Vídeň - Rakousko zpřísní svou azylovou politiku. Pravicová vláda dnes schválila návrh zákona, na jehož základě budu příchozí uprchlíci napříště platit administrativní poplatek ve výši až 840 eur (přes 21.000 korun).
Po spáchání trestného činu budou migranti bez prodlení umístěni do vyhošťovací vazby a poté vykázáni ze země, oznámil podle agentury DPA vicekancléř a šéf Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache. Platit to bude i pro mladistvé delikventy. Azylanti, kteří ve své původní vlasti stráví "dovolenou", přijdou podle Stracheho o právo pobytu v Rakousku.
Migranti v Rakousku napříště ponesou část nákladů azylového řízení, pokud u sebe mají nějakou hotovost. Horní hranice poplatku je 840 eur. Uprchlíkovi každopádně musí zbýt nejméně 120 eur. Pokud tedy u sebe má právě 840 eur, vezme si rakouský stát 720 eur. Pakliže budou náklady na azylové řízení a ubytování nižší, bude mu příslušná částka vrácena.
Vyhošťování žadatelů o azyl bude v některých případech snadnější, ale na základě stanoviska správního soudu bude rakouským úřadům omezena možnost umístit uprchlíka do vyhošťovací vazby. Kromě podmínek, jako je riziko útěku, bude muset být zjevné, že dotyčný ohrožuje veřejný pořádek či bezpečnost. To ovšem neplatí pro takzvané dublinské případy, kdy odpovědnost za posouzení azylové žádosti ve skutečnosti nese jiná země.
Rakouské úřady budou nově moci na základě dat z mobilních telefonů a jiných datových nosičů uprchlíků zjišťovat rozhodující informace o jejich původu či trase, po níž se dostali do Rakouska a také o jejich případném zločinném jednání. Tento nástroj má být uplatňován v případech podezření, že uprchlík o sobě podává falešné údaje. Agentura DPA poznamenala, že například v Německu je to možné jen v ojedinělých případech.
Úspěšní žadatelé o azyl budou muset být opatrní při cestách do svých původních vlastí. Jejich status pak může být v urychleném řízení zrušen. Týkat se to má případů, kdy existují konkrétní důkazy, že cizinec dobrovolně opět požívá ochrany země původu, znovu získal její občanství nebo se v ní dobrovolně znovu usadil.
Vláda lidoveckého (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze chce opatřeními prosadit co nejpřísnější a také co nejúčinnější azylovou politiku, vysvětlil ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ).
Rakousko už od roku 2016 omezuje počet azylových řízení. Letos jich může být nanejvýš
Související
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
Rakousko , Heinz-Christian Strache , migrace , Sebastian Kurz , peníze
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Výhled počasí až do prvních dní astronomického léta. Meteorologové řekli, jak bude
včera
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
včera
Soud vynesl první rozhodnutí v případu vraždy dívky v Pardubicích
včera
Babišova vláda prodloužila cenové stropy u paliv. Chce pokročit i s digitalizací
včera
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
včera
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
včera
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
včera
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
včera
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
včera
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
včera
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
včera
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
včera
Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA
včera
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
včera
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
včera
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
včera
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
včera
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
včera
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
včera
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
Českou republiku čeká týden plný slunce, ve kterém se vystřídají tropické teploty s přechodným ochlazením. Zatímco v úterý a ve středu mohou maxima na jihu Moravy dosáhnout až třicetistupňových hodnot, ve čtvrtek dorazí chladnější vzduch od severu, který denní teploty srazí k čtyřiadvaceti stupňům. O víkendu se pak začne znovu oteplovat, s čímž se však postupně lokálně spojí výskyt přeháněk a bouřek.
Zdroj: Libor Novák