Hřbitov

Ilustrační fotografie.

Z Ruska uprchl aktivista, který informoval o hřbitově padlých Wagnerovců

Ruský aktivista Vitalij Votanovskij opustil po řadě vyhrůžek smrtí Rusko. Jako první zveřejnil informace o nechvalně proslulém hřbitově pro bojovníky žoldnéřské Wagnerovy skupiny, kteří padli během nynější války na Ukrajině. Informovala o tom dnes stanice BBC, s níž protiválečný aktivista hovořil z arménského Jerevanu.
Hřbitov

Proč dáváme na hroby květiny a věnce?

O Dušičkách, tedy svátku zesnulých, se tradičně zapalují na hrobech svíčky a pokládají se na ně květiny a věnce. Zatímco dnes tvoří spíše výzdobu, dříve měly svůj symbolický význam.
Hřbitov, ilustrační foto

Pohřební služby: Očkujte se, protože na hřbitovech už není místo

V Polsku v roce 2021 - poprvé od konce války - zemřelo více než půl milionu lidí, což je o 100.000 více než v letech před pandemií. To, co je vidět na grafech, potvrzují hrobaři. Rodiny na pochování svých blízkých čekají dokonce až tři týdny, uvádí na svém webu televize TVN 24.
Hřbitov, ilustrační foto

Za tři čtvrtletí zemřelo v Česku o pětinu více lidí než loni

Za první tři čtvrtletí letošního roku zemřelo v Česku 102.932 lidí, meziročně o pětinu více. Počet obyvatel země se i proto snížil na 10,68 milionu lidí. Na začátku roku měla ČR přes 10,7 milionu obyvatel. Na pokles měla vliv také migrace, více lidí se z Česka vystěhovalo.
Ilustrační fotografie.

Na Slovensku poprvé po 13 měsících ubylo úmrtí oproti dřívějšímu průměru

Na Slovensku v červenci po prvé po 13 měsících klesl celkový počet úmrtí oproti průměru za stejné období předchozích pěti let. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad. Zejména v prvním letošním čtvrtletí demografický vývoj v zemi ovlivnil výrazný přírůstek zesnulých v souvislosti se silnou druhou vlnou epidemie covidu-19.
Hřbitov, ilustrační foto

V Brazílii budou pohřbívat i v noci, koupili kvůli tomu reflektory

Brazílie tento týden zaznamenala nejvyšší denní nárůsty nákaz koronavirem i úmrtí spojených s covidem-19 od počátku pandemie a místní nemocnice se už několik týdnů potýkají s nedostatkem lůžek intenzivní péče. V nejlidnatějším brazilském městě Sao Paulo nakoupili obří reflektory, aby mohli pohřbívat i v noci, informoval argentinský deník Clarín.
Hřbitov, ilustrační foto

Úmrtnost v počátku roku stoupla o 46 procent vůči průměru

Za prvních šest týdnů letošního roku vzrostla v Česku úmrtnost o 46 procent oproti průměru za stejné období v letech 2015 - 2019. Z více než 90 procent je nadúmrtnost vykázaná v souvislosti s nemocí covid-19. Uvedla to dnes na konferenci Univerzity Karlovy demografka Dagmar Dzúrová z Katedry sociální demografie Přírodovědecké fakulty.
Hřbitov, ilustrační foto

Dušičky: Na hřbitovy v Brně vyrazily davy návštěvníků, všichni měli roušku

Zaplněná parkoviště jsou před brněnskými hřbitovy, kam dnes v hojném počtu zavítali návštěvníci kvůli blížícím se Dušičkám. Přestože by se lidé neměli příliš shlukovat kvůli šíření koronaviru, u jednotlivých hrobů na Ústředním hřbitově v Brně postávaly hloučky rodinných příslušníků. Většinou přicházeli položit kytici a zapálit svíčku senioři, našli se mezi nimi ale i lidé v produktivním věku a také děti. Všichni bez výjimky měli na ústech roušku.
Hřbitov, ilustrační foto

Z nejhorších míst hřbitova se stala ta nejžádanější, říká historik

Nápisy na náhrobních památkách během staletí promlouvaly různě. Na přelomu středověku a raného novověku náhrobků výrazně přibylo, dochovalo se jich však minimum. Konec 18. století pak přinesl výraznou proměnu hřbitovů. V rozhovoru s ČTK to řekl Jiří Roháček z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Roháček je odborník na epigrafiku, zabývá se především nápisy na sepulkrálních, tedy náhrobních památkách.
Hřbitov

Úmrtí na covid-19? Pohřební služby netuší, jak postupovat. Ministerstvo mlčí

Na nedostatek informací i ochranných pomůcek si stěžují zástupci pohřebních služeb. Ministerstvo pro místní rozvoj, kam tento segment trhu patří, podle nich v posledních týdnech vůbec nekomunikuje. Nejsou jasně nastavená pravidla, jak například nakládat s lidmi, kteří doma zemřeli na covid-19. ČTK to dnes řekl předseda spolku Sdružení pohřebnictví v ČR Ladislav Kopal.
Dušičky, ilustrační foto

Lidé dnes zavzpomínají na zemřelé, začínají Dušičky

Lidé si dnes připomenou Památku zesnulých, lidově Dušičky. Věřící se v tento den scházejí na bohoslužbách za zemřelé, hroby se plní svíčkami, věnci a květinami. Zvýšenému zájmu lidí o návštěvu hrobů svých blízkých tradičně vycházejí vstříc správci hřbitovů, jejichž otvírací doba bývá na počátku listopadu delší než obvykle.

Dušičky se blíží. Jak vyzdobit hrob? Mezi Čechy roste obliba LED svíček

Češi o Dušičkách neexperimentují, pokud koupí dekorace na hrob, potrpí si na klasiku. Vyplývá to z ankety ČTK mezi majiteli zahradnictví a zástupci obchodů. Roste však obliba LED svíček. Zákazníci preferují živé květiny před umělými, na špičce popularity se drží chryzantémy a vřes. Výraznější nárůst prodeje dušičkového zboží proti loňsku zatím zaznamenal pouze Kaufland.

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

před 13 hodinami

před 15 hodinami

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy