prezidentské volby na Slovensku 2019

Bratislava

Prezidentská kampaň na Slovensku byla nejdražší v historii. Kolik utratila Čaputová?

Slovensko před březnovými prezidentskými volbami zažilo podle nevládní organizace Transparency International Slovensko (TIS) nejdražší předvolební kampaň kandidátů na funkci hlavy státu. TIS v analýze odhadla, že celkové náklady se vyšplhají až k hranici 3,5 milionu eur (87,5 milionu korun). Při předchozí volbě hlavy státu před pěti lety náklady na kampaň mohly podle TIS dosáhnout částky do tří milionů eur (77,1 milionu korun).
Zuzana Čaputová

Východoevropské jaro? Čaputová je začátek, píše ukrajinský list. Zemana sepsul

Vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách na Slovensku by mohlo být povzbuzením pro liberální opozici i v dalších třech zemích visegrádské čtyřky (V4), Česku, Maďarsku a Polsku, napsal list Ukrajinska pravda na svém webu. Zvolení Čaputové podle něj dokazuje, že touha po změnách dokáže přepsat všechny scénáře a může být "začátkem východoevropského jara".
Zuzana Čaputová

Nářez populistům? Čaputová je ve střední Evropě zábleskem naděje, píšou Financial Times

Jasné vítězství pro liberalismus a záblesk naděje v regionu, kde se normou stávají autoritářství a kšefty mezi politiky a podnikateli. Tak hodnotí volební úspěch "protikorupční právničky s minimálními politickými zkušenostmi" Zuzany Čaputové redakční komentář deníku Financial Times (FT). Zároveň však odrazuje od interpretace slovenské prezidentské volby jakožto důkazu "antipopulistického" trendu ve střední a východní Evropě.
Zuzana Čaputová

Čaputová jako Havel? Hodně Čechů bude závidět Slovensku, popichuje ARD

Hodně Čechů bude po volbě Zuzany Čaputové prezidentkou s trochou závisti koukat na Slovensko, je přesvědčen komentátor německé veřejnoprávní televize ARD. Český prezident Miloš Zeman podle něj teď ve srovnání s Čaputovou vypadá ještě o něco starší. Vítězství pětačtyřicetileté právničky a protikorupční aktivistky v prezidentských volbách se věnují také další německá média, v nichž se objevují i srovnání Čaputové s Václavem Havlem.
Zuzana Čaputová

Čaputová suverénně ovládla slovenské volby, zvítězila ve všech krajích. Druhý je Šefčovič

První kolo přímých prezidentských voleb na Slovensku v sobotu přesvědčivě vyhrála právnička Zuzana Čaputová. Ve druhém, rozhodujícím kole hlasování se 30. března střetne s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem. Vyplývá to z definitivních výsledků hlasování, které dnes v poledne potvrdila státní volební komise. Šefčovič se už dopoledne v televizních debatách vymezil vůči liberálním názorům Čaputové. Ta se naopak znovu vyhranila proti nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, která podporuje Šefčoviče.
Slovenský extremista Marián Kotleba

Čtvrtý Kotleba zkritizoval Čaputovou, nepodpoří nikoho

Mezi finalisty prezidentských voleb na Slovensku Zuzanou Čaputovou a Marošem Šefčovičem není větší hodnotový rozdíl. Řekl to dnes šéf krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, který je čtvrtým nejúspěšnějším kandidátem prvního kola voleb. Získal 10,39 procenta hlasů, do rozhodujícího druhého kola tedy nepostoupil.
Slovenský extremista Marián Kotleba

Kotleba čtvrtý? Pro Slovenko je to i tak špatná zpráva

Ve výsledku prvního kola prezidentské volby na Slovensku se silně odrazila nálada v zemi po loňských událostech kolem vraždy novináře Jána Kuciaka a touha po změně. Většina hlasů pro liberální právničku Zuzanu Čaputovou se dá chápat i jako odmítnutí stylu vládnutí strany Směr expremiéra Roberta Fica. ČTK to řekli oslovení politologové. Větší šance na zvolení dávají Čaputové než jejímu protikandidátovi Maroši Šefčovičovi. Dobrou zprávou pak podle nich není příklon čtvrtiny volících k "politickým extrémům".
Maroš Šefčovič

Na Slovensku přiostřuje. Šefčovič se hned v první televizní debatě pustil do Čaputové

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič se už v první televizní debatě po sobotním prvním kole voleb prezidenta Slovenska vymezil vůči právničce Zuzaně Čaputové, s níž bude 30. března soupeřit o hlasy voličů v rozhodujícím kole výběru příští hlavy státu. Šefčovič poukázal na liberální názory Čaputové, která se ziskem 40,57 procenta hlasů sobotní hlasování přesvědčivě vyhrála. Pro Šefčoviče hlasovalo 18,66 procenta voličů.
Tomáš Petříček

Česko chválí Slováky za volby. Zvolili proevropské kandidáty

Do finále volby slovenského prezidenta postoupili podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) kandidáti, u nichž je záruka, že budou bojovat proti extremismu a nenávisti. Čeští politici si všímají také toho, že oba finalisté jsou proevropští. Vítězství právničky Zuzany Čaputové v nynějším prvním kole vesměs očekávali. Čaputová dostala asi dvě pětiny hlasů, druhý postupující, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič přibližně polovinu jejího zisku.
Andrej Kiska, slovenský prezident

Slováci rozhodli o své budoucnosti. Kiska blahopřál Čaputové k úspěchu

Slovenský prezident Andrej Kiska blahopřál právničce Zuzaně Čaputové k úspěchu v prvním kole přímých voleb prezidenta, které kandidátka přesvědčivě vyhrála a spolu s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem postoupila do rozhodujícího druhého kola. Kiska, který se o znovuzvolení neucházel, podpořil Čaputovou už před volbami.
Noviny, ilustrační foto

Slovenský tisk hodnotí volby. Kde vzala Čaputová takový úspěch?

Přesvědčivé vítězství právničky Zuzany Čaputové v sobotním prvním kole přímé volby prezidenta Slovenska je vyjádřením touhy lidí po změně po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Čaputová asi uspěje i v rozhodujícím druhém kole, do kterého postoupila spolu s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem. Napsala to dnes slovenská média, která ale poukázala také na dvouciferný výsledek dvou protisystémových kandidátů. Čaputová získala 40,57 procenta hlasů, Šefčovič 18,66 procenta, oba podporují proevropské směřování země.
Prezidentské volby na Slovensku

Sčítání hlasů začalo. Čaputová s přehledem vede

Po sečtení hlasů odevzdaných v dnešních prezidentských volbách na Slovensku ve zhruba 30 procentech okrsků vede Zuzana Čaputová s bezmála 39 procenty, na druhém místě je Maroš Šefčovič s téměř 19 procenty. Údaje zveřejněné volební komisí odpovídají průzkumům, které těsně před hlasováním podnikly agentury Focus a AKO a které mohly být zveřejněny až dnes večer.
Prezidentské volby na Slovensku

Slovák vysypal urnu s hlasy na ulici, Slovensko posouvá volby

Na většině Slovenska dnes ve 22:00 SEČ skončí jednodenní prezidentské volby, ve kterých se o hlasy zhruba 4,5 milionu oprávněných voličů uchází 13 kandidátů. Kvůli volebnímu incidentu ovšem v jedné z vesnic na východě země hlasování potrvá déle; proto také bude o více než hodinu odložen začátek zveřejňování průběžných výsledků. Pokud nikdo nezíská podporu nadpoloviční většiny registrovaných voličů, postoupí dva nejúspěšnější kandidáti do rozhodujícího druhého kola přímé volby. To je naplánováno na 30. března.
Zuzana Čaputová

Slovensko na křižovatce. Favoritka voleb Čaputová prozradila, co lidé chtějí

Dnešní prezidentské volby na Slovensku označila jejich hlavní favoritka Zuzana Čaputová za důležité kvůli volání lidí po změně v reakci na loňskou vraždu novináře Jána Kuciaka. Čaputová po svém hlasování novinářům řekla, že země stojí na křižovatce. Slovensko dosud nemělo v čele státu ženu a Čaputová v případě svého zvolení plánuje navštívit při první zahraniční cestě Českou republiku.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy