Dnešní prezidentské volby na Slovensku označila jejich hlavní favoritka Zuzana Čaputová za důležité kvůli volání lidí po změně v reakci na loňskou vraždu novináře Jána Kuciaka. Čaputová po svém hlasování novinářům řekla, že země stojí na křižovatce. Slovensko dosud nemělo v čele státu ženu a Čaputová v případě svého zvolení plánuje navštívit při první zahraniční cestě Českou republiku.
"Tyto volby vnímám možná trochu specificky v souvislosti se silným voláním po změně po tragických událostech loni na jaře a a v souvislosti s velmi silnou odezvou veřejnosti. Možná v jistém smyslu stojíme na křižovatce i z hlediska budování důvěry veřejnosti i z hlediska zahraničně politické orientace," uvedla Čaputová v Pezinku nedaleko Bratislavy, kde žije.
Vražda Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, z níž policie obvinila pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, před rokem vyvolala v zemi největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989. Shromáždění se proměnila v mítinky proti tehdejší vládě premiéra Roberta Fica, který v zájmu řešení politické krize rezignoval na funkci premiéra. Ficova strana Směr-sociální demokracie v prezidentských volbách podporuje místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče, jenž podle dřívějších sondáží patřil do trojice nejpopulárnějších prezidentských kandidátů.
Pětačtyřicetiletá Čaputová nepředpokládá, že dnes získá až 52,9 procenta hlasů, jak jí naměřila poslední sondáž, jejíž výsledky byly vzhledem k moratoriu zveřejněny ještě na začátku března. "Všichni jsme přidali v kampani, byla i silná antikampaň vůči mojí osobě. Budu respektovat, jak se voliči rozhodnou," dodala.
Čaputová čelila kritice od souperů, jiných politiků či církve za své liberální názory ohledně možnosti adopcí dětí homosexuálními páry a také za to, že nemá zkušenosti s vysokou politikou.
Pokud žádný z 13 kandidátů nezíská v dnešní přímé volbě hlavy státu hlasy většiny všech registrovaných voličů, rozhodno o novém prezidentovi za dva týdny druhé kolo. Do něj postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola hlasování.
"Pokud by došlo na druhé kolo, tak budeme cestovat po Slovensku. Cílem bude oslovit i ty voliče, kteří najednou zůstanou jakoby bez svého reprezentanta, jenž nepostoupí do druhého kola. Pokusím se je oslovit tím, že touha po spravedlivé a férové zemi je může oslovovat stejně jako mě," řekla Čaputová.
Do povědomí veřejnosti se kandidátka dostala dlouholetým a úspěšným bojem proti projektu nové skládky odpadů v Pezinku, kterým se zabývali nejvyšší soudní instituce na Slovensku i v Evropské unii. Čaputová na konci roku 2017 vstoupila do neparlamentní strany Progresivní Slovensko, později byla zvolena její místopředsedkyní.
Související
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Češi nejlépe vnímají Slovensko, Pellegriniho ale tolik nemusí, ukázal průzkum
Zuzana Čaputová , Slovensko , prezidentské volby na Slovensku 2019
Aktuálně se děje
včera
Epibatidin. Jak funguje neurotoxin, který podle evropských spojenců zabil Navalného?
včera
Americká armáda využila při utajované operaci ve Venezuele umělou inteligenci
včera
Sikorski: Pro Putina je nepřijatelná existence Ukrajiny jako národa s vlastní historií
včera
Biatlonového sprintu žen se účastnila i Davidová, ale stále se trápí. Vyhrála Norka před Francouzkami
včera
Útoky dokazují, že Putin nemá zájem o mír, tvrdí Frederiksenová. Sánchez je proti jadernému přezbrojování
včera
Trumpova administrativa chce údaje lidí, kteří na sociálních sítích kritizují ICE
včera
Vynález, bez kterého bychom neměli mobily. Telefon dnes slaví 150 let
včera
Biatlon nabídl mužský sprint, Fernstädtová první jízdy. Curleři čekají na první výhru
včera
Počasí: Nové varování meteorologů. Do Česka se vrací pravá zima, hrozí sněhové jazyky
včera
Británie: Navalnyj byl otráven smrtícím neurotoxinem jihoamerických pralesniček
včera
Po uzavření mírové dohody na Ukrajině nebezpečí pro Evropu vzroste, varoval na MSC Starmer
včera
Zelenskyj na MSC: Obětování Československa Evropu nezachránilo. Je iluzorní věřit, že rozdělení Ukrajiny přinese mír
včera
Finové si zlepšili chuť, Slováci zdolali domácí Italy. Kanada postupuje přímo do čtvrtfinále
včera
České hokejistky vysněnou olympijskou medaili nezískají. Ve čtvrtfinále nestačily na Švédky
včera
„Nevíme, jestli to Rusko myslí vážně.“ Rubio sklidil za projev na MSC potlesk ve stoje
včera
Macron na MSC: Nastal čas, aby Evropa uvažovala o vlastních jaderných zbraních
včera
Ukrajina mrzne. Proč jsou ruské údery na energetickou síť tak efektivní? V Česku by měly stejný účinek
včera
Cvičení jednotek NATO se zúčastnili i Ukrajinci. Výsledky byly otřesné, dva prapory rozmetali za jediný den
včera
Zimní počasí se znovu chopí otěží. Má sněžit i mrznout
13. února 2026 22:02
V metru proběhne další víkendová výluka. Lidé budou muset do tramvají
Metro o nadcházejícím víkendu ovlivní další z pravidelných výluk, které nastávají kvůli probíhajícím rekonstrukcím stanic. V oblasti obsluhované linkou B budou cestující muset v sobotu a neděli do tramvají.
Zdroj: Jan Hrabě