Německá kancléřka Angela Merkelová se podle listu Tagesspiegel zavázala, že nebude znovu kritizovat báseň satirika Jana Böhmermanna namířenou proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi. Osmatřicetiletý televizní moderátor chce ale stejně dosáhnout toho, aby šéfce německé vlády další kritiku díla zakázal i soud.
Böhmermann v roce 2016 ve své básni, která obsahovala řadu vulgarismů, vylíčil tureckého prezidenta jako člověka, který porušuje lidská práva, a také jako někoho, kdo provozuje sex se zvířaty či sleduje dětské porno. V Turecku tím vzbudil pobouření a v Německu se musel zodpovídat před soudy. Čelil přitom jak civilnímu, tak trestnímu řízení.
Ve druhém případě Erdogan využil dlouhá léta nepoužívaný - a v mezidobí zrušený - paragraf 103 německého trestního zákoníku o urážce zahraničního majestátu.
Trestní stíhání Böhmermanna tehdy umožnil souhlas kancléřky Merkelové, která si za to vysloužila velkou kritiku. Trestní stíhání vůči Böhmermannovi státní zastupitelství nakonec zastavilo.
Satirickou báseň Merkelová navíc označila za "vědomě zraňující", čímž ale podle Böhmermanna porušila zásadu neutrality. Komik a moderátor se proto obrátil na soud, aby kancléřce, která se podle něj postavila proti svobodě slova, do budoucna podobná vyjádření zakázal. Merkelová, která už dříve svá slova na adresu básně označila za chybu, nyní podle Tagesspiegelu přislíbila, že takové vyjádření nebude opakovat.
Berlínský správní soud by v případu mohl rozhodnout v úterý.
Související
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde
Angela Merkelová , Jan Böhmermann (satirik) , Recep Tayyip Erdogan , Německo
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
před 1 hodinou
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
před 2 hodinami
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
před 3 hodinami
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
před 4 hodinami
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
před 4 hodinami
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
před 5 hodinami
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
před 5 hodinami
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
před 6 hodinami
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
před 7 hodinami
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
před 7 hodinami
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
před 8 hodinami
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
před 10 hodinami
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
včera
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
včera
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
včera
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
včera
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
včera
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
Evropští nacionalističtí a populističtí lídři, pro které byla dříve aliance s americkým prezidentem Donaldem Trumpem výhodou, začínají měnit svůj přístup. Před nadcházejícími klíčovými volbami v roce 2027 v zemích jako Itálie, Francie či Polsko se americká podpora mění spíše v přítěž, míní server Politico.
Zdroj: Libor Novák