu Kolman, veřejnosti známou také jako zpěvačku Michaelu Noskovou. Ve své nové roli se bude věnovat ochraně práv dětí i dospělých, řešením stížností, které na ministerstvo přicházejí, a zlepšování komunikace mezi veřejností a úřady.

včera

Účtenka s EET.

Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější

Babišova vláda splnila jeden ze zásadních bodů programového prohlášení. V pondělí schválila návrh nového zákona o evidenci tržeb. Zároveň navrhla i změny daňových předpisů, které mají část dodatečných příjmů ze zavedení elektronické evidence tržeb vrátit zpět podnikatelům i ostatním daňovým poplatníkům. 

včera

včera

včera

Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného

Ministr zahraničí Petr Macinka, reprezentující hnutí Motoristé, vyhrotil spor se svými politickými odpůrci. Poté, co už v neděli v televizním vysílání označil část opozice za „méněcenné lidi“, nyní přešel s konkrétními jmény. Ve svém středečním vyjádření na dotaz novinářky Nory Fridrichové výslovně zmínil šéfa ODS Martina Kupku, poslankyni Evu Decroix a předsedu hnutí STAN Víta Rakušana.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy