Česko chválí Slováky za volby. Zvolili proevropské kandidáty

Do finále volby slovenského prezidenta postoupili podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) kandidáti, u nichž je záruka, že budou bojovat proti extremismu a nenávisti. Čeští politici si všímají také toho, že oba finalisté jsou proevropští. Vítězství právničky Zuzany Čaputové v nynějším prvním kole vesměs očekávali. Čaputová dostala asi dvě pětiny hlasů, druhý postupující, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič přibližně polovinu jejího zisku.

"Do druhého kola slovenských voleb postoupili kandidáti, u kterých je záruka, že budou bojovat proti extremismu a nenávisti. Přeji jim hodně štěstí ve druhém kole," napsal dnes ČTK Petříček. Prezident Miloš Zeman se podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vyjádří podrobně až ke konečnému výsledku, kdy vítězi poblahopřeje. Zeman se ve čtvrtek v TV Barrandov vyslovil pro to, aby se prezidentem stal někdo, kdo už dřív vykonával nějakou politickou funkci a obstál v ní.

"Stále v tom vidím velkou spojitost s vraždou novináře Jána Kuciaka, protože Slovensko chce změnu a vládní garnitura Směru mu to momentálně nenabízí," řekl dnes ČTK místopředseda sněmovního zahraničního výboru za ANO Jaroslav Bžoch. Soudí, že Čaputová se stane prezidentskou, neboť Šefčovičovi, byť je podle něho také dobrým kandidátem, je vyčítáno, že nepůsobí na Slovensku. "Je dobře, že Slovensko má oba kandidáty, kteří jsou spíše proevropští než euroskeptičtí," uvedl Bžoch.

Úspěch Čaputové vnímá lídr evropské kandidátky ODS Jan Zahradil jako potvrzení širšího evropského trendu, kdy upadá důvěra v dosavadní stranicko-politické struktury a hledají se lidé zvenku. Poukázal na to, že Šefčovič spojený s vládní stranou Směr-sociální demokracie a Štefan Harabin z někdejší mečiarovské éry nezískali dohromady tolik hlasů jako Čaputová. Čaputová a Šefčovič se podle Zahradila názorově příliš neliší. "Je to taková proevropská liberální rétorika," řekl ČTK.

Místopředseda sněmovního zahraničního výboru za Piráty Jan Lipavský pokládá vítězství Čaputové v prvním kole za velký úspěch pro liberální politiku ve střední Evropě a popřál kandidátce úspěch i ve druhém kole. Byla by podle něho prezidentkou všech Slováků. "Jsem velice rád, že oba postupující kandidáti zastávají jednoznačně proevropské směřování Slovenska," řekl ČTK Lipavský.

Poslanec SPD Jan Kobza soudí, že Čaputová vydělala na tom, že se příznivci neoliberálů a neokonzervativců sjednotili na jednom kandidátovi a na rozdíl od vlastenců a konzervativců netříštili síly. Vítězství ve volbách ale Čaputová podle Kobzy jisté nemá, protože už nemá moc odkud brát další hlasy.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš označil oba postupující za proevropské pragmatiky. "Populista Harabin a fašista (Marian) Kotleba nepostoupili. Už proto lze Slovákům popřát už nyní," napsal na facebooku.

Zisk Čaputové podle místopředsedy KDU-ČSL Ondřeje Benešíka kopíruje nálady na Slovensku, Čaputová je vnímaná jako nástupkyně populárního Andreje Kisky. Benešík uvedl, že Šefčovice zná osobně, jde podle něho o velmi schopného diplomata evropského a světového rozměru. K Čaputové má Benešík výhrady kvůli jejímu přílišnému liberalismu. "Rozhodně je dobře, že nikdo z nich nerozporuje mezinárodní ukotvení Slovenska, naopak se k němu hrdě hlásí a chce ho prohlubovat," řekl ČTK Benešík.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek podotkl, že postoupily dvě jasně proevropské osobnosti. "Mám smíšený pocit. Raduji se, že veřejnost našeho nejbližšího souseda má v této otázce většinově jasno. Leč už zase musím Slovákům závidět," napsal na facebooku.

Související

Více souvisejících

Slovensko prezidentské volby na Slovensku 2019 Tomáš Petříček

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

Zdravotnictví už nebude pro každého? Kennedy jr. je pohromou pro americké lékaře

Farmaceutické a zdravotnické společnosti se během potvrzovacího procesu Roberta F. Kennedyho Jr. na post ministra zdravotnictví rozhodly nevyjadřovat veřejně nesouhlas, přestože on sám byl otevřeným kritikem jejich produktů. Nyní však přehodnocují svůj postoj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy