Evropská komise plánuje výrazně posílit personál i finance specializovanému týmu, který v rámci unijní diplomatické služby odhaluje dezinformace. Je to, společně s ustavením systému včasného varování mezi členskými státy bloku a úzkou spoluprací s internetovými firmami, součást dnes představeného plánu, kterým EK reaguje na rostoucí nebezpečí plynoucí z dezinformačních kampaní a vlivu falešných zpráv, označovaných často jako "fake news". Finanční náklady na tento účel se více než zdvojnásobí.
Od roku 2015, kdy tým pro strategickou komunikaci, označovaný jako Stratcom, v rámci evropské diplomacie vznikl, identifikoval a analyzoval přes 4500 případů dezinformací, uvedl dnes místopředseda komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip.
Existují podle něj silné důkazy, že hlavním zdrojem falešných informací a dezinformací v Evropě je Rusko. "Je to část ruské vojenské doktríny a strategie rozdělit a oslabit Západ," řekl Ansip. Připomněl výrazné investice ruské vlády do prokremelských médií i v Petrohradu sídlící firmu, která se výrobou a šířením dezinformací na sociálních sítích přímo zabývá.
Healthy democracy relies on open, free and fair public debate. The EU action plan will counter disinformation in Europe and beyond, ahead of the European elections and elections in Member States by 2020.Learn more → https://t.co/TVu7ex3Ejd #EUvsDisinfo #EUprotects pic.twitter.com/l2NT3zNKZw
— European Commission ?? (@EU_Commission) 5. prosince 2018
Finance pro tým Stratcom by měly z dosavadních 1,9 milionu eur (necelých 50 milionů Kč) vzrůst více než dvojnásobně na pět 5 milionů (téměř 130 milionů Kč), v příštích dvou letech by se měl počet tam pracujících lidí zvýšit asi o pět desítek osob. Do letošního podzimu v týmu pracoval také český zástupce Jakub Kalenský.
"Do roku 2020 čeká evropské země více než pět desítek evropských, národních, regionálních i místních voleb," upozornil Ansip. Západní země v posledních letech často upozorňují na snahu pomocí dezinformací a nepravdivých zpráv, často šířených přes sociální média, ovlivňovat předvolební atmosféru v zemi a rozhodování voličů.
Komise proto dnes také navrhla vznik zabezpečené digitální platformy, na které by členské státy sdílely informace o zjištěných dezinformačních kampaních a koordinovaly své reakce.
Komisařka pro spravedlnost Věra Jourová vysvětlila, že do systému by mohly přispívat rovněž občané nebo internetové firmy, pokud například zaznamenají nějakou lavinovitě se šířící dezinformaci, která by mohla vyvolávat paniku. V členských zemích včetně Česka se tématem podle ní nyní často bez řádné koordinace zabývají různá pracoviště.
Jourová dnes upozornila na roli internetových platforem a sociálních sítí. Zdůraznila, že komise nehodlá nic a nikoho cenzurovat a respektuje svobodu projevu. "Náš přístup je ideologicky neutrální. Jeho cílem je bránit občany a umožnit jim co nejsvobodnější rozhodování," prohlásila česká komisařka. Firmy mají být podle ní aktivnější a samy dezinformace vyhledávat.
Podle Jourové je třeba výrazným způsobem zprůhlednit například to, kdo na webu zadává předvolební reklamy. "Už před volbami do Evropského parlamentu (EP) se musíme vyhnout reklamám, které by mohly bez dostatečné transparentnosti ovlivňovat názory," upozornila. Je třeba podle ní zajistit, že bude zřejmé, kdo internetovou reklamu zadal a kdo za ni zaplatil.
Stejná pravidla jako pro tradiční média by tak podle Jourové měla platit on-line. Vyzvala proto členské země bloku, aby své zákony upravily odpovídajícím způsobem.
"Svou roli ale nemají jen státy a internetové platformy, ale také tradiční politické strany," upozornila Jourová s připomínkou českého přísloví o "kázání vody a pití vína". Strany by tak podle ní měly také transparentním způsobem zveřejňovat náklady na svou veškerou politickou reklamu, včetně svých internetových aktivit.
Související
Fico požaduje, aby EU zatlačila na Ukrajinu ohledně dodávek ropy
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
evropská komise , EU (Evropská unie) , fake news , Boj proti dezinformacím a fake news , Media , internet , Rusko , Věra Jourová , Stratcom (odhalování dezinformací)
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
před 1 hodinou
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
před 2 hodinami
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
před 3 hodinami
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
před 4 hodinami
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
před 5 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
před 6 hodinami
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
před 6 hodinami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 7 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 8 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 9 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 10 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 11 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
Podle informací, které získal deník The Washington Post, se ruské tajné služby pokoušejí drastickými metodami ovlivnit nadcházející dubnové volby v Maďarsku. Cílem operací je udržet u moci premiéra Viktora Orbána, který je pro Kreml klíčovým spojencem uvnitř NATO i Evropské unie. Ruská civilní rozvědka (SVR) totiž ve svých interních analýzách varuje, že Orbánova popularita v důsledku zhoršující se ekonomické situace prudce klesá a hrozí mu volební porážka.
Zdroj: Libor Novák