Budapešť - Desítky tisíc příznivců maďarského premiéra Viktora Orbána se dnes sešly před parlamentem v Budapešti. Viktor Orbán jim slíbil svobodu a nezávislost maďarského státu. Akce se zúčastnily i tisíce příznivců polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).
"Chceme vyhrát nejen volby, ale i naši budoucnost," uvedl podle agentury MTI 54letý premiér, jehož pravicová strana Fidesz bude o další vítězství usilovat v parlamentních volbách 8. dubna. Podle něj to bude dosud největší bitva.
Šéf maďarské vlády je přesvědčen, že Maďarsko čelí tlaku zahraničních sil, které mají v zemi své přívržence, a chtějí Maďarsku vnutit imigraci. "Vnější síly a mezinárodní mocnosti nám to všechno chtějí vnutit s pomocí přisluhovačů tady v Maďarsku, a v nadcházejících volbách pro to vidí dobrou příležitost," varoval Orbán.
"Očekávají, že během několika desítek let předáme naši zemi cizincům, kteří nemluví naším jazykem, nerespektují naši kulturu, naše zákony, ani způsob našeho života," řekl Orbán.
Mnoho z více než milionu migrantů z Blízkého východu či Afriky, kteří v roce 2015 přišli do Evropy, prošlo také Maďarskem. Země na migrační vlnu reagovala postavením hraničního plotu a ostrým odmítáním přerozdělování uprchlíků na základě přidělených kvót. "Ti, kteří nezastaví migraci na svých hranicích, budou ztraceni," řekl dnes maďarský premiér.
Podle agentury Reuters také řekl, že v odmítání imigrace se k Maďarsku připojily Polsko, Slovensko, Česká republika, Spojené státy, Rakousko a Itálie.
Demonstranti dnes na podporu maďarské vládní strany prošli ulicemi Budapešti během takzvaného pochodu míru. Mnozí nesli transparenty s nápisy jako "Maďarsko proti Evropě" a "Stojíme za tebou, Viktore".
"Dnes, stejně jako několikrát v naší historii, musíme bojovat za naši nezávislost, za náš národ, aby Maďarsko zůstalo maďarskou zemí a nestalo se multikulturním státem," uvedlo v prohlášení Fórum občanského sdružení (COF).
Účastníci pochodu v centru metropole také vzdali hold hrdinům revoluce z roku 1848. Šéf COF László Csizmadia přitom uvedl, že Maďaři a Poláci bojovali za svobodu bok po boku, než společně v letech 1989 a 1990 zcela odstranili "sovětské kolonizátory". Obě země se podle něj musejí bránit proti "bruselské byrokracii a ultraliberální ideologii".
Související
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
volby v Maďarsku , Viktor Orbán , Maďarsko
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
včera
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
včera
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
včera
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
včera
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
včera
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
včera
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
včera
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
včera
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
včera
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
včera
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
včera
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
včera
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
včera
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
23. července 2026 21:56
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
23. července 2026 21:07
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
23. července 2026 19:59
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
23. července 2026 19:15
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
23. července 2026 18:31
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
23. července 2026 17:44
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
Americký prezident Donald Trump varoval Írán, který podle jeho slov ponese následky v případě dalších útoků jemenských povstalců na komerční lodě. Hútíové zklamali Trumpa, jenž pohrozil tvrdým vojenským úderem.
Zdroj: Lucie Podzimková