Brusel - Přes tři čtvrtiny dětských migrantů se při své nebezpečné cestě do Evropy přes Středozemní moře stanou obětí zneužívání. Podle dnes zveřejněné zprávy OSN se oběťmi vykořisťování stanou spíše osoby původem ze subsaharské Afriky než migranti pocházející z jiných částí světa.
Příslušný dokument byl vypracován na základě svědectví zhruba 22.000 migrantů a uprchlíků, z nichž polovinu tvoří děti a mladiství. Dětský fond OSN (UNICEF) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v něm vyjadřují znepokojení zejména nad osudem migrantů pocházejících ze zemí subsaharské Afriky.
"Naprostou skutečností je, že je nyní běžné, že děti přeplouvající přes Středozemní moře, jsou oběťmi zneužívání, obchodování s lidmi, bití a diskriminace," uvedla v této souvislosti regionální ředitelka UNICEF pro Evropu Afshan Khanová.
Podle uvedené zprávy dvou organizací 77 procent migrujících dětí a mladých osob, kteří se snaží dostat do Evropy přes Středozemní moře, hlásí "osobní zkušenosti se zneužíváním, vykořisťováním a s praktikami podobnými obchodování s lidmi". Rasismus je dle OSN zřejmě základním faktorem rozdílů činěných mezi migranty kvůli jejich původu.
Migrační cesta přes centrální část Středomoří je obzvláště nebezpečná, protože většina migrantů cestuje přes Libyi sužovanou bezprávím a konflikty mezi různými milicemi a zločineckými klany. Mladí migranti za svou cestu zaplatí "v průměru 1000 až 1500 dolarů (téměř 22.000 až 33.000 korun) a do Evropy často přijíždějí zadlužení, což je vystavuje novým rizikům".
Související
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Česko a další státy EU požadují kvůli migraci omezení zákonů o lidských právech
uprchlíci , sexuální zneužívání , OSN , EU (Evropská unie) , Obchod s lidmi , děti
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 1 hodinou
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 1 hodinou
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 2 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 2 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 3 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
včera
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
včera
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
včera
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
včera
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
Trumpova „Rada míru“ (Board of Peace) se v posledních dnech ukazuje jako klasický příklad diplomatického triku, kdy se OSN stala nákupem zajíce v pytli obětí podvodu. Zatímco v listopadu získal Donald Trump pro tento orgán podporu v Radě bezpečnosti pod záminkou řešení krize v Gaze, výsledná podoba organizace připomíná spíše imperiální dvůr než mírovou misi. Diplomaté, kteří pro rezoluci 2803 hlasovali, se nyní cítí podvedeni, protože místo dohledu nad příměřím podpořili vznik exkluzivního klubu s pravidly podobnými těm v Mar-a-Lago.
Zdroj: Libor Novák