Východoevropské jaro? Čaputová je začátek, píše ukrajinský list. Zemana sepsul

Vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách na Slovensku by mohlo být povzbuzením pro liberální opozici i v dalších třech zemích visegrádské čtyřky (V4), Česku, Maďarsku a Polsku, napsal list Ukrajinska pravda na svém webu. Zvolení Čaputové podle něj dokazuje, že touha po změnách dokáže přepsat všechny scénáře a může být "začátkem východoevropského jara".

"Je východní Evropa schopná odstavit od moci autoritářské populisty? Ještě nedávno by se pravděpodobnost takového scénáře považovala za mizivou. Ale volby na Slovensku změnily mnohé," uvedl deník. "Právě proto slovenské volby poutaly pozornost v celém regionu. Mohou se stát počátkem mohutných změn jak na samém Slovensku, tak v sousedních státech," dodal.

Deník připomněl, že mezi dvěma koly se kandidát vládní strany Maroš Šefčovič snažil zaostávání za Čaputovou dohnat bleskovým přitvrzením rétoriky proti "ultraliberálním" názorům oponentky ohledně migrace a sexuálních menšin.

Navíc Šefčovič navštívil Prahu a prezidenta Miloše Zemana jako "proslulého bojovníka s migranty a liberálními hodnotami". Tato taktika ale uspěla jen částečně, a i přes podporu takto získaných voličů Štefana Harabina a Mariána Kotleby neměl Šefčovič dost hlasů, aby vyhrál.

Ukrajinska pravda připustila, že slovenský prezident má spíše jen ceremoniální pravomoci a k přehlasování jeho veta stačí prostá, a ne ústavní většina, jaká je nutná na Ukrajině. I stávající prezident byl oponentem vlády, ale to Směru-sociální demokracii nezabránilo vyhrát poslední parlamentní volby a vytvořit vládní koalici.

Nicméně nová prezidentka disponuje podporou nově vzniklé strany Progresivní Slovensko - a hlavně se velice změnilo samo Slovensko, protože vražda novináře Jána Kuciaka vedla k prudkému poklesu obliby Směru a jeho vůdce Roberta Fica. Ten kvůli záchraně vlády odstoupil z funkce premiéra, ale prezidentské volby podle deníku dokázaly, že většině Slováků takový kompromis nestačil. Dalším krokem tak budou na jaře příštího roku volby parlamentní, v nichž by klíčovou roli mohlo sehrát rozhodnutí dosavadního prezidenta stanout v čele opozice.

"Musíme vyvodit lekci z našich chyb před 20 lety, kdy jsme svrhli Vladimíra Mečiara, ale nechali jsme ho beztrestně odejít. V důsledku se k moci dostali Mečiarovi žáci. Proto musíme nejen prostě odstranit Směr, ale dosáhnout vyšetření všech jeho pochybných kauz," říká se podle deníku ve slovenské opozici.

Navrhuji referendum o obnově Československa, získáme euro, působivou osobnost nové prezidentky Čaputové a původní roli velkého státu uprostřed Evropy. Ing. Zeman s ovcí, Mynářem a Nejedlým mohou odjet do SSSR, do Číny nebo do pekla. #ZuzanaČaputová

— Vratislav Sedlák (@SedlakVratislav) 31. března 2019

K vlivu slovenských voleb na V4 deník poznamenal, že v Česku, v Polsku a v Maďarsku si stávající vlády zvolily za základ své ideologie oponování liberálním hodnotám: "Proto se vítězství liberální kandidátky se zkušenostmi z práce v strukturách Georgeho Sorose jeví klíčovou výzvou pro vlády všech sousedních zemí".

Současně se slovenské volby jeví příkladem pro místní opozici, protože "dokazují, že liberální a proevropské názory napříště nejsou cejch", odsuzující politika ucházet se o přízeň jen zanedbatelné množiny voličů.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Ukrajina prezidentské volby na Slovensku 2019 Miloš Zeman Maroš Šefčovič

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy