Na Slovensku přiostřuje. Šefčovič se hned v první televizní debatě pustil do Čaputové

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič se už v první televizní debatě po sobotním prvním kole voleb prezidenta Slovenska vymezil vůči právničce Zuzaně Čaputové, s níž bude 30. března soupeřit o hlasy voličů v rozhodujícím kole výběru příští hlavy státu. Šefčovič poukázal na liberální názory Čaputové, která se ziskem 40,57 procenta hlasů sobotní hlasování přesvědčivě vyhrála. Pro Šefčoviče hlasovalo 18,66 procenta voličů.

"Paní Čaputová oslovila 40 procent lidí, kteří nemají takový problém s tématy, která budou důležitá v diskusi. Ať už je to pozitivní vnímání otázky (migračních) kvót nebo otázky migrace. Ať je to liberální přístup k hodnotám, které Slovensko dlouho drželo nad vodou, a to hodnoty křesťanské," řekl Šefčovič v debatě na hlavním televizním kanálu veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska.

Dlouholetý diplomat Šefčovič odmítl možnost adopcí dětí homosexuálními páry, což Čaputová v kampani označila za lepší možnost, než aby nezletilí vyrůstali v dětských domovech. Šefčovič se už dříve přihlásil k tradiční rodině a ke křesťanským hodnotám, byť sám v 80. letech vstoupil do komunistické strany, která v komunistickém Československu pronásledovala církve.

"To, na čem stavím, jsou tradiční křesťanské hodnoty, a to je soucit a láska k bližnímu i k lidem, kteří jsou minoritou. Považuji za dobré, aby se země sjednotila na hodnotovém základě," reagovala Čaputová. Dodala, že její liberální názory nejsou součástí volebního programu a že jde o její osobní postoj.

Kandidátka v kampani vsadila na hesla o spravedlivém a poctivém Slovensku a na potřebu změny, kterou po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky požadovali lidé ne největších demonstrací od roku 1989. Odmítla rovněž vést útočnou kampaň.

Šefčoviče v prezidentských volbách podporuje nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie, jejíž předseda Robert Fico před rokem v zájmu řešení politické krize po zmínění dvojnásobně vraždě odstoupil z funkce premiéra.

Šefčovič v televizní debatě také řekl, že chce sjednotit voliče, kterým záleží na sociálních hodnotách a na tom, aby Slovensko zůstalo křesťanskou zemí.

Tradiční hodnoty prosazovali v kampani i další dva prezidentští kandidáti, soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin a šéf krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba. Oba získali dohromady čtvrtinu hlasů. Jak Harabin, tak Kotleba v kampani ale slovně útočili na Čaputovou a Šefčoviče i za jejich proevropské názory.

Šefčovič si stěžoval na údajnou neobjektivnost některých médií vůči své osobě. Jako příklad uvedl postup listu Sme, který na své titulní stránce sobotního vydání otiskl ilustrační snímek hlasovacího archu, jež na rozdíl od originálu neobsahoval jména odstupivších kandidátů a u některých kandidátů byla nesprávně uvedena jejich volební čísla. List připustil, že ilustrace byla nepřesná, odmítl ale snahu o jeho zatahování do předvolebního boje.

Související

Robert Fico

Ficova vláda v nesnázích. Koalice visí na šňůře od Huliakových kalhot

Čtvrtá vláda Roberta Fica se ocitla v patové situaci po odchodu Rudolfa Huliaka, Ivana Ševčíka a Pavla Ľuptáka z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Trojice poslanců kolem Huliaka aktuálně své požadavky vůči vládní trojkoalici. Premiér Fico se zapojil do jednání s huliakovci a pokouší se o zažehnání krize. 

Více souvisejících

Slovensko prezidentské volby na Slovensku 2019 Maroš Šefčovič

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 52 minutami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 1 hodinou

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 2 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 3 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že jeho jednotky dobyly vesnici Voznesenka, která se nachází severně od města Kurachove na východě Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy