Kotleba čtvrtý? Pro Slovenko je to i tak špatná zpráva

Ve výsledku prvního kola prezidentské volby na Slovensku se silně odrazila nálada v zemi po loňských událostech kolem vraždy novináře Jána Kuciaka a touha po změně. Většina hlasů pro liberální právničku Zuzanu Čaputovou se dá chápat i jako odmítnutí stylu vládnutí strany Směr expremiéra Roberta Fica. ČTK to řekli oslovení politologové. Větší šance na zvolení dávají Čaputové než jejímu protikandidátovi Maroši Šefčovičovi. Dobrou zprávou pak podle nich není příklon čtvrtiny volících k "politickým extrémům".

Čaputová v prvním kole dostala 40,6 procenta hlasů. Místopředseda Evropské komise Šefčovič, kterého podpořila vládní strana Směr, měl 18,7 procenta.

Podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity jsou výsledky pokračováním loňských událostí kolem Kuciakovy vraždy, demonstrací a pádu vlády.

"Kandidátka, která mluví o spravedlnosti a boji proti zlu, se vymezovala proti stylu vládnutí Roberta Fica. Její liberální názor byl pro značnou část lidí nepodstatný, zjevně volili proti Směru a Robertu Ficovi," uvedl Kopeček. Míní, že Šefčovič má mizivou šanci na zvolení nejen kvůli velkému náskoku protikandidátky. Doplácí i na spojení s vládním Směrem. Uvěřitelný a důvěryhodný nejspíš nebude ani jeho nynější důraz na křesťanské hodnoty a tradice.

"Uvěřit, že bývalý komunista, člověk, který má za sebou diplomatickou kariéru a na Slovensku příliš nepůsobil a působil ve strukturách EU, je autentický slovenský křesťanský konzervativec, není příliš důvěryhodná pozice," řekl Kopeček.

Také podle Michala Kořana z Global Arena Research Institute bude pro Šefčoviče obtížné voliče získat. Výsledek bude záviset i na tom, zda se podaří k urnám dostat ty, kteří první kolo vynechali. Vliv bude mít i případná podpora neúspěšných kandidátů. Ani Čaputová nedostane případné vítězství zadarmo, bude se muset zbavit nálepky ultraliberálky a zabojovat o konzervativní voliče z menších měst a venkova, dodal Kořan. Za referendum o Ficově Směru prezidentské klání ale nepovažuje.

"Určitě to je volba mezi minulostí a budoucností, mezi městem a venkovem, mezi liberálním a konzervativním Slovenskem, částečně mezi západem a východem," řekl Kořan.

Slovensko čekají nejpozději příští rok na jaře parlamentní volby. Obsazení prezidentského postu by mohlo mít vliv na směřování kabinetu. "Prezident dostane možnost pověřit někoho vyjednáváním, může podobu té vlády do určité míry ovlivnit," podotkl Kopeček. Sestavování koalice přitom může být obtížné. Politolog poukázal na to, že čtvrtina lidí dala hlas "extrému a extremismu". Na třetí příčce skončil Štefan Harabin, čtvrtý byl národovec Marián Kotleba. "Není to úplně dobrá zpráva pro budoucí složení slovenského parlamentu," dodal Kopeček.

I když prezident do určité míry má vliv na zahraniční politiku, vztahy a postoje ve Visegrádu podle Kořana případné zvolení Čaputové nepromění. "V chemii visegrádských prezidentů to nebude výrazná změna. Už se těžko shodovali s Andrejem Kiskou, který reprezentoval spíš liberálně městský duch Slovenska," uvedl politolog. Přesto by situaci ve střední Evropě slovenská volba ovlivnit mohla. "Byl by to signál pro střední Evropu, že žena a liberálka může oslovit i konzervativnější část společnosti a změna je možná. Byl by to i signál, že stojí za to se organizovat a progresivní strany mohou uspět," dodal Kořan.

Související

Více souvisejících

Marián Kotleba Slovensko prezidentské volby na Slovensku 2019

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 30 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

včera

Marco Rubio

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

včera

David Pastrňák

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

včera

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď

Letní teploty příští týden sice nedorazí, denní maxima se ale podle ČHMÚ.cz budou pohybovat nad 20 stupni.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy