Neznámý pachatel v noci na dnešek zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve východofrancouzské obci Quatzenheim, ležící nedaleko Štrasburku. Na hroby někdo žlutou a modrou barvou namaloval nápisy v němčině a hákové kříže. Prezident Emmanuel Macron při následné návštěvě hřbitova slíbil "zákony a tresty". V centru Paříže se večer podle agentury AFP sešly tisíce lidí, aby protestovaly proti šířícímu se antisemitismu.
Nápisů na hrobech si podle listu kolem půl sedmé ráno všiml jeden z místních obyvatel, když venčil psa. Kromě hrobů se hákový kříž ráno objevil také na vchodových dveřích jednoho z domů u hřbitova, i když jeho majitel nevyznává judaismus.
Incidentů tohoto typu loni ve Francii výrazně přibylo. Úřady jich zaznamenaly 541 oproti 311 z předchozího roku. Terčem antisemitských urážek se pak tuto sobotu při demonstraci tzv. žlutých vest stal francouzský konzervativní filozof Alain Finkielkraut.
Profaner un cimetière c’est déja abjecte mais alors profaner un cimetière juif avec des croix gammées nazis est révoltant au vu de notre histoire. #Quatzenheim pic.twitter.com/0Y6d1CsbHH
— Amandine Deniau (@Amandinedeniau) 19. února 2019
V reakci na nárůst protižidovských projevů svolalo na dnešek několik politických stran demonstraci na pařížské náměstí Republiky. Mezi tisícovkami lidí se objevil například první tajemník socialistů Olivier Faure, předseda hnutí Générations Benoit Hamon, starostka metropole Anne Hidalgová či exprezident François Hollande.
"Antisemitismus není věcí Židů, ale týká se všech Francouzů," pronesl podle AFP bývalý šéf Elysejského paláce, podle něhož jsou protižidovské projevy "útokem na republiku".
Prefektura departementu Bas-Rhin označila znesvěcení hrobů u Štrasburku za "ohavný antisemitský čin". Na jednom z nich se podle AFP objevil nápis "Elsassisches Schwarzen Wolfe" (Alsasští černí vlci), což prý může být odkaz na alsaskou separatistickou skupinu aktivní v 70. letech. Alsasko historicky obývá početná německojazyčná komunita.
"Podnikneme kroky, přijmeme zákony a budeme trestat," řekl prezident Macron obyvatelům Quatzenheimu a zástupcům židovské obce po obhlídce poničených hrobů. Doprovázel jej při tom hlavní francouzský rabín Haim Korsia. "Je pro mne důležité být tady dnes s vámi," prohlásil Macron.
L'antisémitisme est la négation de ce qu'est la France. En route pour le cimetière profané de Quatzenheim et ce soir au Mémorial de Shoah pour rappeler les faits, la morsure dans notre histoire de ces faits, et pour dire ce qu’est la République : un bloc face à tout cela.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) 19. února 2019
Prezident dále v podvečer navštívil pařížský památník obětem holocaustu a ve středu bude večeřet mimo jiné s předsedou společnosti CRIF, tedy zastřešující organizace zastupující francouzské židy. Na rozdíl od dalších politických lídrů se ale Macron nebude účastnit večerní pařížské demonstrace proti antisemitismu.
Židovská obec ve Francii je podle agentury Reuters s přibližně 550.000 osobami jednou z největších v Evropě. Od druhé světové války se rozrostla zhruba o polovinu, útoky proti ní však zůstávají časté. V roce 2015 úřady zaznamenaly dokonce 800 antisemitských činů.
Související
Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
Antisemitismus , Hřbitov , Francie , Emmanuel Macron , židé
Aktuálně se děje
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
včera
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
včera
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
včera
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
včera
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
20. července 2026 21:57
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
20. července 2026 21:01
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
20. července 2026 19:04
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
20. července 2026 17:39
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
20. července 2026 16:53
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
20. července 2026 15:43
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
20. července 2026 14:30
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
Vláda schválila návrh na zamítnutí kompetenční žaloby, kterou k Ústavnímu soudu podal prezident Petr Pavel. Dokument připravený ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem zároveň obsahuje požadavek na vyloučení soudce zpravodaje Pavla Šámala z dalšího projednávání celého případu. Vládní kabinet jej totiž viní ze soudního aktivismu v souvislosti s jeho nedávným rozhodnutím o předběžném opatření.
Zdroj: Libor Novák