Šéf evropských lidovců Weber vyčinil Řekům, že podpořili Madura

Předseda evropských lidovců Manfred Weber dnes v Aténách kritizoval postoj řecké vlády k Venezuele. Fakt, že Atény podpořily Nicoláse Madura, jehož prezidentský mandát nevzešel z řádných voleb, podle Webera "blokuje iniciativu na evropské úrovni", která chtěla podpořit ty, kteří bojují za demokratickou Venezuelu.

Za dočasného prezidenta ale neuzná lídra venezuelské opozice Juana Guaidóa ani Itálie, potvrdil dnes vicepremiér Luigi Di Maio. Řím si ve věci zachovává neutralitu.

Šéf venezuelské opozice se za dočasného prezidenta spontánně prohlásil v lednu, Madurovo znovuzvolení přitom označil za podvodné. Vedle Spojených států a většiny zemí Jižní Ameriky Guaidóa za prozatímní hlavu státu uznaly na dvě desítky evropských zemí. Madura vyzývají, aby vypsal nové prezidentské volby. Řecká vládní strana SYRIZA nicméně vyjádřila svou "plnou podporu a solidaritu" Madurovi.

Lídr nejsilnější europarlamentní frakce konstatoval, že je "neštěstí pozorovat, jak se řecká vláda chová na evropské úrovni". "Každý, kdo má oči, musí vidět, že ve Venezuele panuje diktatura, socialistická diktatura," dodal lídr kandidátky evropských lidovců.

EU by měla změnit rozhodovací proces v oblasti zahraniční politiky, myslí si Weber. Jednomyslné rozhodnutí by podle něj mělo být nahrazeno rozhodnutím většinovým. Weber se chce ujistit, aby rozhodování "už nebylo v rukách vlád jako té řecké, která zjevně udržuje bližší vztahy s (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem a Madurem než se světem demokratických zemí".

Italská populistická vláda je ve věci rozdělená a navenek si zachovává neutralitu. Zatímco protiimigrační strana Liga stojí za Guaidóem, její koaliční partner, protestní Hnutí pěti hvězd (M5S), jej nepodpořilo - nechce se vměšovat, což dnes potvrdil šéf hnutí Di Maio. Předseda Ligy Matteo Salvini se má s delegací Juana Guaidóa setkat 11. února.

Související

Weber, Manfred (šéf EPP)

Šéf EPP varuje před populisty. Kdo je volí v eurovolbách, pomáhá Putinovi

Voliči, kteří se rozhodnou hlasovat pro populistické strany v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu (EP), by si měli být vědomi, že tito politici skončí ve skupině, která sympatizuje s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a nesdílí princip solidarity na evropské úrovni. Tuto myšlenku přednesl předseda Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber před kongresem EPP v Bukurešti. 

Více souvisejících

Manfred Weber (šéf EPP) Nicolas Maduro Řecko Venezuela Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 9 hodinami

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy