Kotleba čtvrtý? Pro Slovenko je to i tak špatná zpráva

Ve výsledku prvního kola prezidentské volby na Slovensku se silně odrazila nálada v zemi po loňských událostech kolem vraždy novináře Jána Kuciaka a touha po změně. Většina hlasů pro liberální právničku Zuzanu Čaputovou se dá chápat i jako odmítnutí stylu vládnutí strany Směr expremiéra Roberta Fica. ČTK to řekli oslovení politologové. Větší šance na zvolení dávají Čaputové než jejímu protikandidátovi Maroši Šefčovičovi. Dobrou zprávou pak podle nich není příklon čtvrtiny volících k "politickým extrémům".

Čaputová v prvním kole dostala 40,6 procenta hlasů. Místopředseda Evropské komise Šefčovič, kterého podpořila vládní strana Směr, měl 18,7 procenta.

Podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity jsou výsledky pokračováním loňských událostí kolem Kuciakovy vraždy, demonstrací a pádu vlády.

"Kandidátka, která mluví o spravedlnosti a boji proti zlu, se vymezovala proti stylu vládnutí Roberta Fica. Její liberální názor byl pro značnou část lidí nepodstatný, zjevně volili proti Směru a Robertu Ficovi," uvedl Kopeček. Míní, že Šefčovič má mizivou šanci na zvolení nejen kvůli velkému náskoku protikandidátky. Doplácí i na spojení s vládním Směrem. Uvěřitelný a důvěryhodný nejspíš nebude ani jeho nynější důraz na křesťanské hodnoty a tradice.

"Uvěřit, že bývalý komunista, člověk, který má za sebou diplomatickou kariéru a na Slovensku příliš nepůsobil a působil ve strukturách EU, je autentický slovenský křesťanský konzervativec, není příliš důvěryhodná pozice," řekl Kopeček.

Také podle Michala Kořana z Global Arena Research Institute bude pro Šefčoviče obtížné voliče získat. Výsledek bude záviset i na tom, zda se podaří k urnám dostat ty, kteří první kolo vynechali. Vliv bude mít i případná podpora neúspěšných kandidátů. Ani Čaputová nedostane případné vítězství zadarmo, bude se muset zbavit nálepky ultraliberálky a zabojovat o konzervativní voliče z menších měst a venkova, dodal Kořan. Za referendum o Ficově Směru prezidentské klání ale nepovažuje.

"Určitě to je volba mezi minulostí a budoucností, mezi městem a venkovem, mezi liberálním a konzervativním Slovenskem, částečně mezi západem a východem," řekl Kořan.

Slovensko čekají nejpozději příští rok na jaře parlamentní volby. Obsazení prezidentského postu by mohlo mít vliv na směřování kabinetu. "Prezident dostane možnost pověřit někoho vyjednáváním, může podobu té vlády do určité míry ovlivnit," podotkl Kopeček. Sestavování koalice přitom může být obtížné. Politolog poukázal na to, že čtvrtina lidí dala hlas "extrému a extremismu". Na třetí příčce skončil Štefan Harabin, čtvrtý byl národovec Marián Kotleba. "Není to úplně dobrá zpráva pro budoucí složení slovenského parlamentu," dodal Kopeček.

I když prezident do určité míry má vliv na zahraniční politiku, vztahy a postoje ve Visegrádu podle Kořana případné zvolení Čaputové nepromění. "V chemii visegrádských prezidentů to nebude výrazná změna. Už se těžko shodovali s Andrejem Kiskou, který reprezentoval spíš liberálně městský duch Slovenska," uvedl politolog. Přesto by situaci ve střední Evropě slovenská volba ovlivnit mohla. "Byl by to signál pro střední Evropu, že žena a liberálka může oslovit i konzervativnější část společnosti a změna je možná. Byl by to i signál, že stojí za to se organizovat a progresivní strany mohou uspět," dodal Kořan.

Související

Více souvisejících

Marián Kotleba Slovensko prezidentské volby na Slovensku 2019

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 34 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 8 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 8 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 8 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 9 hodinami

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy