Německo kvůli Merkelové běsní. Skončí vítězka v poli poražených? Ekonom EZ prozradil, jaký dopad to bude mít na ČR

Hamburk - Vypadá to, že se Němci dočkají nové vlády. Pokud se členové SPD ve vnitrostranickém referendu nevysloví proti, Německu opět povládne velká koalice. Kdo vlastně na situaci vydělá? Podle serveru Politico.eu se zdá, že nikdo.

Nová německá vláda je vládou poražených. Proč? Sociální demokraté prohráli poslední parlamentní volby. A prohráli je drtivě, přičemž jejich podpora v průzkumech i nadále klesá, nedávno dosáhla historického dna. Angela Merkelová ve volbách zvítězila, ale i ona oproti minulým volbám ztratila velký počet hlasů.

Zdá se však, že její největší prohra přišla během povolebních vyjednávání. CDU-CSU přenechala svým koaličním partnerům všechna klíčová ministerstva, počínaje ministerstvem zahraničí pro lídra SPD Martina Schulze. Německý deník Bild doslova napsal, že Merkelová odevzdala vládu sociálním demokratům. A to jen proto, aby zůstala kancléřkou.

Většina nových ministrů za SPD je také relativně neznámá. Novým ministrem financí tak bude Olaf Scholz z Hamburku, velký zastánce přerozdělování. Jeho snem je vytvoření jakéhosi evropského ministerstva financí, jež by zaštiťovalo celou EU a jehož prostřednictvím by bylo možné například sanovat řeckou ekonomiku. Jaký rozdíl oproti Wolfgangu Schaublemu, dosavadnímu německému ministru financí, který celý svůj profesní život prosazoval pravý opak a vždy se profiloval jako šetrný zastánce vyrovnaných rozpočtů. Angela Merkelová ale prestižní ministerstvo přenechala SPD.

Jak již bylo uvedeno ministrem zahraničí bude Martin Schulz. Co se dá od něj očekávat? Sociální demokraté se netají odporem k protiruským sankcím. Schulz se také možná bude snažit zlepšit vztahy s Ruskem. Vztahy s Trumpovými USA by naopak mohly ochladnout. Dá se též očekávat, že sociální demokraté budou proti navyšování výdajů na obranu a Německo by tak mohlo mít problém dosáhnout kýžených 2% HDP.

EuroZprávy.cz se na názor na německou velkou koalici zeptaly ekonoma Štěpána Křečka. Toho by vznik koalice nepřekvapil. "Velká koalice v Německu pod vedením Angely Merkelové není nic nového pod sluncem. Tato koalice fungovala v letech 2005 až 2009 a následně v letech 2013 až 2017. Kdyby se velká koalice utvořila i v roce 2018 nikoho by to příliš nepřekvapilo." uvádí ekonom.

Podle něj by vznik koalice Německu prospěl i ekonomicky. "Z hospodářského hlediska je výhodné mít silnou a stabilní vládu, od které trhy vědí, co lze očekávat. Po relativně dlouhé politické nestabilitě by proto vytvoření nové vládní koalice přineslo pozitivní impulz pro německé hospodářství." říká Křeček.

Fakt že by Německo mělo nový kabinet, by byl pozitivní i pro exportně orientované Česko. "Z pohledu České republiky je důležité si uvědomit, že když se daří Německu, daří se i nám. Proto je v našem zájmu, aby Německo prosperovalo. Několikaměsíční politické tanečky máme téměř za sebou a bylo by dobré se opět pustit do práce." 

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu) Německo EU (Evropská unie) Konzervativní unie CDU/CSU Štěpán Křeček

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 2 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 2 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Trumpova manželka Melania prolomila mlčení. Se synem se bála nejhoršího

Byli jsme na pokraji zdrcující změny, vyjádřila se jménem rodiny Melania Trumpová. Manželka bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která málokdy prolomí mlčení, se v neděli vyjádřila k neúspěšnému atentátu na svého muže. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy