Dojednat s Evropskou unií dohodu o brexitu je stále možné. Britská premiérka Theresa Mayová to dnes řekla poslancům britského parlamentu. V posledních týdnech se podle ní podařilo dosáhnout skutečného pokroku v jednání, a to i v otázce budoucího uspořádání na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která je jedním z hlavních sporných bodů. Naději, že se podaří dohody o brexitu dosáhnout, dnes před jednáním s irským premiérem vyjádřila také Arlene Fosterová, předsedkyně severoirské strany DUP, na jejíž podpoře je menšinový kabinet v Londýně závislý.
Hlavní vyjednávač EU Michel Barnier a britský ministr pro brexit Dominic Raab se o víkendu sešli, aby vyřešili klíčové problémy, které brání uzavření brexitové dohody. To se ovšem nepodařilo. Už ve středu večer přitom chtěli prezidenti a premiéři zemí evropské sedmadvacítky na pracovní večeři vyjádřit souhlas alespoň s náčrtem podoby "rozvodové smlouvy".
Premiérka Mayová dnes poslancům řekla, že jednání postoupila do závěrečné fáze a je třeba si zachovat chladnou hlavu. V rozhovorech se podle ní podařilo v posledních týdnech dosáhnout "skutečného pokroku" a na dobré cestě je také snaha o nalezení řešení budoucí podoby hranice mezi Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, a Irskou republikou, která zůstává členem EU.
Znovu dnes premiérka Mayová odmítla návrh EU, aby Severní Irsko zůstalo po brexitu součástí celní unie, zatímco zbytek království, tedy Anglie, Wales a Skotsko, ji opustí. Řešením je podle ní spíše to, aby součástí celní unie zůstala celá Británie. Toto řešení by ovšem muselo být jasně časově ohraničené, aby Británie nezůstala v celní unii "polapena" natrvalo. Mayová dnes řekla, že očekává, že v případě dojednání kompromisu by Británie celná unii opustila nejpozději na konci roku 2021.
Mayová poslancům rovněž zopakovala, že nadále věří, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda. Vláda se proto dál připravuje i na možnost, že se dohodu mezi Londýnem a Bruselem uzavřít nepodaří.
Premiérka podle svého mluvčího v uplynulých dnech telefonicky hovořila o aktuální situaci kolem jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a nizozemským premiérem Markem Ruttem. Dnes by ještě měla telefonovat s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten dnes vyjádřil přesvědčení, že je možné dohodu s Londýnem uzavřít, připravený je prý ale na "všechny scénáře".
Předsedkyně severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterová dnes před setkáním s irským premiérem Leem Varadkarem v Dublinu řekla, že doufá, že se podaří dohodu o brexitu dojednat a že dohoda povede k "rozumnému brexitu".
"Opravdu velmi doufám v to, že se podaří dohodu uzavřít... Chceme rozumný brexit, který bude vyhovovat Severnímu Irsku, ale také našim kolegům a přátelům v Irské republice," řekla Fosterová, jejíž strana podporuje menšinovou vládu premiérky Mayové. Na otázku, zda by byla ochotna kvůli dohodě o brexitu, která jí nebude vyhovovat, kabinetu v Londýně podporu odepřít, Fosterová jasně neodpověděla. Nehodlá se prý zabývat hypotetickými otázkami. Zároveň ale zopakovala, že nepřipustí, aby Severní Irsko bylo odděleno obchodními bariérami od zbytku Spojeného království.
Jak se bude situace dál vyvíjet by mělo být jasné v úterý. Podle listu Finacial Times Brusel čeká na to, jak dopadne úterní zasedání britské vlády, na kterém se bude o brexitu jednat. "Rozhodli jsme se vyčkat den, abychom viděli, co se v Londýně stane," citoval list vysoce postaveného diplomata EU.
Související
Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili
Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky
Theresa Mayová , Brexit , EU (Evropská unie) , Velká Británie , Severní Irsko , Demokratická unionistická strana (DUP)
Aktuálně se děje
včera
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
včera
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
včera
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
včera
Po silném zemětřesení zasáhlo Indonésii 230 dalších otřesů. Počet mrtvých roste
včera
Ukrajina dokončuje vývoj první balistické rakety. Bude sloužit jako základ evropského protiruského štítu
včera
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
včera
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
včera
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
včera
Chorvatsko pohltily rozsáhlé lesní požáry
včera
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
včera
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
včera
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
včera
Předpověď počasí na příští týden slibuje déšť. Meteorologové ale mírní očekávání
14. srpna 2026 22:01
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
14. srpna 2026 21:06
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
14. srpna 2026 20:25
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
14. srpna 2026 19:47
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
14. srpna 2026 19:02
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
14. srpna 2026 18:13
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
14. srpna 2026 17:44
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
Český motocyklový sport si po letech připsal zase jednou velké vítězství na mezinárodní scéně. V rámci třídy Moto2 se v sobotu na legendárním okruhu v anglickém Silverstonu dočkal český jezdec prvního vítězství v závodě mistrovství světa po dlouhých 16 letech. Zatímco tehdy v roce 2010 se z triumfu na jednom ze závodů radoval Karel Abraham, až letos na jeho triumf dokázal navázat Filip Salač. Vylepšil tak tím také své dvě dosud pódiové umístění v této sezóně, které zaznamenal jednak v Maďarsku a jednak doma v Brně.
Zdroj: David Holub