Brusel komentuje volby v Itálii: Zárukou stability je prezident Mattarella

Řím/Brusel/Moskva - Evropská komise po italských volbách chápe prezidenta Sergia Mattarellu jako záruku stabilní vlády. Dnes to uvedl mluvčí předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera.

Jak protestní Hnutí pěti hvězd (M5S), tak protiimigrantská Liga severu (LN), které v součtu získaly kolem 50 procent hlasů, zastávají euroskeptické pozice, připomněla italská tisková agentura ANSA. Obě jmenované strany, jak vyplývá z jejich program, chtějí zlepšit vztahy s Ruskem. Moskva si podle mluvčího prezidenta Vladimira Putina přeje zachovat s Itálií dobré partnerství.

Vývoj v Itálii po volbách Juncker pečlivě sleduje, řekl dnes novinářům jeho mluvčí Margaritis Schinas. EU je podle něj svazkem demokratických zemí a Italové v neděli ve volbách svobodně vyjádřili své názory. Mluvčí znovu zopakoval, že EK má plnou důvěru ve schopnosti italského prezidenta Mattarelly pomoci stranám při formování stabilní vlády.

Obě komory italského parlamentu, Poslanecká sněmovna a Senát, určí své předsedy 23. března. Prezident poté vybere osobu, jež by mohla sestavit vládu. Úkol může připadnout jak nejsilnější straně M5S, tak středopravé koalici, která získala nejvíce hlasů. Nejlépe z této koalice vyšla LN.

Frans Timmermans, první místopředseda EK, ve francouzském listu Le Figaro k výsledkům voleb uvedl, že výsledek voleb „je zčásti odrazem italského rozčarování z Evropy". „Musíme to chápat jako impuls Evropskou unii znovu nahodit a vyvodit správné závěry," dodal Timmermans.

V programu LN prosazuje paralelní měnu k euru pro domácí účely. Přeje si změnu fiskální a imigrační politiky EU. „Pokud do té doby (do dvou let) nic nevyjednáme... nevylučujeme uplatnění článku (50 Lisabonské smlouvy) o vystoupení z EU, jak to učinila Británie," řekl před volbami Claudio Borghi, který v LN zodpovídá za oblast hospodářství. Šéf strany Matteo Salvini tvrdí, že společná měna euro je špatný projekt a neudrží se. Celá středopravá koalice se staví proti úsporným opatřením.

M5S během předvolební kampaně svou někdejší příkrou eurosketickou rétoriku umírnilo. I toto hnutí však chce docílit změny fiskální politiky EU. LN i M5S uvedly, že v případě nutnosti jako páku použijí snížení plateb do rozpočtu EU.

Vedle LN a M5S, které pro jejich překvapivý úspěch ve volbách média označují za skutečné vítěze italských voleb, si přejí vztah s Ruskem zlepšit i protiimigrantská a euroskeptická strana Bratři Itálie (něco přes čtyři procenta hlasů) ze středopravé koalice a levicová strana Svobodní a rovní (něco přes tři procenta hlasů).

Související

Více souvisejících

Itálie volby v Itálii Jean-Claude Juncker EU Frans Timmermans Rusko Liga Severu (Itálie) Hnutí pěti hvězd Matteo Salvini (Liga severu) Sergio Mattarella

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 2 hodinami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

Rusko odhalilo požadavky pro mír na Ukrajině. Kyjev reagoval vlastními návrhy

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje pro případná mírová jednání. Po Kyjevu například chce, aby se zřekl členství v EU a NATO. Ukrajina reagovala vlastními požadavky, které považuje za jediné realistické. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy