Berlín - Na zámku Meseberg severně od Berlína se dnes sešli německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron. Na tiskové konferenci po schůzce se shodli, že chtějí užší zahraniční politiku Evropské unie, v níž nebude nutné vždy rozhodovat jednomyslně.
Merkelová a Macron požadují vytvoření evropských intervenčních sil a větší solidaritu při řešení problematiky migrace. „Otevíráme novou kapitolu," prohlásila Merkelová po několikahodinovém jednání s Macronem o reformách Evropské unie a eurozóny. „Potřebujeme evropské odpovědi. Vede nás vědomí, že Evropa musí najít svoje místo v multilaterálním světě," poznamenala.
Aby se EU mohla důrazněji zasazovat za svá přesvědčení potřebuje podle obou politiků užší spolupráci v zahraniční, bezpečnostní a obranné politice. EU musí být podle Merkelové v těchto oblastech schopná rozhodnějšího postupu a jednotnějšího vystupování. "Jsme za jedno, že potřebujeme nové nástroje v oblasti zahraniční politiky, že se musíme zasazovat za to, abychom vždy nepotřebovali jednomyslnost," zdůraznila.
Nutná je také reforma azylového systému, který by měl být podle Macrona efektivnější a solidárnější. Součástí změn má být výrazné posílení Evropské agentury pro pobřežní a pohraniční stráž (Frontex), srovnání azylových standardů i lepší spolupráce se zeměmi původu běženců a a podpora těchto států.
„Naším cílem zůstává evropská odpověď na tuto výzvu," řekla Merkelová, která zároveň připustila, že hledání takové odpovědi je nadále složité. „Věříme v evropskou odpověď na výzvy, které před nás staví migrace," poznamenal zase Macron. Merkelové přislíbil spolupráci, pokud jde o vracení migrantů z německých hranic do Francie. Obě země se podle něj vzájemně ujistily, že podporují rychlý návrat běženců do zemí EU, v nichž byli registrováni.
Související
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde
Angela Merkelová , Emmanuel Macron , EU (Evropská unie) , uprchlíci
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Česko porazilo Švédsko 4:3
včera
Musk prohrál soud proti OpenAI. Porota žalobu smetla ze stolu
včera
Rusko a Bělorusko uspořádaly vojenské cvičení zaměřené na nasazení jaderných zbraní
včera
Trumpova administrativa zřídila téměř dvoumiliardový fond. Peníze půjdou jeho spojencům
včera
Co je ebola a proč je tak těžké epidemii zastavit?
včera
Ebolou a hantavirem to neskončí. Infekční onemocnění jsou stále častější a ničivější, varují odborníci
včera
Ostře sledované Světové zdravotnické shromáždění začalo. Chce se stát historickým momentem pro lidstvo
včera
Vláda na pozici náčelníka Generálního štábu navrhne Miroslava Hlaváče
včera
Svět mobilizuje síly ve snaze potlačit nové ohnisko eboly
včera
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
včera
FP: Zprávy o hrozícím pádu Putina může vypouštět sám Kreml. Ve hře jsou tvrdší represe a čistky
včera
Zelenskyj: Nastal čas, aby si Evropa vybrala vyjednavače pro jednání s Ruskem
včera
„Došlo k obrovské chybě, soudruzi?“ Rusko omylem zaútočilo na čínskou posádku severokorejské lodi
včera
SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci
včera
Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO
včera
Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump
včera
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
17. května 2026 21:54
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno 17. května 2026 20:56
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
17. května 2026 19:49
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
Podvodů, kdy se internetoví zločinci vydávají za slavné osobnosti, přibývá. Tentokrát je obětí žena, který uvěřila, že si píše s opravdovým Pavolem Haberou. Přišla zároveň o desítky tisíc korun. Případem se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě