Kotleba čtvrtý? Pro Slovenko je to i tak špatná zpráva

Ve výsledku prvního kola prezidentské volby na Slovensku se silně odrazila nálada v zemi po loňských událostech kolem vraždy novináře Jána Kuciaka a touha po změně. Většina hlasů pro liberální právničku Zuzanu Čaputovou se dá chápat i jako odmítnutí stylu vládnutí strany Směr expremiéra Roberta Fica. ČTK to řekli oslovení politologové. Větší šance na zvolení dávají Čaputové než jejímu protikandidátovi Maroši Šefčovičovi. Dobrou zprávou pak podle nich není příklon čtvrtiny volících k "politickým extrémům".

Čaputová v prvním kole dostala 40,6 procenta hlasů. Místopředseda Evropské komise Šefčovič, kterého podpořila vládní strana Směr, měl 18,7 procenta.

Podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity jsou výsledky pokračováním loňských událostí kolem Kuciakovy vraždy, demonstrací a pádu vlády.

"Kandidátka, která mluví o spravedlnosti a boji proti zlu, se vymezovala proti stylu vládnutí Roberta Fica. Její liberální názor byl pro značnou část lidí nepodstatný, zjevně volili proti Směru a Robertu Ficovi," uvedl Kopeček. Míní, že Šefčovič má mizivou šanci na zvolení nejen kvůli velkému náskoku protikandidátky. Doplácí i na spojení s vládním Směrem. Uvěřitelný a důvěryhodný nejspíš nebude ani jeho nynější důraz na křesťanské hodnoty a tradice.

"Uvěřit, že bývalý komunista, člověk, který má za sebou diplomatickou kariéru a na Slovensku příliš nepůsobil a působil ve strukturách EU, je autentický slovenský křesťanský konzervativec, není příliš důvěryhodná pozice," řekl Kopeček.

Také podle Michala Kořana z Global Arena Research Institute bude pro Šefčoviče obtížné voliče získat. Výsledek bude záviset i na tom, zda se podaří k urnám dostat ty, kteří první kolo vynechali. Vliv bude mít i případná podpora neúspěšných kandidátů. Ani Čaputová nedostane případné vítězství zadarmo, bude se muset zbavit nálepky ultraliberálky a zabojovat o konzervativní voliče z menších měst a venkova, dodal Kořan. Za referendum o Ficově Směru prezidentské klání ale nepovažuje.

"Určitě to je volba mezi minulostí a budoucností, mezi městem a venkovem, mezi liberálním a konzervativním Slovenskem, částečně mezi západem a východem," řekl Kořan.

Slovensko čekají nejpozději příští rok na jaře parlamentní volby. Obsazení prezidentského postu by mohlo mít vliv na směřování kabinetu. "Prezident dostane možnost pověřit někoho vyjednáváním, může podobu té vlády do určité míry ovlivnit," podotkl Kopeček. Sestavování koalice přitom může být obtížné. Politolog poukázal na to, že čtvrtina lidí dala hlas "extrému a extremismu". Na třetí příčce skončil Štefan Harabin, čtvrtý byl národovec Marián Kotleba. "Není to úplně dobrá zpráva pro budoucí složení slovenského parlamentu," dodal Kopeček.

I když prezident do určité míry má vliv na zahraniční politiku, vztahy a postoje ve Visegrádu podle Kořana případné zvolení Čaputové nepromění. "V chemii visegrádských prezidentů to nebude výrazná změna. Už se těžko shodovali s Andrejem Kiskou, který reprezentoval spíš liberálně městský duch Slovenska," uvedl politolog. Přesto by situaci ve střední Evropě slovenská volba ovlivnit mohla. "Byl by to signál pro střední Evropu, že žena a liberálka může oslovit i konzervativnější část společnosti a změna je možná. Byl by to i signál, že stojí za to se organizovat a progresivní strany mohou uspět," dodal Kořan.

Související

Více souvisejících

Marián Kotleba Slovensko prezidentské volby na Slovensku 2019

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 53 minutami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 1 hodinou

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 2 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 3 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že jeho jednotky dobyly vesnici Voznesenka, která se nachází severně od města Kurachove na východě Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy