Vídeň - Většina lidí nedostane druhou šanci na to, aby udělali znovu první dojem. Heinz-Christian Strache, lídr rakouské ultrapravice, která je přirovnávána k německé AfD, se však už za pár dní přesvědčí, zda to platí i v politice.
O Svobodné straně Rakouska se často mluví jako o sestře Alternativy pro Německo, a přitom by si zasloužila mnohem lepší označení. Na rozdíl od svých sousedů je FPO na scéně již mnoho let a jejich úspěch bude letos fenomenální - alespoň pro evropské pravice. Strache se už snaží několik posledních měsíců dokázat, že jedině jeho strana je tou správnou volnou pro změnu, a lidi mu to docela i věří.
Strache však stále ztrácí za mladším politickým rivalem Sebastianem Kurzem, nedá se však nepovšimnout, že v poslední měsících předseda svobodných radikálně mění i svůj vzhled. Svoje tmavé brýle a koženou bundu vyměnil za perfektně střižený oblek a vystupuje jako zastupitel "běžného pracujícího muže".
Lídr lidovců má však něco, co Strachemu už dávno uteklo, tím je především mladistvý věk a fanoušky, kteří ho považují za mesiáše. Strache tak svoje nejlepší léta poněkud zaspal - křeslo kancléře se mu nebezpečně vzdaluje. Přesto politologové šéfa svobodných utěšují, možná že nedosáhne nejvyššího postu v zemi, podařilo se mu však vybudovat silnou stranu, kterou nelze ignorovat. A vždy to může příště zkusit i na post prezidenta země.
I přestože si v neděli Strache svoje politické ambice nenaplní, vše momentálně ukazuje na to, že jeho strana za žádného předchozího předsedy tak populární nebyla. Krize s přílivem migrantů v minulých letech tak učinila své a vzestup pravice je jedinou možnou odpovědí, domnívají se mnozí. Antimigrační vlny se tak nemusí příliš obávat, že by v příštích letech ztratily na popularitě, zatímco počet žadatelů o azyl klesá, slučování rodin těch, kteří v Evropě již jsou, může vyvolat stejně agresivní protesty.
Související
Rakušané potrestali mladíka, který chtěl útočit na koncertech Taylor Swift
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
Rakousko , volby v Rakousku , Heinz-Christian Strache
Aktuálně se děje
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
včera
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
včera
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
včera
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
včera
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
včera
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
12. června 2026 21:08
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
12. června 2026 19:52
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
Členské státy Severoatlantické aliance usilují o to, aby měl nejvyšší vojenský velitel NATO v Evropě větší pravomoci při sestřelování cizích bezpilotních letounů. Nový návrh by měl být schválen do nadcházejícího červencového summitu lídrů v Ankaře. Podle informací od aliančních diplomatů a představitelů by tak americký generál Alexus Grynkewich získal podstatně větší flexibilitu při operativním přesouvání prostředků protivzdušné obrany a určování stupňů bojové pohotovosti bez nutnosti zdlouhavého schvalování.
Zdroj: Libor Novák