
Na většině Slovenska dnes ve 22:00 SEČ skončí jednodenní prezidentské volby, ve kterých se o hlasy zhruba 4,5 milionu oprávněných voličů uchází 13 kandidátů. Kvůli volebnímu incidentu ovšem v jedné z vesnic na východě země hlasování potrvá déle; proto také bude o více než hodinu odložen začátek zveřejňování průběžných výsledků. Pokud nikdo nezíská podporu nadpoloviční většiny registrovaných voličů, postoupí dva nejúspěšnější kandidáti do rozhodujícího druhého kola přímé volby. To je naplánováno na 30. března.
Policie večer informovala o incidentu ve východoslovenské obci Medzany, kde muž vzal z volební místnosti urnu s hlasovacími archy a vysypal ji na ulici. Policisté muže, kterým je podle médií jeden z voličů, zadrželi. Hlasování bylo na více než hodinu přerušeno a o tuto dobu zůstane volební místnost otevřena déle. V Malackách na západě Slovenska se zase jedna z volebních místností uzavře zhruba půl hodiny po oficiálním ukončení voleb, neboť kvůli absenci jednoho člena volební komise tam hlasování nezačalo včas.
Slovenský statistický úřad oznámil, že průběžné výsledky voleb bude zveřejňovat až po 23:16 SEČ, kdy skončí hlasování i v Medzanech.
Podle listu Sme v obci Jablonica na západě země chtěl volit slovenského prezidenta místní obyvatel, který má ale české občanství. Volební komise mu to neumožnila.
Dílčí údaje o volební účasti za celou zemi nejsou známé. Sociolog Martin Slosiarik odhaduje, že k volebním urnám by mohlo přijít až 60 procent voličů. To by bylo více než před pěti lety, kdy v prvním kole prezidentských voleb volební účast dosáhla 43,40 procenta.
Favoritkou voleb je právnička Zuzana Čaputová. Do trojice nejpopulárnějších kandidátů patří podle dřívějších sondáží také místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič a soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin.
Šefčovič a Harabin odevzdali svůj hlas dopoledne, Čaputová se zúčastnila hlasování odpoledne. Během dne volili také vrcholní slovenští politici. Prezident Andrej Kiska, šéf parlamentu Andrej Danko a premiér Peter Pellegrini shodně vybídli obyvatele země k účasti ve volbách.
Desítky tisíc Slováků, kteří žijí v zahraničí, se prezidentských voleb mohly účastnit pouze ve vlasti. Korespondenční volbu ani hlasování na svých ambasádách Slovensko při těchto volbách neumožňuje.
Od zavedení přímé volby hlavy slovenského státu v roce 1999 se zatím nepodařilo zvolit prezidenta už v prvním kole. Současný prezident Kiska se o znovuzvolení neuchází a pětiletý mandát mu skončí v polovině června.
Kiska dříve podpořil kandidaturu místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputové, které vyslovila podporu i část opozice. Hlavou slovenského státu se dosud nikdy nestala žena. Za Šefčovičem stojí nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica.
Slovenský tisk dnes zdůraznil důležitost prezidentských voleb a noviny vybídly občany k účasti na hlasování. "Dnes je den, kdy nám budou muset naslouchat i ti, kteří náš hlas jinak ignorují. Nejsou to jen volby, ale i referendum o změně, o tom, kam patříme, co jsou naše hodnoty a kdo je bude nejdůstojněji reprezentovat," napsal list Sme. Deník Pravda zase uvedl, že prezident je prvním úředníkem země a symbolem toho, jaký by stát chtěl být doma i navenek. Na tom by podle listu mělo občanům záležet.
Související

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje
Slovensko , Volby , volby na Slovensku , prezidentské volby na Slovensku 2019
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku
před 1 hodinou

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
před 2 hodinami

Češi opět ukázali velké srdce. Do sbírky potravin se zapojil rekordní počet obchodů
před 2 hodinami

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver
před 3 hodinami

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
Aktualizováno před 4 hodinami

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění
před 4 hodinami

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN
před 6 hodinami

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící
před 7 hodinami

V Ústí nad Labem uzavřeli důležitý most. Doprava kolabuje i o víkendu
před 7 hodinami

Ukrajina si připomněla Černobyl. Zelenskyj ocenil hrdinství svých krajanů
před 8 hodinami

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii
před 9 hodinami

Jsme připraveni jednat s Ukrajinou bez předběžných podmínek, vzkazuje Putin
před 11 hodinami

Varovná předpověď počasí. V Česku ještě stále může mrznout
včera

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
včera

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
včera

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
včera

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
včera

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
včera
Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.
Zdroj: Jakub Jurek