Německo obvinilo Čečence, chystal atentát s berlínským teroristou Amrim

Německé státní zastupitelství obvinilo 31letého ruského občana, který se znal s útočníkem z berlínského adventního trhu z roku 2016 Anisem Amrim, z přípravy jiného atentátu v Německu. Informoval o tom dnes německý list Die Zeit.

Podezřelý Čečenec Magomed-Ali C. je v berlínské vazbě od loňského srpna. Die Zeit s odvoláním na nejmenované zdroje informoval, že byl obviněn z plánování pumového útoku v Německu spolu s dalším přítelem a Amrim, kterého brzy po berlínském atentátu zastřelila italská policie.

Už koncem minulého roku německá média psala, že Amri, který najel nákladním autem do lidí a 12 jich zabil, se rovněž podílel na plánování bombového útoku, který ale naštěstí nebyl realizován. Amri byl kvůli možnému atentátu spáchanému pomocí výbušniny v kontaktu s Francouzem Clémentem B.

Německá policie zadržela Magomeda-Aliho C. loni v létě. Už tehdy ho vyšetřovatelé podezírali, že v roce 2016 ve svém bytě uskladnil velké množství výbušného peroxidu acetonu (TATP) a spolu s Clémentem B. připravoval ničivý útok.

Související

Německá policie, ilustrační fotografie.

Německá policie zatkla islamistu podezřelého z plánování teroristického útoku

Německá policie zadržela poblíž bavorského města Pasov 18letého islamistu podezřelého z plánování teroristického útoku ve Frankfurtu nad Mohanem. Chtěl také odcestovat do Iráku, aby se tam připojil k teroristické skupině Islámský stát (IS) a "zabíjel bezvěrce". Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na policii a státní zastupitelství.

Více souvisejících

teroristické útoky v Německu Německo Anis Amri (terorista z Berlína)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy