Berlín/Vídeň - Vítězství lidovců v rakouských volbách ukázalo německým konzervativcům něco cenného - návod na to, jak úspěšně vyhrát volby. Klíčovou postavou by už tak příště neměla být kancléřka Angela Merkelová, nýbrž posun doprava a hlavně slibná postava Sebastiana Kurze.
Pro některé německé politiky je tak rakouský "zázračný chlapec" materiálem ke studiu, jak může tradiční středová strana zabodovat i při současných náladách. Tajemstvím je nejspíš to, že silný charismatický vůdce se nesmí bát trochu převzít pravicové tendence.
I přes procentuální vedení není ani nyní Angelea Merkelová považována za skutečného vítěze voleb, ale naopak němečtí liberálo (FDP) se svou levicovou ekonomickou politikou a pravicová AfD se svým přístupem k otázce německé identity jsou stranami, které vyšly z voleb nejlépe.
Sebastian Kurz vypadá jako příjemné spojení toho nejlepšího, co rakouská politika nabízí. Chce lidem zajistit sociální jistoty, ale nehodlá tolerovat parazity na systému. Hodlá i nadále setrvat ve středu Evropské unie, ale Bruselo dává jasně najevo, že jim diktovat nemůže. Vzestup pravice je výrazný i v Nizozemí, Německo se tak postupně obklopuje sousedy, kteří s politikou Angely Merkelové příliš nesouhlasí.
Někteří politologové se všímají, že pravicový proud už pochopili ve Křesťanskodemokratické unii (CDU), kde se vytváří proud odporující Angele Merkelové, který se soustředí kolem Jense Spahna. Rebeluje i Křesťansko-sociální unie Bavorska, která dlouhodobě kritizuje kancléřku za její vřelost vůči migrantům. S nástupem proti-proudů ve vládnoucí koalici se německá situace více přibližuje té rakouské.
V minulých letech vládla úspěšně Velká koalice, protože slábnoucí sociální demokracie (SPD) se nedokázala postavit Merkelové. Kancléřka tak bez odpory prosazovala svou středovou racionální politiku, která byla populární mezi voliči. To se však radikálně změnilo během uprchlické krize, která naopak vyžadovala více procítěný přístup.
Nyní, když se Velká koalice rozpadla a SPD míří do opozice, do parlamentu usedla i AfD, bude nově vytvořená koalice "Jamajka" pod útokem zprava i zleva. Do toho je potřeba vyřešit i nesmírně problematické otázky evropské reformace a změny pravidel pro migraci. Odborníci očekávají, že debata bude vyvolávat především silní emoce v otázce německé národní identity.
Jak známe Angelu Merkelovou, pak bude nejspíš chtít prosadit "levicové" řešení. Cílem je totiž apelovat na voliče SPD, že i CDU může být pro ně volitelnou stranou. Jenže tenhle krok by přinesl výrazné posílení pro FDP a také AfD. Alternativou by proto mělo být přesun doprava.
Podle politologů je to jediné možné logické řešení, ovšem otázkou není jakým směrem se vydají, nýbrž jak to provedou. Německo není Rakousko nebo Nizozemí, nemůžou jen tak dát stopku migrační krizi. Největší ekonomika v Evropě je také silným spojence francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který má s Evropskou unií svoje vlastní plány.
Server Politico tvrdí, že pokud Rakousko či Nizozemí budou mířit doprava, pak to znamená, že se EU nachladila. Po nějaké době odpočinku se z nemoci sama vyléčí. Pokud však Německo či Francie se rozhodnou pro podobnou změnu, pak je to konec celému bloku, který už nepůjde zachránit.
Související
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde
Angela Merkelová , Sebastian Kurz , Německo , EU (Evropská unie) , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
před 2 hodinami
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
před 3 hodinami
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
před 5 hodinami
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
před 6 hodinami
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
před 7 hodinami
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
před 8 hodinami
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
před 8 hodinami
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
před 9 hodinami
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
před 10 hodinami
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
před 11 hodinami
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
před 11 hodinami
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
před 11 hodinami
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
před 12 hodinami
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
před 13 hodinami
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
před 13 hodinami
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
před 14 hodinami
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
před 16 hodinami
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
Dostupnost tamoxifenu v České republice se výrazně zlepšuje. Díky intenzivní koordinaci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv s výrobci a distributory míří v těchto a následujících dnech do České republiky přes 10 000 balení tamoxifenu. Další dodávky jsou zajišťovány také pro podzimní období.
Zdroj: Jan Hrabě