Východoevropské jaro? Čaputová je začátek, píše ukrajinský list. Zemana sepsul

Vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách na Slovensku by mohlo být povzbuzením pro liberální opozici i v dalších třech zemích visegrádské čtyřky (V4), Česku, Maďarsku a Polsku, napsal list Ukrajinska pravda na svém webu. Zvolení Čaputové podle něj dokazuje, že touha po změnách dokáže přepsat všechny scénáře a může být "začátkem východoevropského jara".

"Je východní Evropa schopná odstavit od moci autoritářské populisty? Ještě nedávno by se pravděpodobnost takového scénáře považovala za mizivou. Ale volby na Slovensku změnily mnohé," uvedl deník. "Právě proto slovenské volby poutaly pozornost v celém regionu. Mohou se stát počátkem mohutných změn jak na samém Slovensku, tak v sousedních státech," dodal.

Deník připomněl, že mezi dvěma koly se kandidát vládní strany Maroš Šefčovič snažil zaostávání za Čaputovou dohnat bleskovým přitvrzením rétoriky proti "ultraliberálním" názorům oponentky ohledně migrace a sexuálních menšin.

Navíc Šefčovič navštívil Prahu a prezidenta Miloše Zemana jako "proslulého bojovníka s migranty a liberálními hodnotami". Tato taktika ale uspěla jen částečně, a i přes podporu takto získaných voličů Štefana Harabina a Mariána Kotleby neměl Šefčovič dost hlasů, aby vyhrál.

Ukrajinska pravda připustila, že slovenský prezident má spíše jen ceremoniální pravomoci a k přehlasování jeho veta stačí prostá, a ne ústavní většina, jaká je nutná na Ukrajině. I stávající prezident byl oponentem vlády, ale to Směru-sociální demokracii nezabránilo vyhrát poslední parlamentní volby a vytvořit vládní koalici.

Nicméně nová prezidentka disponuje podporou nově vzniklé strany Progresivní Slovensko - a hlavně se velice změnilo samo Slovensko, protože vražda novináře Jána Kuciaka vedla k prudkému poklesu obliby Směru a jeho vůdce Roberta Fica. Ten kvůli záchraně vlády odstoupil z funkce premiéra, ale prezidentské volby podle deníku dokázaly, že většině Slováků takový kompromis nestačil. Dalším krokem tak budou na jaře příštího roku volby parlamentní, v nichž by klíčovou roli mohlo sehrát rozhodnutí dosavadního prezidenta stanout v čele opozice.

"Musíme vyvodit lekci z našich chyb před 20 lety, kdy jsme svrhli Vladimíra Mečiara, ale nechali jsme ho beztrestně odejít. V důsledku se k moci dostali Mečiarovi žáci. Proto musíme nejen prostě odstranit Směr, ale dosáhnout vyšetření všech jeho pochybných kauz," říká se podle deníku ve slovenské opozici.

Navrhuji referendum o obnově Československa, získáme euro, působivou osobnost nové prezidentky Čaputové a původní roli velkého státu uprostřed Evropy. Ing. Zeman s ovcí, Mynářem a Nejedlým mohou odjet do SSSR, do Číny nebo do pekla. #ZuzanaČaputová

— Vratislav Sedlák (@SedlakVratislav) 31. března 2019

K vlivu slovenských voleb na V4 deník poznamenal, že v Česku, v Polsku a v Maďarsku si stávající vlády zvolily za základ své ideologie oponování liberálním hodnotám: "Proto se vítězství liberální kandidátky se zkušenostmi z práce v strukturách Georgeho Sorose jeví klíčovou výzvou pro vlády všech sousedních zemí".

Současně se slovenské volby jeví příkladem pro místní opozici, protože "dokazují, že liberální a proevropské názory napříště nejsou cejch", odsuzující politika ucházet se o přízeň jen zanedbatelné množiny voličů.

Související

Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Ukrajina prezidentské volby na Slovensku 2019 Miloš Zeman Maroš Šefčovič

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 4 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 4 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 4 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Trump slíbil, že pokud vyhraje volby, zajistí Gershkovichovo propuštění

Bývalý prezident Trump řekl, že neví, zda bude reportér Wall Street Journal Evan Gershkovich před listopadovými volbami propuštěn z ruského vězení.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy