Ve výsledku prvního kola prezidentské volby na Slovensku se silně odrazila nálada v zemi po loňských událostech kolem vraždy novináře Jána Kuciaka a touha po změně. Většina hlasů pro liberální právničku Zuzanu Čaputovou se dá chápat i jako odmítnutí stylu vládnutí strany Směr expremiéra Roberta Fica. ČTK to řekli oslovení politologové. Větší šance na zvolení dávají Čaputové než jejímu protikandidátovi Maroši Šefčovičovi. Dobrou zprávou pak podle nich není příklon čtvrtiny volících k "politickým extrémům".
Čaputová v prvním kole dostala 40,6 procenta hlasů. Místopředseda Evropské komise Šefčovič, kterého podpořila vládní strana Směr, měl 18,7 procenta.
Podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity jsou výsledky pokračováním loňských událostí kolem Kuciakovy vraždy, demonstrací a pádu vlády.
"Kandidátka, která mluví o spravedlnosti a boji proti zlu, se vymezovala proti stylu vládnutí Roberta Fica. Její liberální názor byl pro značnou část lidí nepodstatný, zjevně volili proti Směru a Robertu Ficovi," uvedl Kopeček. Míní, že Šefčovič má mizivou šanci na zvolení nejen kvůli velkému náskoku protikandidátky. Doplácí i na spojení s vládním Směrem. Uvěřitelný a důvěryhodný nejspíš nebude ani jeho nynější důraz na křesťanské hodnoty a tradice.
"Uvěřit, že bývalý komunista, člověk, který má za sebou diplomatickou kariéru a na Slovensku příliš nepůsobil a působil ve strukturách EU, je autentický slovenský křesťanský konzervativec, není příliš důvěryhodná pozice," řekl Kopeček.
Také podle Michala Kořana z Global Arena Research Institute bude pro Šefčoviče obtížné voliče získat. Výsledek bude záviset i na tom, zda se podaří k urnám dostat ty, kteří první kolo vynechali. Vliv bude mít i případná podpora neúspěšných kandidátů. Ani Čaputová nedostane případné vítězství zadarmo, bude se muset zbavit nálepky ultraliberálky a zabojovat o konzervativní voliče z menších měst a venkova, dodal Kořan. Za referendum o Ficově Směru prezidentské klání ale nepovažuje.
"Určitě to je volba mezi minulostí a budoucností, mezi městem a venkovem, mezi liberálním a konzervativním Slovenskem, částečně mezi západem a východem," řekl Kořan.
Slovensko čekají nejpozději příští rok na jaře parlamentní volby. Obsazení prezidentského postu by mohlo mít vliv na směřování kabinetu. "Prezident dostane možnost pověřit někoho vyjednáváním, může podobu té vlády do určité míry ovlivnit," podotkl Kopeček. Sestavování koalice přitom může být obtížné. Politolog poukázal na to, že čtvrtina lidí dala hlas "extrému a extremismu". Na třetí příčce skončil Štefan Harabin, čtvrtý byl národovec Marián Kotleba. "Není to úplně dobrá zpráva pro budoucí složení slovenského parlamentu," dodal Kopeček.
I když prezident do určité míry má vliv na zahraniční politiku, vztahy a postoje ve Visegrádu podle Kořana případné zvolení Čaputové nepromění. "V chemii visegrádských prezidentů to nebude výrazná změna. Už se těžko shodovali s Andrejem Kiskou, který reprezentoval spíš liberálně městský duch Slovenska," uvedl politolog. Přesto by situaci ve střední Evropě slovenská volba ovlivnit mohla. "Byl by to signál pro střední Evropu, že žena a liberálka může oslovit i konzervativnější část společnosti a změna je možná. Byl by to i signál, že stojí za to se organizovat a progresivní strany mohou uspět," dodal Kořan.
Související

Banská Bystrica bude mít prezidenta. Jasno je už po prvním kole

PŘEHLEDNĚ: Kdo se uchází o post prezidenta Slovenska?
Marián Kotleba , Slovensko , prezidentské volby na Slovensku 2019
Aktuálně se děje
včera

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
včera

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
včera

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
včera

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy
včera

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
včera

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku. V případu již padlo obvinění
včera

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
včera

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?
včera

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
včera

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
včera

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
včera

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
včera

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
včera

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
včera

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
včera

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru
včera

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky
včera

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí
včera

Kallasová: Mírové rozhovory neproběhnou. Putin do Turecka nepřijde, nemá odvahu postavit se Zelenskému
včera
Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme
Počasí bude o víkendu typicky jarní. Podle ČHMÚ.cz teploty vyrostou v maximech na 17 stupňů.
Zdroj: Libor Novák