Brusel/Budapešť - Maďarský premiér leží Evropské unii už nějakou dobu v žaludku. Viktor Orbán odmítá kvóty, chce stavět zdi na ochranu státních hranic a vůbec není typickým zastáncem vítací politiky. Jenže dříve odmítané názory a myšlenky se nyní stávají součástí návrhů na řešení krize, která trápí evropské poslance.
Maďarský premiér již od začátku volal po přísnějších hraničních kontrolách, ale nikdo ho v Evropském parlamentu nechtěl poslouchat. Nedávno předseda Jean-Claude Juncker prohlásil, že nyní chráníme vnější hranice EU mnohem efektivněji. Orbán také chtěl zastavit migranty ještě předtím, než opustí africké či turecké břehy, což je přesně nynější kurz evropských snah. Juncker oznámil, že lidé, kteří nemají právo pobývat v Evropě, musí být navrácení do svých zemí.
Maďarsko a Slovensko nedávno neuspěly u soudu se žalobou proti uprchlickým kvótám, nyní se ale zdá, že právní vítězství EU nebylo opodstatněné. "Nikdo to nechce přiznat, ale ano - Orbánovy myšlenky nyní převládají," řekl nejmenovaný poslanec. Jedná se zejména o uzavření italských břehů a větší spolupráci s libyjskou pobřežní stráží, aby uprchlíky na moři navrátili zpět to táborů v severní Africe.
Snahy o ochranu hranic však paradoxně můžou hrát proti Viktorovi Orbánovi. Podle odborníka Milana Nica, se Německo snaží dlouhodobě najít nějaký společný souhlas s Maďarskem. Že se teď státy snaží o lepší kontrolu (a zaručují tak, že krize v roce 2015 se nebude opakovat) však může být použito jako páka, která donutí "rebelující" státy jako Maďarsko nebo Česká republika, aby přistoupili na přerozdělení uprchlíků.
Francouzský prezident se pokouší o otevření uprchlických center a táborů v Africe, které částečně dohlížely na potřeby uprchlíků a zajistily jim bezpečí a podporu mimo evropské hranice. Snaha je silně kritizována aktivisty, ale nedá se nevšimnout, že podobné návrhy měl maďarský premiér již na začátku.
Evropští poslanci odporují, že zatímco jsou zde jisté podobnosti, Evropa nesmí ustoupit ze své solidarity. "Evropa zůstane kontinentem, kde pronásledovaní a perzekuovaní naleznou bezpečné útočiště," řekl Juncker. Další poukazují na to, že Orbánovo jednání mnohdy překračovalo mezinárodní právo, zatímco Unie se pouze snaží o maximální využití platné legislativy.
Související
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
uprchlíci , Viktor Orbán , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
před 2 hodinami
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
před 3 hodinami
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
před 4 hodinami
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
před 5 hodinami
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
před 6 hodinami
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
před 7 hodinami
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
před 7 hodinami
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
před 8 hodinami
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
před 9 hodinami
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
před 10 hodinami
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
před 11 hodinami
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
před 11 hodinami
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
před 12 hodinami
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
před 12 hodinami
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
před 13 hodinami
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
před 14 hodinami
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
před 20 hodinami
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 20 hodinami
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
S blížícím se úterním večerem v USA se nezadržitelně krátí čas ultimáta, které Íránu stanovil prezident Donald Trump. Ten pohrozil, že pokud Teherán nepřistoupí na dohodu o otevření Hormuzského průlivu, americká armáda během pouhých čtyř hodin zničí klíčovou civilní infrastrukturu země, včetně všech mostů a elektráren. Trumpova rétorika v úterý ráno ještě přitvrdila, když varoval, že v sázce je přežití „celé jedné civilizace“.
Zdroj: Libor Novák